שתף קטע נבחר

"כציונים, סגירת תיק אוקטובר מסוכנת לדמוקרטיה"

צעירים יהודים מפגינים מול משרד המשפטים בירושלים, במחאה על החלטת היועץ המשפטי שלא להגיש כתבי אישום נגד השוטרים. כמה מהם הכירו את אחד ההרוגים, עסיל עסאלה: "הוא נרצח. הוא לא הפגין, אלא צפה במתרחש"

צעירים ישראלים-יהודים מצטרפים היום (ג') למחאה של עמיתיהם הערבים: הם מפגינים מול משרד המשפטים בירושלים, בעקבות החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לסגור את תיקי החקירה של אירועי אוקטובר 2000 מבלי להגיש כתבי אישום.

 

המפגינים - שכמה מהם הכירו את אחד ההרוגים, עסיל עאסלה, במחנה קיץ של "זרעים של שלום" - טוענים כי ההחלטה מסוכנת מאוד, גם בעבור הרוב היהודי במדינה. "אנחנו ישראלים ציונים שכואבים את כאבו של המגזר הערבי, וחושבים שלהחלטה כזו אין מקום במדינה דמוקרטית מתוקנת", אמרה ל-ynet נועה אפשטיין, אחת ממארגנות ההפגנה.


ההפגנה מול משרד המשפטים (צילום: מגד גוזני - אקטיב סטילס)

 

לדברי אפשטיין, בשבוע שעבר חבריה והיא חשו כי דבר מה נשבר במדינה המתוקנת שבה הם מבקשים לחיות. "כחברים של עסיל וכאזרחים במדינה הזו עקבנו כמו כולם אחר ועדת אור, ולאחריה אחר החלטתו של מזוז. ציפינו וקיוונו שהחקירה תמוצה ויגיעו לאשמים. לא ייתכן שלא נמצאו אשמים - לא בדרג המקצועי, ולא בדרג המדיני.

 

"שוחחנו בינינו והחלטנו שאסור לנו לשתוק. דווקא כאזרחים יהודים במדינה הזו חשוב שנאמר שההחלטה אומללה ומסכנת את הדמוקרטיה הישראלית. כולם אומרים שהצעירים במדינה הזו אדישים, אז הנה - אנחנו קבוצה של צעירים שההחלטה של מזוז הקיצה אותם וגרמה לנו לפעול למען דמותה של המדינה שחשובה לנו".

 

אפשטיין הכירה את עאסלה במחנה קיץ שהתקיים בארצות-הברית ב-1997. "אני יכולה להגיד בפה מלא שעסיל נרצח. אני יודעת שהוא ישב בצומת לוטם הסמוך לביתו, כשהוא לובש חולצה ירוקה ועליה הכיתוב 'זרעים של שלום'. הוא לא הפגין, אלא צפה במתרחש. הוא היה איש שהאמין בדו-קיום ובפיוס בין יהודים לערבים, וראה עצמו כגשר לשלום".

 

הצעירים יקראו בהפגנה מסר ששלחה אמו של עסיל, ג'מילה: "אני בטוחה שחברכם עסיל ושאר החללים היו גאים בכם אם היו רואים אתכם עכשיו".

 

הבוקר העבירו המפגינים מכתב לשר הביטחון וליועץ המשפטי לממשלה, ובו כתבו כי הם קבוצה צעירים ישראלים בני 30-19 המזועזעים ממהחלטה שלא להגיש כתבי אישום. "מר מזוז, אם היו אלה נרצחים יהודים - לא היית מעז לסגור את התיקים, ולא היית מעז לצאת נגד ועדת חקירה ממלכתית ומסקנותיה. לא ייתכן  כי 13 אזרחים קבורים כתוצאה מאש חיה של שוטרים כלפי מפגינים, ואיש לא נושא באחריות", כתבו 37 הצעירים שחתמו על המכתב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עסיל עאסלה
צילום: רונן לידור
מהומות אוקטובר 2000, ארכיון
צילום: רונן לידור
מומלצים