שתף קטע נבחר

חייל גנב מפלסטינים והסביר: בגלל גלעד שליט

לוחם גולני גנב 100 שקל מבית פלסטיני בעזה, השיב את השטר לאחר כמה דקות ואמר: "חשבתי לקנות פיצה למחלקה". בית הדין הצבאי הסתפק במאסר על תנאי, גם המג"ד טוען שהעונש מספיק לאור הבעת החרטה. התביעה מערערת

"עשיתי את זה מתוך כעס אחרי שראיתי תמונה של גלעד שליט. רציתי לקנות בכסף פיצה למחלקה", כך הסביר לוחם גולני את העבירה שביצע - גניבת מאה שקל מבית פלסטיני ברצועת עזה. הפרשה צפויה להגיע לבית הדין הצבאי לערעורים, אחר שהתביעה הצבאית ביקשה לשלוח אותו לכלא הצבאי, אולם בית הדין הסתפק במאסר על תנאי.

 

עד כמה חמורה מעידה של לוחם מגדוד 51 של גולני, שגנב את השטר והחזיר אותו לאחר כמה דקות? מסתבר שבצה"ל לא מקלים בכך ראש, והתביעה הצבאית הודיעה כי תערער העונש הקל, לטענה, שניתן בערכאה הראשונה.

 

הפרשה אירעה בדרום הרצועה, במהלך פעילות מבצעית של צה"ל. "הלכתי לסרוק בבית", שחזר החייל את מעשיו, "חיפשנו נשק, חיפשתי בארון ואחרי זה עברתי למגירות, ראיתי שם ארנק ולקחתי ממנו כסף". כשנשאל מדוע לקח את השטר, השיב כי כעס כשראה תמונות נאצה ותמונה של שליט.

 

כעבור זמן השיב את הכסף, ואף סיפר על המקרה למפקדו. "מגיע לי עונש", אמר למפקד המחלקה. בחקירה הסביר עוד החייל כי לא התכוון לקחת את הכסף לעצמו אלא לקנות פיצה לחבריו - "כתרומה למחלקה". החייל נשפט על ידי מפקד הגדוד, סא"ל דוד זיני, ונשלח לעשרים ימי מחבוש.

 

"הופרו אחד הצווים המוסריים החשובים"

בתביעה הצבאית לא הסתפקו בעונש והעמידו את החייל לדין פלילי. התובע ציין בבית הדין כי החייל "הפר את אחד הציוויים המוסריים החשובים - איסור נטילת רכוש אוכלוסיית אויב". הוא דרש לשלוח את החייל לשלושה חודשי מאסר ולהורידו מדרגת סמל לטוראי.

 

מנגד טען סניגורו של החייל, סרן ראני עמאר, כי השיב את הכסף, התחרט על המעשה וראוי שיחזור לחבריו הלוחמים ולא לכלא. גם המג"ד זיני התייצב לצד פקודו ובדיון תיאר את הלחימה ברצועה,

 סיפר כיצד חייליו הרגו למעלה מ-60 מחבלים ובאשר לאירוע עצמו ציין שטעויות כאלה יכולות להתרחש. "אני חושב שהחייל קיבל עונש מספק", אמר המג"ד.

 

שופטי בית הדין בראשות סא"ל ארז פורת החליטו כאמור שהחייל לא ישוב לכלא והטילו עליו שלושה חודשי מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי. ערעור התביעה בפרשה יישמע בחודש הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים בעזה (למצולמים אין קשר לידיעה)
צילום: איי אף פי
החייל החזיר את השטר במהרה (אילוסטרציה)
צילום: גבי מנשה
מומלצים