שתף קטע נבחר

האחות השכולה כתבה ללבני: אל תמשיכי לשתוק

שבוע לאחר שנפגשה עם שרת החוץ ובעקבות דו"ח וינוגרד, ענבל קלאוזנר, שאחיה אוהד נהרג בלבנון, פנתה אליה במכתב: "גם הסכמה שבשתיקה מכתימה את מי שיושב לצידו של ראש הממשלה. את יכולה לנצל הזדמנות חד פעמית לתיקון אמיתי"

"המשך ישיבה לצידו של ראש הממשלה מכתימה גם את מי שמסכים לדרך שלו הסכמה שבשתיקה" - כך כתבה לשרת החוץ ציפי לבני ענבל קלאוזנר, אחותו לוחם גולני אוהד קלאוזנר, שנהרג במלחמת לבנון השנייה.

 

ענבל, בת 26, נפגשה עם לבני בשבוע שעבר יחד עם נציגי משפחות שכולות וחיילי מילואים, ולאחר פרסום דו"ח ועדת וינוגרד לבדיקת אירועי המלחמה כתבה לה בכאב: 

"היית היחידה שדיברה אז, אחרי הדו"ח החלקי, כשקראת לראש הממשלה להתפטר.

 

"אחרי הדו"ח הסופי שמענו קולות של שביעות רצון מצד ראש הממשלה - שביעות רצון על מה? על כישלונות בשיקול דעת? על חוסר החלטיות? על ליקוי מאורות יסודי במנהיגות, של מי ששולח חיילים אל מותם אבל אינו מסוגל אפילו לעמוד בפני העם ולקחת אחריות על טעויותיו?

 

"עכשיו יש לפניך צומת נוסף לעשות בו בחירה: האם לשמור על שתיקה, או לנצל הזדמנות חד פעמית להביא לתיקון אמיתי. זוהי אינה בחירה קלה, אך זוהי הבחירה שעומדת בפניך - והיא צריכה להיעשות בקול רם, במילים ברורות ובמעשה. כי שתיקה, במקום בו דברים צריכים להיאמר בקול זעקה, תהיה, במילים שנאמרו על מלחמת לבנון - החמצה גדולה וחמורה", סיימה ענבל את מכתבה.

 

האחות לאליהו וינוגרד: "כמו המלחמה - הדו"ח יהיה החמצה"

האח אוהד, בן 20 בנופלו, נורה על-ידי צלף בבינת ג'ביל, בקרב שבו נהרג רס"ן רועי קליין ז"ל, אשר נשכב על רימון-יד כדי להציל את פקודיו. אביהם, ישראל קלאוזנר, היה ממנהיגי תנועת המחאה של ההורים השכולים נגד שר הביטחון אהוד ברק והמשך הישארותו בממשלה.

 

ענבל לא הסתפקה במכתב לשרה לבני, וכתבה מספר מילים גם לשופט אליהו וינוגרד, שעמד בראש הוועדה. "רצית לשנות, לעשות עבודה רצינית ומקיפה,

 אמרת לעם לקרוא את הדו"ח ואז לשפוט, במשפט הציבור. אבל אף אחד לא יקרא את הדו"ח, משפט ציבורי לא יתקיים. כי אנחנו, המשפחות שעולמם חרב במלחמה, והעם כולו - סמכנו עליך שתהיה לנו כפֶה".

 

"הזדמנות לעשות שינוי אמיתי נקרית לאדם פעם אחת בחיים, ועכשיו הזמן שלך אדוני, לצאת ולומר בקול רם למה התכוונתם, לפני שיהיה מאוחר מידי. ההיסטוריה תשפוט אותך לא רק על-פי המילים שכתבת ואמרת - אלא על מה שלא. שתיקה רועמת במקום בו אתה, אדוני, צריך לדבר, תביא לכך שהדו"ח, כמו המלחמה שאותה הוא חקר, יהיה החמצה חמורה ונוראית", ציינה האחות השכולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. "המשך לצדו בשתיקה מכתים אותך"
צילום: איי פי
אליהו וינוגרד. "סמכנו עליך"
צילום: גיל יוחנן
אוהד קלאוזנר ז"ל
מומלצים