שתף קטע נבחר

סקירה: טיפול בתמונות עם PhotoFiltre

אתם יכולים לתקן ולערוך את התמונות שלכם עם תוכנות ידידותיות יותר, שעושות הכל בלחיצת כפתור. PhotoFiltre, תוכנה חופשית במשקל נוצה, תניח בידיכם קצת יותר כוח

אם אתם משתמשים במצלמה דיגיטלית, מדפיסים תמונות בבית או נוהגים להעלות תמונות לאתר או לבלוג שלכם, אז יש סיכוי טוב שמותקנות לכם במחשב לפחות 2-3 תוכנות גרפיות. הסיבה למצב הזה היא שרוב התוכנות הקיימות מציעות הרבה יותר מדי או הרבה פחות מדי תכונות.

 

להתקין פוטושופ בשביל לחתוך תמונה או לתקן בהירות, זה כמו לקנות פרה בגלל שנגמר לכם החלב. אולי תשתמשו ב-Paint? נו, עדיף כבר פרה. במשך השנים אמנם ראינו מאות תוכנות עריכת תמונה חופשיות ושיתופיות; הטובות שבהן, שרדו והתפתחו ובסופו של דבר רובן התנפחו ללא הכר, או הפכו מסחריות, או שני הדברים גם יחד.

 

בין יוצאות הדופן המעטות אפשר להזכיר את IrfanView (שנשארה קומפקטית, יעילה וחינמית, אבל לא תתאים לכל אחד) ואת Picasa של Google (ידידותית אבל בסיסית מדי); שתיהן לא מתאימות למלא את מקומה של Paint Shop Pro שהייתה פעם ברירת המחדל למשימות כאלו (והיום היא מוצר מסחרי, קצת כבד, שמנסה להתחרות בפוטושופ).

 

מאז גירסה 5 או 6 של Paint Shop הזכורה לטוב, קשה למצוא תוכנה פשוטה וקלה שמציעה גם כלי המרה ועריכה, גם כלים לתיקון תמונות, גם כלי איור וגם פילטרים מתוחכמים, ועושה את זה טוב. הכלים הקיימים לרוב מוגבלים יחסית או לא ידידותיים, או מתאימים רק לחלק מהמשימות, כבדים מדי או סובלים מבאגים. במדבר כזה, ברור שכל קוץ הוא פרח, למרות ש-PhotoFiltre היא תוכנה די מוצלחת בזכות עצמה.

 

מתוחכמת במשקל נוצה

PhotoFiltre היא תוכנה של מפתח צרפתי בשם אנטוניו דה קרוז, שנמצאת בפיתוח מאז 2001. היא הפכה למוצר Freeware בשנת 2004, ומאז היא מתפתחת במקביל ל-PhotoFiltre Studio, המוצר המסחרי של דה קרוז. היא אנונימית יחסית, כי נוספה לה תמיכה אנגלית רק לפני שנתיים. גירסה 6.3.0 של PhotoFiltre שעלתה לרשת בתחילת החודש, כוללת כמה שיפורים, תיקוני באגים ותאימות משופרת לסביבת Vista, והיא זו שאתם רוצים.

 


 

זוהי לא ממש תוכנת עיבוד תמונה - יותר כמו תוכנה לעריכה ותיקון תמונות, עם כל הכלים הבסיסיים וקצת יותר. זה כולל תכונות עריכה פשוטות כמו סיבוב, חיתוך או שינוי גודל; כלים לטיפול בתמונות כמו תיקון צבעים, שליטה בבהירות, קונטרסט ורוויה; כלי איור סטנדרטיים; כלי לייבוא אוטומטי של תמונות מסריקה אופטית, דרך ממשק Twain; וגם כלים קצת יותר מתוחכמים, לטיפול נפרד בערוצי צבע, שימוש בסיסי במסיכות (Masks), כלי Batch, וכמובן - כמה עשרות פילטרים, דפורמציות ואפקטים.

 

באתר של המוצר אפשר למצוא קבצי תמיכה בשפות - לא פחות מ-26 כאלה, כולל לעברית (הקרדיט עליה מגיע לערן ישראלי). דה קרוז שפתח את התוכנה לתוספים מצד-שלישי, מציע באתר למעלה מ-30 כאלה, ביניהם מגוון כלים לתיקון תצלומים, אפקטים שונים ועוד (שימו לב שחלקם כבר משולבים בגירסה הנוכחית).

 

ומה שהכי יפה - מלבד העובדה שמדובר בתוכנה חופשית - הוא שנפח קובץ ההתקנה שלה הוא 1.6MB בלבד.

  

האם היא בשבילכם?

חלק מהכלים של התוכנה פשוטים מדי, ולא מתקרבים למה שמציעות תוכנות מקצועיות, אבל זה חלק מסוד קסמה. היא פשוטה, היא עניינית, והיא תרוץ היטב גם על מחשב חלש יחסית. אם תוכנות עיבוד/עריכת תמונה אחרות נראו לכם עמוסות מדי, אז סביר להניח שתרגישו שבתוכנה הזו שהיחס בין הכלים החיוניים לכלים ה"מיותרים" הוא מאוזן יותר, מה גם שקל יותר להשתלט עליהם. התיעוד של התוכנה קצת חלקי - אלא אם כן אתם קוראים צרפתית - אבל ברוב המקרים ממילא לא תזדקקו לו.

 

Picasa, ותוכנות מסחריות ושיתופיות שונות לניהול תמונות, מציעות כלים שיתאימו יותר למשתמש המתחיל וחלקם אוטומטיים לגמרי. אם אתם מעדיפים תוכנה שבה אתם צריכים רק ללחוץ על כפתור והתמונות שצילמתם יראו טוב יותר, אז PhotoFiltre לא בשבילכם.

 

PhotoFiltre היא התוכנה בשבילכם אם אתם מחפשים תוכנה קלה, שלא תתפוס הרבה מקום בדיסק, ושתאפשר לכם באמת להיות קצת יצירתיים (בניגוד ל"יצירתיות" של התוכנות לניהול תמונות, שעיקרה שימוש בגרפיקה מוכנה שיצרו בשבילכם). מדי פעם היא מפתיעה עם כלים ואפקטים מקוריים וייחודיים, או כאלה שהשליטה בהם פשוט הרבה יותר נוחה ממה שתמצאו בתוכנות אחרות. אהבנו במיוחד את כלי הבחירה האוטומטית שלה (ה-Magic wand עובד מצויין), את כלי ה"מריחה" (Smudge), את האפקטים ה"אמנותיים" ואת כלי תיקון הצבע.

 


 

החיסרון היחיד של התוכנה שממש הפריע לנו, הוא שהיא לא מתמודדת היטב עם קבצים ברזולוציות גבוהות (6 מגה-פיקסל ומעלה). כשמפעילים עליהם פילטרים או פעולות תיקון שונות, PhotoFiltre הופכת איטית משמעותית. בטח ייפתר בגירסאות הבאות.

  

הציון:


רישיון: חופשי

נפח הקובץ: 1.6MB

להורדה

 

בעד: קלה, מהירה וחינמית. כלי עריכה נוחים, הרבה פילטרים מוכנים.

נגד: לא מתמודדת היטב עם קבצים ברזולוציות גבוהות.

השורה התחתונה: חינמית מוצלחת לעיבוד ועריכת תמונה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חינמית מוצלחת לעיבוד ועריכת תמונה
מומלצים