שתף קטע נבחר

מנועי חיפוש: האם ניתן להביס את גוגל בישראל?

סביר להניח שמנוע החיפוש החדש של וואלה, המתבסס על יאהו, לא ידגדג את גוגל, כל מהלך שינגוס מעט בדומיננטיות של מלכת החיפוש בארץ טוב לשוק ולצרכנים. פרשנות

וואלה שוב מנסה לשפר את מצבה בתחרות בתחום החיפוש. הפעם היא משיקה מנוע חיפוש המבוסס על החיפוש של יאהו, שנה בלבד לאחר שהכריזה בקול תרועה על השקת מנוע חיפוש חדש המבוסס על טכנולוגיית חיפוש עצמאית, ולאחר שכבר התבססה בעבר על All the Web.

 

סביר להניח שגם הניסיון הנוכחי לא ידגדג את גוגל, אם כי ראוי לברך על כל מהלך שיחליש את גוגל, לא רק בתחום מנועי החיפוש אלא גם בפרסום במנועי חיפוש. זאת, מהסיבה הפשוטה שכל מונופול רע לתחרות ורע לצרכנים. שליטה בלעדית של גוגל בחיפוש תאפשר לה לשלוט בשוק עצום של פרסום, לקבוע מחירי מינימום כאוות נפשה ולהיות שומר הסף היחיד בדרך של מיליוני אזרחים אל המידע ברשת.

 

השאלה היא אם זה לא מאוחר מדי. וואלה, בגלל אסטרטגיה עסקית מבולבלת (דוגמה מובהקת היא מנוע החיפוש srch.co.il, שהיה אמור להיות מעין תשובה ישירה לגוגל ונשאר אתר רפאים) וטכנולוגיה פחות טובה פיספסה כל הזדמנות להצליח.

 

האם חלון ההזדמנויות נסגר?

לא מן הנמנע, כי חלון ההזדמנויות ליצור תחרות יעילה לגוגל, לפחות בעתיד הנראה לעין, כבר נסגר לפני שנים אחדות, כאשר גוגל הייתה עדיין איום שניתן להתמודד איתו. הניסיון מעבר לים מוכיח שגוגל חלשה יחסית בכל מדינה בה הייתה מלכתחילה תחרות. בסין למשל, יש לגוגל כ-23 אחוזים בלבד. בארצות הברית מדובר על 65 אחוזים, ועל אף שבשתי המדינות האלה גוגל מגדילה את חלקה בהתמדה, זה לא מתקרב ל-90 האחוזים בקירוב, על פי סקר TIM האחרון, מהם היא נהנית בישראל.

 

תחום החיפוש מורכב ותובעני בכסף

למה מאוחר מדי? כי תחום החיפוש הופך מורכב יותר משנה לשנה ותובעני בכסף והשקעה טכנולוגית. בהמשך הדרך יתפתח החיפוש האישי והחברתי, החיפוש הקולי, חיפוש מקומי משופר עם קישור טלפוני לעסקים והתממשקות למפות ועוד. רק מאגר מוחות בסדר גודל שקיים במאונטיין וויו, קליפורניה, שם שוכנת גוגל, יכול לפתח מערכת אקולוגית שכזו.

 

וואלה לא יכולה להתחרות בענקית כזו בתחום החיפוש כפי שהדוא"ל שלה מנהל קרב מאסף מול Gmail (והוא יובס לבסוף). נשארו שתי חברות בינלאומיות שיכולות להתמודד עם גוגל - מיקרוסופט ויאהו. בבחירה באחרונה, וואלה קיבלה החלטה סבירה, אם כי תועלתה עדיין דורשת בירור. אילו החברה הייתה בוחרת לשתף פעולה עם גוגל, כפי שכמה מהדיווחים רמזו לפני כמה חודשים, התוצאה הייתה הרסנית לגבי עתיד התחרות בשוק המקומי.

 

באמצעות הגירסה המקומית של וואלה ל-Yahoo Search, תגדל החשיפה של מנוע החיפוש בארץ בזכות הפלטפורמה הפופולרית של וואלה. מהלך כזה עדיין לא יספק לה יכולת לספק תשובות למהלכים אפשריים של גוגל בארץ. הידיעות בנושא בדה מארקר וגלובס כרכו ביחד את ההסכם בין וואלה ליאהו להחלטת יאהו לפתוח מרכז פיתוח בישראל. בפועל, ככל הנראה אין קשר בין שני אלה. יאהו עדיין אינה פועלת בתחום האינטרנט הישראלי, לא באופן ישיר ולא עקיף ובוודאי לא מפנה משאבי פיתוח משלה אל השוק המקומי.

 

הציפיה של מנכ"ל וואלה, אילן ישועה, לנתח שוק של עשרות אחוזים בראיון לגלובס, מצביעה על אופטימיות מוגזמת מאוד. אם מנוע החיפוש של וואלה יגיע ל-12 אחוזים תהיה זו הצלחה אדירה. אילו כל המתחרים של גוגל יצליחו להוריד את מנוע החיפוש המוביל מתחת לקו 80 האחוזים זו תהיה סנסציה.

 

אם גוגל בכלל יראה סימנים של ירידה זה יהיה תקדים כמעט עולמי. ראוי לגלות סקפטיות בריאה באשר לסיכויים שכל אלה יקרו. למרות שהתשובה לשאלה בכותרת היא קרוב לוודאי שלילית, כל מהלך שינגוס בדומיננטיות של גוגל ולו באחוזים בודדים טוב לשוק ולצרכנים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים