שתף קטע נבחר

סקר: 66% מתומכי העבודה נגד פרישת ברק

על פי סקר "ידיעות אחרונות" ומכון "דחף", רוב ניכר של תומכי מפלגת העבודה מאמינים שברק צריך להישאר לצידו של אולמרט, גם אחרי דו"ח וינוגרד. ראש הממשלה מכפיל את כוחו וזוכה ליותר תמיכה מאשר ברק, אך נתניהו עדיין מוביל בפער גדול

מרבית תומכי מפלגת העבודה קוראים לאהוד ברק: אל תפרוש מהממשלה - כך עולה מסקר שמתפרסם הבוקר (יום ו') ב"ידיעות אחרונות", בביצוע ד"ר מינה צמח/מכון "דחף", בעקבות דו"ח ועדת וינוגרד שבדקה את אירועי מלחמת לבנון השנייה.

 

 

ברק, שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה, חזר אתמול על דבריו מהשבועות האחרונים, ואמר לנציגי חיילי מילואים שביקשו ממנו לקיים את הבטחתו ולפרוש מהקואליציה: "אודיע מה עמדתי לאחר שאסיים לקרוא את דו"ח וינוגרד".

על פי הסקר, לתומכי מפלגת העבודה בקרב הציבור הישראלי יש עמדה די ברורה בנושא, ו-66% מהם מאמינים שיש להישאר בממשלה, לעומת 31% בלבד שגורסים את ההיפך. בכלל המדגם - התמונה מתהפכת כש-52% תומכים בפרישת ברק, לעומת 42% שמתנגדים.

 

אם בכל זאת יחליט ברק לפרוש, הרי שתמיכת הציבור בו נמצאת בנסיגה. על פי נתוני הסקר, רק 14% ציינו כי היו רוצים לראות את יו"ר העבודה עומד בראשות הממשלה, לעומת 17% בסקר הקודם, לפני שלושה שבועות. ראש הממשלה המכהן אולמרט זוכה בעקבות הדו"ח, שכלל לרוב ביטויים מרוככים יחסית לגביו ולגבי הדרג המדיני, לעלייה משמעותית בתמיכה בו, וקופץ מ-8% ל-18% שנכון לעכשיו רוצים לראותו מנהיג את המדינה. נתניהו זוכה לתמיכה של 30% מהציבור.

 

צה"ל מאבד מעט מאמון הציבור

אולמרט הצהיר מספר פעמים כי הממשלה בראשותו תיקנה ותתקן את הליקויים הקשים שנחשפו על-ידי הוועדה וכי לא יתפטר, ונראה כי הדו"ח ריכך את עמדת הציבור. לשאלה "האם אולמרט צריך להתפטר בעקבות מסקנות וינוגרד" השיבו 56% בחיוב, אחרי שבסקר הקודם עמד נתון זה על 77%. בשלילה השיבו 35%, לעומת 21% לפני שלושה שבועות. עם זאת, רק 40% נתנו ציון "טוב" לתפקודו של ראש הממשלה מאז המלחמה, ו-59% בחרו ב"לא טוב".

 

למרות הכפלת הכוח של אולמרט, אין כמעט שינוי ביתרון הבולט שלו זוכה מנהיג הליכוד והאופוזיציה, בנימין נתניהו, שירד מ-33% ל-30%. אתמול התייחס נתניהו לדו"ח וינוגרד וטען כי "אולמרט אינו כשיר ואינו ראוי להנהיג. גם ברק יודע זאת".

הוא הוסיף: "מי היה מפקיר את עצמו בידי רופא שכשל בניתוח? מי היה עולה על אוטובוס שנהגו עשה תאונה קטלנית זה מכבר?".

 

הציבור, על פי הסקר, מאמין בוועדת וינוגרד ובמסקנותיה - 53% לעומת 29% שהשיבו "אין לנו אמון". הנאשם העיקרי מהדו"ח, הצבא, מאבד מעט מאמן הציבור בו: 17% טענו כי "דעתם על צה"ל השתנתה לרעה", 6% - לטובה, ודעתם של היתר לא השתנתה. לגבי האמונה כי צה"ל הפיק את לקחיו מהמלחמה, טענו 75% כי הם מאמינים בהפקת הלקחים בצבא, ו-20% אינם מאמינים בכך.

 

הסקר המלא מתפרסם היום ב"ידיעות אחרונות"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקלפים עדיין אצלו. ברק
צילום: גיל יוחנן
אפשר לשחרר קצת לחץ. אולמרט
צילום: AP
"אולמרט לא ראוי". נתניהו
צילום: עופר עמרם
מומלצים