שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דו"ח שוחט ייכלל בפשרה? הסטודנטים יישבתו
  בעוד שבמשא ומתן בין המרצים לאוצר חלה התקדמות חיובית, מאיימים דווקא הסטודנטים לפתוח בשביתה מיום ראשון. הסטודנטים אומרים כי אם דו"ח ועדת שוחט ייכלל במסגרת הסכם הפשרה, הם "יבעירו את האוניברסיטאות ברחבי הארץ"

  שביתה נוספת בפתח? בהתאחדות הסטודנטים מאיימים הערב (ה') כי אם ייחתם הסכם עם המרצים, שכולל את יישום ועדת שוחט בתמורה לתוספת שכר, הסטודנטים ישביתו את הלימודים החל מיום ראשון הקרוב.

   

  במסגרת דיוני המשא ומתן הוצעו למרצים מספר טיוטות הסכמים. בטיוטה אחת שהציע ועד ראשי האוניברסיטאות, דובר על תוספת של 31 אחוזים בגין שחיקת שכר, אך ישנו סעיף נוסף המתייחס לתוספת של חמישה אחוזים, אם ייושמו מסקנות ועדת שוחט לרפורמה בהשכלה הגבוהה. התנגדות הסטודנטים להסכם זה נובעת בשל ההמלצה במתווה שוחט להעלאת שכר הלימוד לסטודנטים. על כן תומכים הסטודנטים בהסכם השני שהציע יו"ר ההסתדרות עופר עיני, ושאינו כולל התחייבות ליישום ועדת שוחט. 


  הפגנת סטודנטים באוניברסיטת תל-אביב (צילום: ירון ברנר)

   

  יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איתי שונשיין, אמר: "הסטודנטים מודיעים כי אם ציבור המרצים ימכור אותנו על ידי חתימה על הסכם מול משרד האוצר, שכולל תוספת שכר הנשענת למעשה על דו"ח שוחט - ושיגיע מהעלאת שכר הלימוד לסטודנטים, אנחנו נבעיר את כל האוניברסיטאות ברחבי הארץ ונראה בהנהגת המרצים כאשמה הבלעדית. לא ייתכן כי הנהגת הסטודנטים תתן גיבוי מלא למרצים ולמאבקם, תוך גילוי סולידריות עמוקה, בעוד המרצים עצמם סוגרים הסכם על גבם".

   

  לדברי יו"ר התאחדות הסטודנטים בבאר שבע, יונתן גרין, אם מסקנות ועדת שוחט יופיעו בהסכם והמרצים יסגרו הסכם בדלת האחורית, כל הסטודנטים יערכו הפגנות, שטרם נראו בארץ. "יש לנו הרבה שפנים בשרוול. ור"ה שלחו אתמול שוב למרצים את ההצעה שכוללת העלאה של חמישה אחוזים בתמורה ליישום דו"ח ועדת שוחט, מה שדוחק את המרצים לפינה. אנחנו תומכים במתווה של עופר עיני".

   

  הסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון מתבצרים מאז יום שלישי בבניין ההנהלה. מחר הם מתעתדים לקבל במקום קבלת שבת.

   

  בינתיים ממשיך המשא ומתן בין המרצים לאוצר, בהשתתפות ההסתדרות. בשל ההתקדמות החיובית במגעים לסיום השביתה, הוזעק שר האוצר רוני בר-און, להצטרף לשיחות בין הצדדים.

   

  יו"ר הסגל הבכיר, פרופ' צבי הכהן, אמר ל-ynet כי "דיונים על ועדת שוחט אינם על הפרק. אף אחד לא התנה את יישומו המלא של דו"ח שוחט בהסכם. אם יהיה דיון כלשהו על שוחט, הוא יהיה רק בנוגע לפרק שעוסק בשכר המרצים ולא בפרקים האחרים - לא בשכר לימוד, לא במכללות, לא בתקציבים ולא בשום נושא אחר. יש נושאים הקשורים בוועדת שוחט הקשורים לשכרנו שעדיין לא נסגרו ועל כך נדון עם ור"ה. קודם כל שייפתרו הבעיות האחרות שיש מולם".

      

  ובכל זאת בשורה טובה לסטודנטים. מבחני הסמסטר הראשון בקורסים שהנחה הסגל הזוטר יתקיימו כרגיל. ועד ראשי האוניברסיטאות החליט לאפשר לסטודנטים

  לקיים את מבחני סוף הסמסטר בקורסים שאכן התקיימו. על פי ההחלטה, לוח הבחינות ישאר כמתוכנן, גם אם תתקבל החלטה על ביטול הסמסטר. "אנו עושים זאת מתוך התחשבות בסטודנטים", אמרו בוועד. משמעות הצעד היא שלמרות שהאוניברסיטאות יסגרו את שעריהן אם לא יושג הסכם, הרי שהשערים ישארו פתוחים עבור הנבחנים. אוניברסיטת תל-אביב, אגב, לא מיישרת קו - ותפתח את שערי המוסד כרגיל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפגנת סטודנטים בתל-אביב
  צילום: ירון ברנר
  הפגנת סטודנטים בחיפה
  צילום: עידן הר-נס
  מומלצים