שתף קטע נבחר

בג"ץ: אוטובוסים לחרדים? תדאגו לכלל הציבור

בעת דיון בעתירה נגד קווי ה"המהדרין" לאוכלוסייה החרדית, אמרו השופטים כי "גם אם סביר להפעיל קו לחרדים, לא ייתכן לאכוף את מגבלות ההפרדה והלבוש על מי שמתנגד לכך". השופטים ביקשו שמשרד התחבורה יבחן את הנושא

שופטי בג"ץ מתחו היום (ב') ביקורת נוקבת על הסדר ה"קווים למהדרין" המיועדים לנוסעי האוטובוסים בקרב האוכלוסייה החרדית.

 

בית המשפט, בהרכב השופטים אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן ויורם דנציגר, פתחו את הדיון באמירה ש"גם אם סביר להפעיל קו לחרדים, לא ייתכן לאכוף את המגבלות של ההפרדה והלבוש על מי שמתנגד לכך". השופטים אמרו עוד כי יש למצוא פתרון לבעיה - בין אם מדובר על הגנה של הנהג על נשים שמציקים להן, או הצבת שילוט מתאים על האוטובוסים.

 

הדברים נאמרו במסגרת דיון בעתירה של המרכז לפלורליזם יהודי, יחד עם מספר נשים שנפגעו בקווים הללו. השופטים נקטו עמדה ביקורתית כלפי המדינה, שמאפשרת את ההסדר המיוחד הנהוג באוטובוסים. 

 

השופט רובינשטיין הביע ביקורת על עמדת המדינה שאינה מוכנה להתערב ובעצם מתעלמת מהמציאות. השופט דנציגר ציין שהסדר "וולונטרי", שבו נפגעות עשרות או מאות נשים הוא בלתי אפשרי ושצריך להבטיח שלא ייפגעו נוסעים. "צריך למצוא פתרון - שהנהג יהיה יותר אקטיבי בהגנה על הנוסעים, שיהיה שילוט שיודיע לאנשים שזה קו מהדרין, ושנוסע שמטריד אחרים - הנהג יורידו", אמר.

 

השופט רובינשטיין אמר בדיון כי "לא מתקבל על הדעת שנהג לא יעלה לאוטובוס אשה

שלבושה במכנסים, כי זה לא מספיק צנוע". השופטים הציעו שמשרד התחבורה יידרש לעניין, ויקים ועדה שתבחן את הנושא. העותרים הסכימו להצעה.

 

בדיון הציעו העותרים לקיים בדיקה בדבר הצורך בקיומם של קווי מהדרין. עוד אמרו כי אם לבסוף תאושר הפעלתם - יש לוודא כי תהיה אלטרנטיבה למי שמעוניין לנסוע ללא הפרדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרדים בירושלים. ארכיון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים