שתף קטע נבחר

איחוד רשויות - הכסף הוא שם המשחק

ראשי רשויות שאמורות להתאחד עם רשויות שכנות על פי תוכניתו של שר הפנים אינם מתלהבים, בלשון המעטה, מהצעד. ראש עיריית גבעתיים: "משרד הפנים פועל בצורה חד-צדדית ושרירותית". ראש עיריית נס-ציונה הגדיל לעשות והבטיח לשר שטרית: "נעשה לו פה מרי אזרחי"

איחוד רשויות - זה טוב לאזרחים? נראה כי התשובה תלויה בעיקר במצבן הכלכלי של הרשויות שעתידות להתאחד. כך לדוגמה, ראש עיריית יהוד-מונסון, יוסי בן-דוד, הגיב אמש (יום ב') בשמחה על הרעיון למזג את הרשות שהוא עומד בראשהּ עם השכנה העשירה, סביון, אך באותה נשימה התנגד למיזוג עם אור-יהודה.

 

"יהוד היא אחת הרשויות היחידות שעברה איחוד מוצלח - עם נוה-מונוסון", הסביר בן-דוד בשיחה עם ynet. "זה היה איחוד מורכב בין שתי רשויות שהיו בגירעון, למרות שהן אינן רשויות של שכבות חלשות, ואינן מקבלות סיוע מהמדינה. כיום יש במועצה שלנו עודף תקציבי. לכן, אחרי התהליך המורכב הזה, אני מתנגד למיזוג בין יהוד לאור-יהודה.

 

"לאור-יהודה יש גרעון תקציבי של 160 מיליון שקל, והיא צריכה לעבור תהליך כמו שאנחנו עברנו כדי להגיע למצב שבו תוכל להתמזג איתנו. זה לא שאני מזלזל בתושבי אור-יהודה, התוכנית פשוט לא מציאותית. זה יזיק גם ליהוד וגם לסביון. לעומת זאת, הרעיון לאחד בין יהוד לגני-יהודה ולסביון מצוין, מה גם שאין כביש ביניהן".

 

נראה כי גם בעיריית חולון לא ששים לרעיון של מיזוג עם בת-ים. שתי הערים - שכידוע מפריד ביניהן כביש אחד בלבד, והן גם מזוהות יחד בתודעה הישראלית - אמנם נהנות כיום מעיריות מתוקנות יחסית המשקיעות בפיתוח העיר, אלא שלבת-ים יש עדיין גרעון של 20 מיליון שקל. לעומת זאת, חולון הצליחה להיחלץ מהגירעונות שסחבה בעבר, והיא כיום עיר מאוזנת.

 

"מהלך פזיז"

גם הרעיון של מיזוג בין שתי רשויות מבוססות מעורר לעתים אנטגוניזם בשני הצדדים. כך לדוגמה בנוגע למיזוג בין רמת-גן לגבעתיים. שני ראשי הערים - ראובן בן-שחר מגבעתיים וצבי בר מרמת-גן - מתנגדים לרעיון.

 

נראה כי בר, שמצבהּ הכלכלי של העירייה שלו טוב יחסית, אינו מעוניין להעמיס על עצמו את גירעונותיה של עיריית גבעתיים; ואילו בן-שחר, שהעירייה שלו סובלת מגירעונות, אך נהנית מאוכלוסייה במצב כלכלי טוב יותר מרמת-גן, המשלמת ארנונה גבוהה - אינו מעוניין למזג את תושביו עם תושבי רמת-גן, המהווים מדגם מייצג יותר של האוכלוסייה הישראלית על שלל בעיותיהּ.


אנטגוניזם, גם ברשויות המבוססות. רמת-גן ממבט על (צילום ארכיון: פיני)

 

"הרעיון למזג בין הרשויות יפגע באיכות החיים וברמת השירות שמהן נהנים תושבינו" אמר בן-שחר בשיחה עם ynet. "האיחוד יפגע ביעילות ויהרוס את האופי ומרקם החיים הייחודי של גבעתיים. נודע לי מאמצעי התקשורת שהצעד נעשה בתיאום עמנו, אבל למעשה לא ידעתי עליו עד שפורסם. משרד הפנים פועל בצורה חד-צדדית ושרירותית. אני וראשי רשויות אחרים מתנגדים ולא מסכימים למהלך הפזיז הזה".

 

"בעל הבית השתגע"

ראש עיריית נס-ציונה, יוסי שבו, לא חסך אף הוא ביטויים כשהתבקש להגיב על תוכניתו של שר הפנים, מאיר שטרית. על פי התוכנית, עירו של שבו אמרוה להתאחד עם רחובות הסמוכה. "בעל הבית השתגע. שטרית כנראה רוצה שיזכרו אותו, אז הוא הולך למהלך רע שכזה. איזה הגיון יש לאחד רשויות אשר מנוהלות נכון והתקציב שלהן מאוזן?

 

"שיבוא ויעשה סקר שביעות רצון של התושבים, ויראה אם הם רוצים את זה. המטרה של שטרית היא בעיקר לקדם ערים ש'קדימה' שולטת בהם. ככה הוא רוצה שרחובות "תיבלע" את נס-ציונה, ובת-ים את חולון. הרי הנושא הזה עלה כבר בעבר ונפל, כי לא הייתה לו הצדקה.


מה היו אומרים המייסדים על האיחוד? רחובות בראשיתהּ (צילום: לע"מ)

 

"פעם היו נותנים במשרד הפנים כספים לרשויות שהיו מנוהלות בצורה תקינה; כיום במקום זה יש 'מענק שר' שנועד בעיקר לתגמל ראשי ערים מקורבים לו. נפעל בדרך פוליטית לטרפד את המהלך. אם זה לא יילך - נעשה לו פה מרי אזרחי, ונראה אותו מעביר את המהלך הזה".

 

ראש עיריית רמלה, יואל לביא, הבהיר כי על-מנת לאחד בהצלחה את עירו עם לוד, יש צורך בהקצבת משאבים ושירותים מיוחדים. "האיחוד הוא לא מטרה", אמר לביא ל-ynet.

 "אני מאמין שבתוכנית כזו, המטרה היא שדרוג השירותים לתושבי לוד. הרי לתושבי רמלה אין אינטרס להתאחד עם לוד, וכרגע האיחוד הזה רק מסכן את השירותים שמקבלים תושבי העיר רמלה.

 

"כדי לא לגרום בעיה לרמלה, ראוי שבתוכנית ימוזערו הנזקים האפשריים לעירנו. על-מנת לממש את זה, צריך לראות אילו שטחים מחויבי ארנונה יוצמדו לרשות מאוחדת שכזו. ללא הירתמות כל הגופים הרלבנטיים - ואם ימשיכו את פיתוח העיר מודיעין, ששואבת אליה מאות מליוני שקלים וזוגות צעירים - אין טעם באיחוד הערים רמלה ולוד. שיישארו מאחור. כרמלאי תושב רמלה, האינטרס שלנו להישאר עצמאיים. אין לנו בעיה להתמודד עם ה'צרות' שלנו".

 

עד לשעת פרסום הידיעה לא התקבלו תגובות מעיריות בת-ים ואור-יהודה לסוגיה, ואת תגובתהּ של המועצה המקומית סביון לא ניתן היה להשיג.

 

רוצים לדבר על זה? היכנסו לקהילות "העיר והבית" של ynet

 


פורסם לראשונה 07/01/2008 22:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעה ברמת החיים. בן-שחר
צילום: עופר עמרם
תוכנית לא מציאותית. בן-דוד
צילום: צביקה טישלר
"בעל הבית השתגע". שבו
צילום: ראובן שוורץ
סכנה לשירותים לתושב. לביא
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים