שתף קטע נבחר

עוד לילה קפוא: 2 חסרי בית פונו לבתי חולים

הלילה הזה יהיה קר, ובאזורים רבים תרד הטמפרטורה מתחת ל-0. צוותי מד"א פינו לבתי חולים שני חסרי בית שסבלו מירידה בחום גופם. שישה צעירים נכנסו לנחל דרגה בלי ציוד המתאים לקור, ויחידת חילוץ הוזעקה לשם. מנהל מחלקת ההדרכה במד"א, נתן קודינסקי, מסביר איך לעבור את הקור בשלום

מזג האוויר ימשיך גם הלילה (שבת) להיות קר באופן קיצוני. בלילה שעבר פונו שלושה בני אדם לבתי חולים, לאחר שסבלו ממכת קור.  

 

החזאי במטאו-טק, צחי וקסמן, מסר ל-ynet כי "הלילה הקרוב יהיה קר מאוד. הטמפרטורות ינועו סביב אפס מעלות באזורים רבים ברחבי הארץ, כאשר בכל רחבי הארץ הטמפרטורה לא תעלה על 5 מעלות. בירושלים צפויה טמפרטורה של 0 מעלות, בגולן מעלה או שתיים מתחת ל-0, בצפון רמת הגולן יהיה קר יותר - 5 מעלות מתחת לאפס. באזור הנגב והערבה תנוע הטמפרטורה סביב אפס מעלות ובמקומות בודדים בנגב עד מינוס 2 מעלות.

 

הלילה לא צפויה רוח, אך צפויה קרה חמורה, שלוליות יקפאו, הטל ייקפא ועל גגות המכוניות ייווצר קרח. האוויר הקר הגיע מהים הכספי, מאזור דרום מערב רוסיה. זה אוויר יבשתי מאוד, לכן אין עננים ולא יורד שלג וגשם. מחר צפוי מזג אוויר בהיר, אך קר מאוד, בדומה להיום. מחר בלילה צפוי להיות קר כמו הלילה ואולי קר יותר, תלוי בעננות ובאחוזי הלחות. עלייה קלה בטמפרטורות תורגש בימים שלישי ורביעי. עד יום חמישי לא צפוי גשם".

 

הקור הזה כבר נותן את אותותיו. ממד"א נמסר כי שני בני אדם פונו לקבלת טיפול רפואי בבתי חולים, לאחר שלקו בהיפותרמיה (ירידה מסוכנת בטמפרטורת הגוף). בתל-אביב פונו שני חסרי בית לבתי חולים לאחר שסבלו מירידה בחום גופם. 


הכפור בשדות עמק יזרעאל (צילום: אסף קצין)

 

אנשי יחידת חילוץ מגילות הוזעקו לחלץ שישה צעירים שנכנסו לנחל דרגה שבמדבר יהודה. השישה, בשנות העשרים לחייהם, סבלו מהקור העז לאחר שנכנסו לנחל בשעה מאוחרת וללא ציוד התואם את מזג האוויר. הם לא נזקקו לטיפול רפואי. ביחידת מגילות שבים וקוראים למטיילים לשים לב ולהיות מודעים וערוכים לתנאי מזג האוויר בטרם נכנסים לנחלים.

  

מנהל מחלקת ההדרכה במד"א, נתן קודינסקי, מסביר כי היפותרמיה, או מכת קור, נגרמת כאשר טמפרטורת הגוף יורדת מתחת ל-35 מעלות. "זה עלול לקרות כשאנחנו לא לבושים מספיק, או כשנמצאים במקומות קרים במיוחד על הקרקע או על סלעים קרים".

  

קודינסקי מסביר כי מכת קור נחלקת לשלוש דרגות.

  1. הראשונה, הקלה יותר, מתבטאת בטמפרטורת גוף בין 32 ל-35 מעלות. הסימנים לכך הם אפאתיה, איטיות, חוסר התמצאות, חיוורון וכיחלון בפנים ורעד מקור.
  2. דרגה בינונית, שממנה סבלו הנפגעים בסוף השבוע, מתבטאת בערפול הכרה, קישיון שרירים, האטה בקצב הלב וכתוצאה מכך ירידה בדופק ובלחץ הדם.
  3. היפותרמיה קשה מופיעה כאשר טמפרטורת הגוף יורדת מתחת ל-28 מעלות. הנפגע מחוסר הכרה ויש הפרעות קשות בקצב הלב עד כדי דום לב או מוות בעקבות הפרעה בקצב הלב.

 

להקפיד על חימום, לבוש ושתייה חמה 

בהתייחס למקרים בסוף השבוע, אמר קודינסקי כי: "הסימנים העידו על היפותרמיה ברמה הבינונית. הומלס שוכב בחוץ איננו מכוסה טוב. ייתכן ששתו אלכוהול שמטעה וגורם להרגשת חום בהיקף הגוף. בעבר מצאנו הומלסים מתים בגלל היפותרמיה".  

 

לדבריו, "ברגע שמופיעים סימנים כמו בלבול, ערפול הכרה, קושי בנשימה, זה מחייב הזעקה מיידית של מד"א. לא כדאי לנסות לטפל בבית". במד"א ובבתי החולים מחממים את הנפגעים באמצעות שמיכות מיוחדות, מזרנים מחממים או אינקובטורים ומחדירים להם עירוי דם שחומם מעט, כדי להעלות את חום הגוף הפנימי.  

 

הרגישים במיוחד למכות קור הם תינוקות, ילדים וקשישים. בנוגע לאוכלוסייה המבוגרת: יש להקפיד על שהייה בבית מחומם, לבוש מספיק ושתייה חמה. לגבי תינוקות וילדים ממליצים במד"א שלא ישחקו או יזחלו על הרצפה.

  

מומחים במחלקה לחינוך וקידום הבריאות בשירותי בריאות כללית מסבירים כי הטמפרטורה המומלצת בחדר התינוק צריכה להיות 22 מעלות צלזיוס. סימנים המוקדמים לפגיעת קור הם: תינוק שמתנהג באדישות, בכיו חלש, הוא מגיב באיטיות, מנומנם רוב הזמן, אינו רוצה לאכול, או שהוא אינו שקט. במקרים אלו יש למדוד לו את החום. אם חומו של התינוק, לאחר שלוש דקות מדידה, הוא פחות מ 36 מעלות, יש לחמם היטב את החדר ולכסות את התינוק בשמיכה חמה. אפשר גם לקחת אותו על הידיים ולחבק אותו. כעבור שעה לבדוק ולוודא שחום גופו עלה. 

 

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ירושלים קפואה. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים