שתף קטע נבחר

רמון ל-ynet: הדו"ח יהיה היסטוריה בשבוע הבא

למרות שדו"ח וינוגרד סימן כשלים וליקויים חמורים בדרג המדיני והצבאי, מקורבו של ראש הממשלה כבר מכנה אותו "היסטוריה פוליטית". "זהו כתב זיכוי לאולמרט", הוא אומר - ושולח את הדו"ח למגירה. ומה עם קדימה? "איש לא יקום נגד אולמרט"

הרבה בכירים בקדימה נשמו הערב (יום ד') לרווחה, לאחר פרסום דו"ח וינוגרד. אחד מהם הוא המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, שאמר ל-ynet: "זהו כתב זיכוי לאולמרט. ביום שני או שלישי בשבוע הבא וינוגרד יהיה היסטוריה פוליטית, אלא אם ברק יפתיע בצורה דרמטית".

 

 

רמון, שהיה עם ראש הממשלה זמן קצר לאחר קבלת הדו"ח, הוסיף כי כעת יתפנו בממשלה לתיקון הליקויים. הוא טוען כי חברי הוועדה לא מאשימים את אולמרט: "בעמוד 70 אומרים חברי הוועדה: 'לא קבענו מסקנות אישיות, כי רבים כשלו, ובעבר כשלו אף יותר'. הם אומרים: זה לא פייר להטיל את כל האחריות האישית על האנשים של היום, כי חלק גדול נעוץ בעבר. הדבר השני שהם אומרים, וזה מדהים, הוא שיש כאלה שאומרים שצריך לקחת אחריות ולהתפטר - ואחרים אומרים שצריך לתקן את הליקויים".

 

לגבי החלפת אולמרט במפלגתו, אומר רמון כי מצב כזה לא ייתכן. "בקדימה איש לא יקום נגד אולמרט, אם מישהו חשב שזה יקרה. לברק יהיה הרבה יותר קל לרדת מהעץ לנוכח הדו"ח, בעיקר מפני שהוא יודע שהיו כשלים בעבר. גם ברק לא בדיוק מקבל צל"ש. לכן, קל לברק לרדת מהעץ, משום שהדבר האחרון זה בחירות".

 

המשנה לראש הממשלה מציע לשר הביטחון, שאמר כי יקרא את הדו"ח בימים הקרובים: "הייתי אומר במקומו: זו שנה מסובכת, וב-2009 אפעל שנלך לבחירות, בלי לקבוע מועד".

 

בעניין 60 השעות האחרונות של המלחמה, בה יצאה ישראל למבצע קרקעי למרות שהסכם הפסקת האש במועצת הביטחון של האו"ם היה ברקע, אמר רמון: "אולמרט מרוצה משישים השעות האחרונות. זה הדבר הכי נכון מבחינתו. הוא זכה ליותר ממה שציפינו".

 

"אקדח הפוך בלי כדורים"

מנגד, מתנגדיו של ראש הממשלה בקדימה הנמיכו פרופיל , ולמעשה - ירדו למחתרת. לא שר התחבורה, שאול מופז, לא ח"כ אביגדור יצחקי ולא יריביו האחרים של אולמרט יצאו במתקפה נגדו לאחר פרסום הדו"ח.

 

בכירים במפלגה, שלא נמנים עם חבריו של ראש הממשלה, אמרו: "למען האמת, וינוגרד הוציא לנו את האוויר מהמפרשים. והוא הניח על השולחן אקדח בלי כדורים, שמופנה לכיוון נגדי לאולמרט".

 

גם במפלגת העבודה יצאה הרוח מהמפרשים של התומכים בפרישה מהממשלה. חברי הכנסת איתן כבל ואופיר פינס קראו אמנם לראש הממשלה להתפטר, אולם במפלגה מעריכים כי בסופו של דבר, חבריה יישארו בקואליציה.

 

גורמים בסביבתו של יושב ראש העבודה אמרו כי תגובתו של ברק תימסר לציבור רק בעוד כמה ימים. ברק יערוך מחר ביקור תנחומים אצל השר עמי אילון, שאביו נפטר, אך לפי שעה לא נקבעה בעבודה ישיבת התייעצות או ישיבת סיעה. מקורב ליו"ר העבודה אמר כי "ברק יחכה עוד כמה ימים כדי לראות מה התגובה הציבורית והתקשורתית לדו"ח ורק לאחר מכן יציג את עמדתו. בכל מקרה, הדו"ח הוא לא שחור כפי שחשבנו והוא הרבה יותר בתחום האפור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמון. בחירות ב-2009
צילום: גיל יוחנן
מומלצים