שתף קטע נבחר

תלונה נגד הצפארי: די להתעללות בתוכים

במסגרת המאבק נגד שימוש בבעלי חיים למופעי קרקס, התלוננה עמותת "אנונימוס" במשטרה ובמשרד החקלאות נגד "הצפארי" בתל-אביב. בעמותה טוענים כי המקום פועל בניגוד לחוק מזה מספר שנים, תוך אילוץ התוכים הסובלים מתנאי כליאה וסבל, לבצע תעלולים מול הקהל. רשות הטבע והגנים: לצפארי אין היתר להשתמש בתוכים הללו בניגוד להתנהגות הטבעית שלהם

עמותת "אנונימוס" הגישה אמש (ב') תלונה במשטרה נגד פעילותו של "צפארי ג'ונגה ג'ונגה" בפארק גני יהושוע בתל-אביב, בדרישה לעצור את המופעים בהם משתתפים מדי יום תוכים ממינים שונים מרחבי העולם.

 

"נודע לנו כי בצפארי מכריחים את התוכים לבצע תעלולים והפגנת יכולות בדמות רכיבה על אופניים, קסמים ופעילויות אחרות. כל אלו נוגדים את תקנות מופעי בעלי-חיים האוסרות על קיום המופעים ללא היתר", אומרת גאיה גולדברג, דוברת העמותה. "התוכים סובלים מתנאי כליאה, הרעבה וסבל במופע עצמו שמקורו בהוצאת התוכים מסביבת המחייה הטבעית שלהם ברחבי העולם". בנוסף, הגישה העמותה תלונה בנושא לממונה על חוק צער בעלי-חיים, ד"ר דגנית בן-דב במשרד החקלאות.

 

לטענת העמותה, ל"צפארי" אין היתר מתאים לקיום המופעים מזה שבע שנים ומציינים כי בעקבות מידע שהגיע אליהם ממקור פנימי, כי "התוכים נשקלים כל יום ולפי משקלם מקבלים כמות קצובה של מזון. הם נשמרים רעבים כל הזמן כדי שבמופע תהיה להם מוטיבציה לעשות את התרגיל-בשביל לקבל גרעין. זהו אילוף בהרעבה", מציינים בעמותה בהודעתם. "התוכים מוחזקים במבנה אטום מבלי אפשרות לראות את החוץ (ללא כל חלון) משעת סיום המופעים 17:30 ועד תחילתם, למחרת ב-10:00. זאת אכזריות איומה וחיים בעבדות."

 


"אסור לנצל חיות בר במופעי בידור" (צילום: איי.פי)

 

רשות הטבע והגנים: לצפארי אין היתר לשימוש בחיות בר

 

בעמותת "אנונימוס" דורשים מרשויות החוק להתערב בנושא בהקדם האפשרי. "אסור לנצל חיות בר במופעי בידור בשל הסבל הגדול שנגרם להן. על המשטרה והממונה על חוק צער בעלי-חיים להפסיק מיידית את המופעים, להטיל על העבריינים קנס מרתיע. אנו קוראים לציבור להחרים את העסק שמתעלל בבעלי-חיים". מבהירים בעמותה.  

 

מבדיקת ynet עולה כי באתר הבית של ה"צפארי" אכן מצויין כי במקום מתקיים "מופע מרהיב של תוכים מאולפים מסוגים שונים מרחבי העולם אשר בעזרת מנחה, המופע מבצעים תעלולים משעשעים כגון: רכיבה על אופנים,רכיבה על סקטבורד, מופעי קסמים, פעלולים...ובהשתתפות פעילה של הקהל".

 

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי "הצפארי מחזיק בבעלי חיים הנחשבים לחיות בר ומכיוון שכך עליו לקבל היתר להחזקת בעלי חיים אלו מרשות הטבע והגנים, המוסמכת ואחראית ליישומו של החוק להגנת חיות הבר",

אומרים במשרד החקלאות ומבהירים כי החוק להגנת חיות הבר קודם לחוק צער בעלי-חיים.

 

"החוק מחייב מתן היתר להחזקת חיות בר וקביעת תנאי ההחזקה, לכל המעוניין להחזיק בבעלי חיים אלו. מתן היתר לקיום מופעים, על פי חוק צער בעלי חיים, אפשרי רק לאחר מתן ההיתר להחזקה וקביעת תנאי ההחזקה, על ידי רשות הטבע והגנים".

 

לטענת המשרד, פניה בנושא המופעים בצפארי ותנאי ההחזקה של בעלי החיים והטיפול בהם הגיעה לידיהם לפני מספר ימים. "פרטי הפניה והעדויות נבדקים על ידי הגורמים המוסמכים במשרד ובהתאם לממצאים יוחלט על המשך הטיפול בעניין".

 

ברשות הטבע והגנים רואים בחומרה את השימוש בתוכים למופעים. "לצפארי אין היתר להשתמש בתוכים הללו בניגוד להתנהגות הטבעית שלהם", אומר רוני מלכא, הממונה על האכיפה ברשות. "תוכי שעושה משהו לא רצוני או שמדורבן לעשות זאת באמצעים לא סבירים, אז אנחנו לא מאשרים זאת". בעקבות פניית ynet בכוונת הרשות לשלוח גורם לבדיקת התנאים במקום. "אנו נוודא כי התוכים מוחזקים בצורה טובה ונרד לשורש העניין".

 

תגובת הצפארי: ברשותנו כל האישורים לקיום המופעים

 

"חשוב לנו לציין כי התוכים המאולפים המשתתפים במופע אכן מוכשרים לקיים מופע שכזה וברשותנו כל האישורים לכך", אומרים בתגובה מהנהלת הצפארי בעקבות פניית ynet. "התוכים ושאר בעלי החיים בצפארי מטופלים היטב והם מקבלים את כל תנאי המחייה המתאימים להם".

 

לדבריהם, ד"ר רון אלעזרי, המשמש כווטרינר הצפארי בעשור האחרון אחראי על בריאות בעלי הכנף. "אלעזרי בודק בקביעות את בריאות התוכים וכשירותם בטיפול מונע, תוספי תזונה, טיפולים נגד טפילי עור, טיפולים נגד תולעים וטיפול יום יומי קבוע ומעולה", הם מציינים בתגובתם. "אנו בצפארי מקפידים לשמור על אורח חיים תקין ובריא של בעלי החיים כמטרה ראשונית ועוקבים אחר כל שינוי, באם מתקיים, בתפקודם".

 

לגבי הגורם המצוטט בכתבה שטוען להתעללות לכאורה בתוכים, מבהירים בצפארי כי "אותו גורם פוטר על ידינו עקב אי יכולתו לעמוד בתנאי העסקתו. אנו סבורים כי אותו מצוטט מרגיש ממורמר עקב פיטוריו ודבריו נובעים ממרור זה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
"התוכים סובלים מהרעבה וסבל במופע"
צילום: ויז'ואל/פוטוס
צילום: סי די בנק
"התוכים מבצעים תעלולים משעשעים"
צילום: סי די בנק
מומלצים