שתף קטע נבחר

מקורבי פרס לוחצים עליו להתמודד, המשפחה מתנגדת

לשמעון פרס נותרו שלושה ימים להמשיך ולהתלבט אם להציג את מועמדותו לראשות הממשלה. מקורביו של פרס לוחצים עליו להתמודד, מרצ שוקלת לתמוך במועמדותו ואילו משפחתו של פרס מתנגדת

לשמעון פרס נותרו שלושה ימים להמשיך ולהתלבט אם להתמודד על ראשות הממשלה. קבוצה גדולה של מקורבים דוחפת אותו לשוב ולהתמודד על התפקיד, אם אכן יתקיימו הבחירות לראשות הממשלה בשישה בפברואר. אם יחליט לעשות כן, מחויב פרס, על פי חוק, לעמוד בראש סיעה או לקבל את תמיכתה של אחת הסיעות בכנסת, שחברים בה 10 חברי כנסת לפחות.
במרצ מסתמנת נכונות לתמוך בפרס לראשות הממשלה ולספק לו את עשר החתימות הנדרשות. חברת הכנסת זהבה גלאון סבורה, כי מרצ תתייצב לימינו של שמעון פרס. "אם יחליט פרס על התמודדות, אני חושבת שמרצ צריכה לתמוך בו. אולם יש עוד זמן להחלטות מחייבות מהסוג הזה", אמרה גלאון.
אולם יש במרצ גם מתנגדים, כמו ח"כ אבשלום אבו וילן, שלא פוסל את האפשרות לתמוך ביוסי שריד כמועמד לראשות הממשלה. "מרצ צריכה להחליט מה יקדם את תהליך השלום. למרות שפרס עתיר זכויות בנושא השלום ואני מלא הערכה אליו, הרי שמירוץ מפוצל פוגע בסיכויי השלום. כעת צריך להשיג הסכם שלום מהיר ואם ברק יחסום את התהליך נשקול להציב מולו מתמודד רק בשלב מאוחר יותר. אם נגיע לכך, אני אהיה קרוב יותר אצל מועמדיי, כלומר אעדיף את התמודדותו של יוסי שריד", אמר וילן.

43 מיליון

על פי החלטת ועדת הכספים מהשבוע שעבר, יקבל כל מועמד לראשות הממשלה 43 מיליון שקלים למימון קמפיין הבחירות שלו. אם המועמד לא יצליח לזכות ב-15 אחוזים מקולות הבוחרים, הסיעה שתעמוד מאחוריו תאלץ להחזיר את הכסף לקופת המדינה.
מקורבו של פרס, חבר הכנסת לשעבר ניסים זווילי, מעריך, שדבר לא יעמוד בדרכו של פרס אם תיווצר "הקונסטלציה הפרלמנטרית המתאימה להתמודדות", כלשונו. זווילי מתכוון לתמיכתם של עשרה חברי כנסת בפרס כמועמד. מזה חודשיים פועל זווילי לקידום מועמדותו של פרס לראשות הממשלה ולדבריו, הוא זוכה לתמיכה רחבה ביותר בציבור על פועלו. "אני סבור שפרס צריך להתמודד ואמרתי את זה עוד הרבה לפני שהבחירות הפכו לעובדה. אני בין אלה שסבור שהוא צריך לרוץ בגלל, שכיום ישנם שני מועמדים שלא יכולים להוביל את המדינה. אני אומר לכולם: תתחילו לעבוד ולדאוג שהוא ינצח ותפסיקו ליילל כל היום 'הוא לוזר, הוא לוזר'. לניצחון בבחירות דרושה עבודה של מערכת גדולה. זה לא ניצחון של אדם אחד. היום יש לפרס סיכוי גדול ודרוש לו קמפיין חכם".
משפחתו של פרס, לעומת זאת, מאוחדת בדיעה, כי פרס, שידע שורה של התמודדויות בהן הפסיד לרבין, לשמיר, לנתניהו, לברק ולמשה קצב, אינו צריך להציג את עצמו לבחירה פעם נוספת. "אני מבין את החשש של המשפחה מהפסד חוזר", אומר מקורב לבני המשפחה, "אבל פרס הוא אדם מבוגר, אדם חכם והוא יחליט את ההחלטה הנכונה גם אם היא תהיה בניגוד לעמדת המשפחה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים