שתף קטע נבחר

משרד הדתות מעכב פיתוח בתי קברות אזרחיים

המשרד לא ניצל 11.5 מיליון שקל שנועדו לצורך כך ב-2007. עקב כך תקציב זה יבוטל השנה ורק בעלי אמצעים יוכלו להיקבר בקבורה אזרחית באופן פרטי בקיבוצים ובמושבים תמורת עשרות אלפי שקלים

המשרד לשירותי דת, בראשות השר יצחק כהן מש"ס, אינו מעוניין, ככל הנראה, בפיתוח בתי קברות אזרחיים. ל-ynet נודע כי תקציב שנועד לפיתוח קבורה אזרחית ב-2007, בסך של 11.5 מיליון שקל, כלל לא נוצל - והוחזר לאוצר. לפיכך יבוטל תקציב הפיתוח של בתי קברות אזרחיים בשנת 2008.

 

ח"כ יוסי ביילין (מרצ) ביקש מיו"ר ועדת הפנים של הכנסת, אופיר פינס (עבודה), לקיים מחר (ג') דיון דחוף בנושא. ביילין אמר כי "השר כהן כנראה לא מעוניין בקידום הקבורה האזרחית, ולכן עיכב את העניין ב-2007".

 

במקביל עתרה לבג"ץ עמותת הגג של העמותות לקבורה אזרחית, "מנוחה נכונה", בדרישה להעביר את הכסף האבוד לתקציב 2008.

 

ב-1996 נחקק חוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית, בו נקבע כי המדינה תקים בתי קברות לקבורה אזרחית או תקצה לכך שטחים בבתי קברות קיימים. לפי החלטת הממשלה, בשלב הראשון יוקמו ארבעה בתי קברות אזרחיים: בבאר שבע, בירושלים, בתל רגב (אזור חיפה) ובמרכז. עם זאת כיום פועל בית קברות אזרחי אחד בלבד - בבאר שבע. בית הקברות נפתח בשנת 1999, ומאז נקברו בו כ-1,500 מתים.

 

לדברי ביילין וחיים אורון (מרצ), התנהלות המשרד לשירותי דת היא מגמתית, ומטרתה לעכב את פיתוח תחום הקבורה האזרחית. אורון פנה בינואר פעמיים למשרדי האוצר והדתות, בדרישה להחזיר את הכסף האבוד, כדי שהעמותות הפועלות בתחום יוכלו להשתמש בו. במשרדים דחו ת הבקשה, בנימוק שמדובר בתקציב שנתי ולא ניתן להעבירו משנה לשנה.

 

לדברי אורון, "התקציב אמור היה להפסיק אפליה ארוכת שנים של תושבי ישראל המבקשים להיקבר בקבורה אזרחית. אפליה זו באה לידי ביטוי גם בהצבת קריטריונים בהם אף עמותה המעניקה שירותי קבורה אזרחית לא יכולה לעמוד, אף שעמותות אלה לקחו את תפקיד המדינה להקים בתי קברות אזרחיים על פי החוק".

 

במשרד הדתות אמרו בתגובה כי בית המשפט קבע שמדובר בקריטריונים נכונים וראויים אשר נועדו לקדם את המטרה אותה הציב המחוקק.

 

באוצר אמרו כי אם משרד הדתות לא יחליט לפתע שהוא מעוניין לקדם את פיתוח התחום, הרי שגם השנה לא יוכלו תושבי ישראל לממש את זכותם החוקית להיקבר באופן אזרחי. בעלי אמצעים יוכלו להיקבר קבורה אזרחית באופן פרטי בקיבוצים ובמושבים, תמורת עשרות אלפי שקלים.

   

במסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מחודש דצמבר 2007 נטען כי אחת הסיבות ליישומו החלקי של החוק היא "הרצון של חברה קדישא לשמור על המונופול בתחום הקבורה". עוד נכתב שם כי "למרבית הגופים המופקדים על יישום החוק יש קושי ביישומו, מכיוון שהוא לא עולה בקנה אחד עם השקפת עולמם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביילין. התנהלות מגמתית
צילום: ירון ברנר
מומלצים