שתף קטע נבחר

דורנר ב"יד ושם": ריבוי הפניות מצביע על כשלים

במוזיאון "יד ושם" בירושלים כונסה לישיבה ראשונה ועדת החקירה הממלכתית. "אוכלוסיית ניצולי השואה ראויה למענה מיוחד במדינת ישראל", אמרה היו"ר, השופטת דורנר. ח"כ אורלב: "מקווה ומאמין שהוועדה תמחק את החרפה. לממשלה יש הרבה כסף בכיסים, אבל היא סובלת מאוטם בשריר הלב"

ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת טיפול הרשויות בניצולי השואה התכנסה היום (ג') לישיבתה הראשונה. את דיוניה בחרה לקיים במתחם מוזיאון "יד ושם" בירושלים. 

 

בפתח הדברים אמרה יו"ר הוועדה, שופטת בית-המשפט העליון בדימוס דליה דורנר: "אוכלוסיית ניצולי השואה ראויה למענה מיוחד במדינת ישראל. מריבוי הפניות שהוועדה קיבלה עד כה עולים כשלים שראויים לטיפול".

 

ח"כ זבולון אורלב, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה שהחליטה על הקמת הוועדה הממלכתית, אמר: "הוועדה מהווה את התקווה להשבת כבודם של ניצולי השואה. לממשלה יש הרבה כסף בכיסים, אבל היא סובלת מאוטם בשריר הלב. אני מקווה ומאמין שוועדת החקירה תמחק את החרפה מהיחס של המדינה לניצולים". אורלב הפציר בחברי הוועדה לזרז ככל האפשר את עבודתם. "מדי יום נפטרים כ-40 ניצולי שואה", הזכיר. דורנר חזרה על הבטחתה, לפרסם את ממצאי הוועדה עד ערב חג הפסח.

 


איזיקוביץ', דורנר ומואב (צילום: גיל יוחנן)

 

בתגובה להאשמות אמרו מקורבים לראש הממשלה אולמרט: "אורלב הוא פוליטיקאי, שמנסה להפיק רווח פוליטי על גבם של ניצולי השואה. זה האיש שמבלי לדעת את העובדות, הקים ועדת חקירה ממלכתית על סמך מידע שקרי שהפיץ בוועדה לביקורת המדינה. כדאי שישאל את עצמו, איפה הוא היה כשר רווחה, שלא עשה דבר וחצי דבר למען ניצולי השואה".

 

כשהם מזכירים את הסדר הקצבאות החדש, הוסיפו הגורמים: "ההשקעה בנושא היא אדירה והכספים מוקצים במהירות, בהליכים המהירים ביותר האפשריים. ניצולים כבר מקבלים קצבאות, ואנחנו מחכים לקבל מהם את חשבונות הבנק כדי להעביר את יתר הכספים. בושה לשמוע שאחרי כל המאמץ המושקע, כך מדבר חבר כנסת בישראל. יש גבול לפופוליזם ולהתלהמות".

 

נוסף על השופטת בדימוס, בוועדה הממלכתית יושבים גם הפרופסור לכלכלה עומר מואב

 והפרופסור לעבודה סוציאלית צבי איזיקוביץ'. על פי כתב המינוי, הוועדה תחקור ותקבע ממצאים ומסקנות בנושא ניצולי שואה ופליטיה "על רקע התנהלות ממשלות ישראל בכל הקשור למילוי אחר הסכמים, התחייבויות והחלטות, לרבות הסכמים בינלאומיים, לעניין מתן סיוע וטיפול" בניצולי השואה.

 

גם חקירת תפקודה והתנהלותה של הלשכה לשיקום נכים במשרד האוצר כלפי ציבור הניצולים נכללת בכתב המינוי. הוועדה, נאמר בכתב המינוי, רשאית להגיש מסקנות והמלצות ביניים, "בהתחשב בשנות חייהם המתקדמות של האוכלוסיות האמורות... אם תמצא זאת לנכון". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממצאים עד פסח: דורנר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים