שתף קטע נבחר

יועץ המבקר החדש: כבר משחיזים חרבות נגדי

נצ"מ בדימוס מאיר גלבוע יחליף את יעקב בורובסקי כיועץ מבקר המדינה לינדנשטראוס למלחמה בשחיתות, ובהתבטאות ראשונה אמר ל-ynet: "אין לי ספק שבורובסקי הותקף על-ידי מי שהיה בכוונת שלו". עוד הוסיף: "השחיתות היא אחד הגורמים למה שקרה בלבנון"

"אין לי ספק שיש כאלה שעכשיו משחיזים חרבות אי שם. אין לי גם ספק שההתקפות על בורבסקי באו מאנשים שהיו על הכוונת שלו ובביקורת שלו. חוויתי גם התקפות כאלה בעבר ואני הולך לזה עם עיניים פקוחות" - כך אמר הערב (א') ל-ynet ניצב-משנה בדימוס מאיר גלבוע, בהתבטאות ראשונה לאחר מינויו כיועץ לענייני מלחמה בשחיתות השלטונית של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס. גלבוע יחליף את ניצב בדימוס יעקב בורובסקי.

 

גלבוע היה מי שפיקד על החקירה נגד השר לשעבר אריה דרעי, ובתפקידו האחרון במשטרה היה סגן מפקד היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל). "אני מתכוון להביא איתי את מעט הניסיון והרבה רצון טוב. אני מאוד מקווה שאצליח להיכנס לנעליו הגדולות של בורובסקי ואמשיך את מה שהוא התחיל", הוסיף.

 

היועץ החדש הדגיש את משמעות תפקידו: "נושא השחיתות הוא אחד הנושאים החשובים ביותר כרגע. הוא מעמיק את הפערים ופוגע בכל התחומים. רק לפני שנה וחצי, במסגרת התנועה לאיכות השלטון, הפגנו למען הקמת ועדת חקירה ממלכתית. אמרנו אז ששחיתות היא בין היתר מה שהביא למצב שהיה בלבנון.

 

"אין לי מושג עדיין במה בדיוק מדובר. למען האמת חשבתי שכבר לפני שלוש שנים סיימתי את תפקידי במגזר הציבורי, אך זו לא הצעת תפקיד שיכולתי להיענות לה בשלילה", אמר והתייחס גם למבקר לינדנשטראוס: "נפגשתי עם המבקר לפני כשבוע, אז הציע לי את התפקיד. שוחחנו והשיחות היו לבביות וענייניות. אני חושב שיש לנו את אותה האג'נדה".

 

אולמרט דרש לפטר את בורובסקי - ולא נענה

קודמו של גלבוע בתפקיד, יעקב בורובסקי, הודיע ללינדנשטראוס בחודש דצמבר כי יסיים את כהונתו כיועץ ואמר כי "תם המועד הקצוב" לתפקיד. במהלך תפקידו עסק בורובסקי בבדיקת תיקים שונים הקשורים לראש הממשלה, אהוד אולמרט. בסוף 2006 יצא בורובסקי לחופשה לאחר שפורסמו חשדות נגדו, על כך שהבטיח לסגור את תיק החקירה בנושא האי היווני בעניינו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, בתמורה למינויו למפכ"ל המשטרה.

 

עם חזרתו מהחופשה, הורה לינדנשטראוס לבורובסקי להימנע ממעורבות בביקורות הנוגעות לראש הממשלה ולאנשי לשכתו כדי למנוע ניגוד עניינים.

 לפני כשנה החליט משרד המשפטים על סגירת תיק החקירה, אולם פרקליט המדינה דאז, ערן שנדר, מתח עליו ביקורת קשה. כחלק מהמאבק בין ראש הממשלה למבקר המדינה, דרשו פרקליטיו של אולמרט לפטר את בורובסקי. דרישתם לא נענתה.

 

כמה חודשים לאחר מכן דחה היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, את בקשתו של בורובסקי לזיכוי מלא בפרשה. בורובסקי עצמו הגיש ערעור על סגירת תיק החקירה, בניסיון לטהר את שמו באופן מוחלט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מקווה להיכנס לנעליים הגדולות". גלבוע
צילום: יואב גלאי
"יש לנו את אותה אג'נדה". לינדנשטראוס
צילום: גיל יוחנן
אולמרט ביקש לפטרו. בורובסקי
צילום: עמית מגל
מומלצים