שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

האם גם אלוהים ירוק?

בסרט "אלוהים הוא ירוק" בוחן הבמאי, מרק דאוד, את יחסן של הדתות לנושאי סביבה ותוהה האם כדור הארץ ייגאל כשמנהיגי הדתות יתגייסו לנושא וירתמו את מאמיניהם לפעולות ירוקות. אך הבמאי שכח בדרך דת אחת, די מרכזית, והחמיץ עולם שלם של יראת כבוד לבריאה

מרק דאוד, איש תקשורת קתולי ומגויס לקמפיין נגד התחממות כדור הארץ הגיע לתובנה שאנו חיים בעידן בו הדתות הופכות לפוליטיות - והפוליטיקה מושפעת מדת. כסביבתן דתי, הוא משוכנע שאם מנהיגי הדתות יאמרו אמירה פומבית המציעה למאמינים לנהוג באחריות גדולה יותר כלפי הסביבה - כדור הארץ ייגאל.

 

מכיוון שכך, הוא יוצא למסע חוצה יבשות ויצר סרט בו הוא מראיין אנשי דת שונים. בראיונות אלו הוא מגלה להפתעתו שלא קיימת אחידות ביחס הדתות לנושא הסביבה. הוא מגלה שלעיתים, בתוך זרם דתי אחד, יכולות להיות גישות מתנגשות.

 

מהי אם כן יחסן של הדתות לסביבה? לכאורה, אלוהים - לא משנה מאיזה דת - יצר את הטבע וסביר שיבקש ממאמיניו הרבים והנאמנים לשמור על יצירתו מכל משמר. אך האם מנהיגי הדתות אכן רותמים את כוחם ומרצם של המאמינים לשמירה על הסביבה? האם ניתן לצפות שהפגיעה בטבע תהיה בעיניו של מאמין פגיעה בערכי דתו?

 

 

בסרט מציג דאוד את עמדת הארכיבישוף מקנטרברי, מנהיג הכנסיה האנגליקנית, שנתן הוראה לכל הכנסיות הפועלות תחת חסותו באנגליה להכין דו"ח סביבתי אודות התנהלות הכנסייה שלהן, והוא אפילו מצליח לשכנע את הבישוף של לונדון שלא לטוס בשנה הקרובה במטוסי סילון.

 

לעומת זאת, קרדינל בכיר בוותיקן אינו יודע כלל אם הכס הקדוש משקיע בסביבה. כאשר הוא נשאל על הטיסות הרבות של הקרדינלים הוא מסביר בצדקנות ש"לוותיקן אין חברות תעופה" ולכן היא ירוקה - אך ממשיך לטוס אלפי מיילים בשנה.

 

נציגת דת ההינדו מגלה אמונה פטליסטית למדיי, שבטוחה שיש לאפשר לאקלים להשתנות כי כנראה כך צריך להיות... ונציג האיסלאם מגלה שהאיסלאם יכול להיות סביבתי אבל העובדה היא שמוסלמים רבים מתעלמים מההיבט הסביבתי של חייהם.

 

המעניינים ביותר הם האוונגליסטים בארה"ב המייצגים את הימין השמרני. מצד אחד, דאוד פוגש שם אנשי דת צעירים שהבינו שיש להגביר את המודעות לסביבה. מצד שני, חלק מהאוונגליסטים הוותיקים יותר קשורים קשר עמוק לתעשיית הפחם ומאמינים שהאל יצר את הפחם על מנת שהאדם ירדה בטבע, יפוצץ את פני השטח, יכרה פחם, ישפר את תכונותיו ואחר כך ישרוף אותו תוך כדי פליטת גזי חממה החונקים את כדור הארץ. 17 אלף כורים המתפרנסים מתעשיית הפחם שמארק דאוד פוגש בארה"ב חשובים על פני מיליוני בני אדם החיים בעולמו של הקב"ה.

 

סרטו הנהדר של דאוד עוסק בנושאים כבדי משקל אך מצליח להיות קליל ו"זורם" - אפילו מצחיק לעיתים. אין ספק שלמרות היותו "דוס סביבתי", הוא ניחן גם בחוש הומור בריא (שהיא תכונה נדירה אצל סביבתנים מגויסים). מצטרפים לכך צילומי הטבע המרהיבים של הצלם זוכה הפרסים ברונו סורנטינו המלווים את הסרט.

 

שכחת משהו, לא? 

הגם שכדאי מאוד לצפות בסרטו של דאוד, יש לזכור שיש לו בעיה קשה מאד. הוא פשוט שכח - או לא רצה להקשיב ליהודים. יכול להיות שהוא שבוי בתפיסה הנוצרית הבסיסית המשמיצה את היהדות ורואה בה "דת חוק" שאינה מסוגלת להתמודד עם שאלת הסביבה. אם התחקיר שלו היה מעט יותר רציני, הוא היה מגלה דרך חיים ששואפת לא רק לדאגה לסביבה אלא רואה את הסביבה, החברה והכלכלה בראייה רב מימדית המכונה כיום קיימות (sustainability).

 

תחקיר קטן באינטרנט היה מסדר לו שני מרואיינים יהודים מצוינים, אינטלקטואליים ודוברי אנגלית רהוטה. הראשון בהם הוא הרב הראשי של אנגליה, הרב ד"ר יונתן זקס, שעסק ברבים מכתביו הפילוסופיים בשאלת הסביבה ביהדות. תחקיר קצת יותר מעמיק היה מגלה לדאוד את המרואיין השני, הרב פרופ' דניאל שפרבר, נשיא המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן, שוודאי היה יכול ללמד את דאוד מעט תורת קיימות יהודית. שפרבר חבר בארגון ARC – Alliance of Religions and Conservation שנוסד על ידי הנסיך פיליפ. ארגון זה פועל מול 14 קבוצות דת על מנת שאלו ישפיעו על מאמיניהם לפעול באופן השומר על הסביבה.

 

אם כן לא רק לנוצרים או להינדים ובני הדתות האחרות הזכות לשמור על כדור הארץ. גם בני דת משה עושים ומצווים לעשות זאת. הפוליטיקאים ימשיכו להשפיע על עתיד כדור הארץ אך גם לדתות יהיו השפעות מרחיקות לכת באשר ליחס מאמיניהן לסביבה, לחברה ולכלכלה. שהרי רק לאלו יש סיכוי אמיתי "לתקן עולם".

 

  • הסרט "אלוהים הוא ירוק" ישודר במסגרת רצועת "סרט ירוק" בערוץ 8 של HOT, ביום חמישי 17 בינואר בשעה 21:35

 

שמואל חן הוא אקולוג ודוקטורנט בתכנית למדע, טכנולוגיה וחברה באוניברסיטת בר אילן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הציווי הדתי: לשמור על הבריאה. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים