שתף קטע נבחר

שלוליות או לא להיות

מכירים את דפניה, זימרגל ושטרגל? הם ועוד רבים אחרים מחכים לכם במימיה של בריכת החורף הקרובה לביתכם. מישל דור יצא לגלות חברים חדשים בשלולית

 

שלוליות החורף, או בריכות החורף בשמן המקצועי, היו בעבר נוף נפוץ בישראל, אך נעלמו עם פיתוח החקלאות והעיור. כיום נותרו ברחבי הארץ רק מספר מצומצם של שלוליות חורף. כל שלולית חורף מהווה עולם ומלואו של טבע: מיני צומח מיוחדים, בעלי חיים מוזרים ומעניינים הממלאים את מימי השלולית וכמובן - ציפורים הבאות ליהנות מכל מה שהשלוליות מזמנות להן...

 

בעקבות הגשמים האחרונים, התמלאה גם שלולית החורף של ניצנים. רוצים לגלות את ההפתעות שיש בתוכה ובשלוליות אחרות? הצטיידו בבגדים להחלפה, במגפיים או בנעליים שאפשר להרטיב, בצנצנות שקופות ובגרביון - רצוי לבן או שקוף, מים נקיים וזכוכית מגדלת.

 

במהלך הטיול ניכנס בזהירות אל המים ( לא עמוק מדי!), ונשתמש בצנצנת שהכנו מראש בכדי למצוא את בעלי החיים ששטים בשלולית. מאחר והמים עכורים נעביר את תוכן הצנצנת לתוך הגרביון ולאחר סינון המים, נעביר את בעלי החיים לתוך צנצנת שקופה ובה מים נקיים. כעת נוכל להבחין בעולם המרגש ששוקק לו בתוך השלולית:

 

  • אילניות: צפרדע קטנה וירוקה, בעלת כפתורי הצמדה באצבעות הרגליים.
  • דפניה: סרטן זעיר שבולט בצורת השחייה המיוחדת שלו במים - מעין ניתורים וקפיצות שנעשים בעזרת זוג האנטנות (מחושים) שבראשה.
  • זימרגל: "רוח הרפאים" של השלולית. סרטן שצבעו לבן, בעל שתי עיניים שחורות וגוף מאורך. בעל המון רגליים הנעות במהירות בקצב.
  • שטרגל: סרטן נוסף ששוחה בעזרת "האנטנות" אך משום מה נקרא שט בעזרת הרגל.

 

אחרי שראינו, זיהינו ונהנינו, חשוב להחזיר את בעלי החיים בחזרה לתוך השלולית, לביתם הטבעי, ולא לקחת אותם הביתה. וכמובן - להשאיר אחרינו נקי ומסודר, לכל מי שבא להתלכלך אחרינו.

 

ועוד מילה על שמירת טבע: במהלך השנים האחרונות שלוליות החורף הולכות ונעלמות, בשל בנייה ופיתוח מואצים ובלתי מתחשבים, ובשל הזנחה של שלוליות קיימות מצד רשויות, שלעיתים קרובות לא מבינות איזה אוצר של טבע יש לנו כאן, מתחת לאף. חשוב לזכור כי לא מדובר כאן ב"סתם שלולית", אלא בעולם שלם של טבע שפשוט נכחד. האם ילדינו יזכו לשחק בשלוליות החורף גם בעתיד?

 

איך מגיעים: למגיעים מתל אביב: נוסעים על כביש 4 לכיוון דרום, לאחר אשדוד פונים ימינה לפי השילוט לניצן ולפארק החולות. לאחר שעברנו את אתר הקראווילות, פונים שמאלה לפי השילוט "פארק ניצנים". בדרך עפר מעט משובשת שיוצאת סמוך לאקליפטוס גדול משמאל לדרך נגיע לבריכת החורף ניצנים. למגיעים מכיוון אשקלון: נוסעים לכיוון צפון על כביש 4 ופונים שמאלה לניצן ע"פ השילוט. משם לפי ההסבר הנ"ל.

 

הדרכה: בית ספר שדה שקמים של החברה להגנת הטבע מקיים טיול מודרך אל שלוליות החורף של ניצנים בשתי השבתות הקרובות (12.1, 19.1). פרטים והרשמה: 03-6388688 או באתר.

 

עוד בסביבה: אתם מוזמנים לבקר באתר "ניצנים הישנה", אתר היסטורי מרגש מתקופת מלחמת השחרור, בו שוכן בית ספר שדה שקמים של החברה להגנת הטבע. לפרטים: 08-6727895.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפתעות כלולות במים. שלולית ניצנים
צילום: דלית שחם
מומלצים