שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פישר: האינפלציה ב-2007 תגיע ל-3.2-3.3% - מעל היעד
  נגיד בנק ישראל הסביר היום כי אי העמידה ביעד האינפלציה נובעת מעלייה חדה במחירי הדלק והמזון. להערכתו, משבר הסאבפריים לא ישפיע בצורה דרמטית על בנק הפועלים, אף שעדיין אין בידי בנק ישראל נתונים לגבי השלכות המשבר על יתר הבנקים הישראלים

  מדד המחירים לצרכן לחודש דצמבר עמד על 0.4-0.5% והאינפלציה השנתית הסתכמה ב-3.2%-3.3%, מעל יעד הממשלה (1%-3%); האינפלציה הגבוהה מוסברת בעיקר על ידי העלייה החדה במחירי הדלקים ובמחירי המזון. כך אמר היום נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, במפגש עיתונאים. 

   

  "ציפינו להגיע לאינפלציה של כ-2.5%, אך קיבלנו הפתעה לקראת סוף השנה - עליות מאוד חדות במחירי הנפט והמזון. קשה להאמין שמחירי הנפט שוב יוכפל כמו השנה. הנפט ימשיך להיות גורם אינפלציוני אך לא בהיקפים שב-2007".

   

  לפי בנק ישראל, האינפלציה בשנת 2008 תעמוד על כ-2%, נמוך בכ-1% מהערכות החזאים בשוק ההון ובסקר החברות.

  הנגיד התייחס גם לתופעת "השקליזציה" - הפסקת ההצמדה לדולר בקביעת מחירים. הנגיד רואה בתופעה זו צעד חיובי "שכן השקל הוא מטבע הרבה יותר יציב וחזק".

   

  "קשה לנבא מה צפוי בבורסה"

  לגבי התנודתיות בבורסה אמר הנגיד כי "קשה לנבא במיוחד ביחס לבורסה. אם נמשיך לנהל את המשק באופן אחראי, אנו מצפים שהצמיחה בישראל תהיה יחסית גבוהה. אם נמשיך לשמור על יציבות מחירים ונתרום ליציבות פיננסית, הצמיחה תעמוד על 3.6%-4.4% וזה גם ישפיע על הבורסה. החברות שלנו מרוויחות גם מהמשק המקומי. הצמיחה שראינו בתקופה האחרונה מבוססת בעיקר על ביקושים פנימיים. זה לא אומר שאנו לא מושפעים בעולם, אך יש לנו גמישות ורזרבות שמאפשרים לנהל מדיניות קצת עצמאית" הסביר הנגיד.

   

  פישר התייחס להשפעת התהליך המדיני על הכלכלה הישראלית ואמר: "ברור שאם נצליח להסכם עם הפלסטינים, זה ישפיע לטובה ויתרום לגידול שיעור ההשקעות במשק. אך חשוב לזכור שהצלחנו לצמוח בקצב מהר בלי הסכם שלום. כל עוד שנשמור על ביטחון הישראלים, נוכל להמשיך לצמוח".

   

  לגבי השפעת משבר הסאבפריים בארצות הברית על הבנקים הישראליים, התייחס פישר לבנק הפועלים ואמר כי "ההפסדים אינם גדולים ביחס לגודלו של הבנק

  ולא ישפיעו בצורה דרמטית על ההון בבנק. הפיקוח על בנקים כבר פועל לבדוק את הנזקים בכל בנק בבנק אף עדיין אין תוצאות גורפות לגבי כלל המערכת הבנקאית הישראלית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סטנלי פישר נגיד בנק ישראל
  צילום: ישראל הדרי
  מומלצים