שתף קטע נבחר

תמיר: 2.3 מיליארד שקל לצמצום התלמידים בכיתה

עם סיום שביתת המורים העל-יסודיים לפני כחודש וחצי, התחייבה הממשלה להכין תוכנית לצמצום מספר התלמידים בכיתות. הבוקר הציגה שרת החינוך את התוכנית. שרת החינוך לשעבר תקפה: התיקונים קוסמטיים

כחודש וחצי חלף מאז התחייבה הממשלה בפני ארגון המורים העל-יסודיים לצמצם את מספר התלמידים בכיתות, וכעת מציגה שרת החינוך, יולי תמיר, את הדרך שבה תיושם ההתחייבות: מספר התלמידים יקטן לפי מדרג חברתי-כלכלי של בתי הספר, בהשקעה של 2.3 מיליארד שקלים.

 

תמיר הציגה הבוקר (יום ד') את התוכנית לפני באי כנס הרצליה של המרכז הבינתחומי. התוכנית, שגובשה יחד עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, צפויה לקבל את אישור הממשלה בישיבתה ביום ראשון הקרוב.

 

בעקבות ההתחייבות, מינו במשרד החינוך את פרופ' יצחק פרידמן לעמוד בראש ועדה לקביעת המתווה לצמצום מספר התלמידים. על פי תוכנית הוועדה, משרד החינוך יפצל את כיתות א'-ב' במסגרת לימודי היסוד של עברית וחשבון, וכך יירד מספר התלמידים בכיתה ל-32, בתוך עשר שנים. לטובת הצמצום יתווסף בכל שנה תקציב של 200 מיליון שקלים, והשנה הוקצבו לתוכנית 50 מיליון שקלים.

 

יישום התוכנית יתבצע לפי מדרג חברתי-כלכלי, לפי המלצות הוועדה, כך שבתי ספר בפריפריה יקבלו עדיפות למהלך. לדברי תמיר, "בבתי ספר אלו תהיה הפחתה מהירה במספר התלמידים בכיתות, דבר שיאפשר להנהיג זמן חינוך אישי איכותי לכל התלמידים, למנוע פערים, להעלות את הישגי התלמידים ועל-ידי כך תינתן להם הזדמנות חדשה. אנו רוצים להזיז את עקומת ההישגים כלפי מעלה".

 

שרת החינוך התייחסה גם לרפורמה "אופק חדש" בבתי הספר היסודיים, כחלק מהתוכנית לצמצום הכיתות. על פי התוכנית, יתווספו 400 אלף שעות פרטניות של המורה בקבוצות קטנות עם תלמידים ועוד 400 אלף שעות אישיות של מורה ותלמיד שנפגשים יחד.

 

לדבריה, "יש היום הרבה תלמידים שלא רואים אותם ושהמורה לא ניגש אליהם כי ההטרוגניות בכיתה מאוד גדולה. הכוונה שלנו היא שיגיעו ליותר מפגשי מורה-תלמיד בכיתות קטנות.

 

בכנס השתתפה גם שרת החינוך לשעבר, לימור לבנת, שתקפה את מצב מערכת החינוך. "אחרי כל השביתות והמחאות עם מה נותרנו? הכל נשאר כשהיה, אין בשורה, אין שום דבר חדש. הכל תיקונים קוסמטיים", אמרה. לדבריה, התיקונים "חשובים אומנם, אך לא מהותיים. כעת משרד החינוך מיישם חלקים מעטים מדו"ח דוברת, באיחור של שש שנים ותוך בזבוז זמן יקר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ablestock
הכיתה תקטן. המחיר: 2.3 מיליארד שקל
צילום: ablestock
תמיר. "לשפר את הישגי התלמידים"
צילום: אלכס קולומויסקי
לבנת. "תיקונים קוסמטיים"
צילום: יותם פרום
מומלצים