שתף קטע נבחר

נזיפה לח"כ אלדד שאמר: "דם על ידי אולמרט"

"קיים גבול בין חופש הביטוי הלגיטימי של ח"כ לבין הפקרות לשון, אשר עלולה להוביל לאלימות ולליבוי היצרים" - נימקה ועדת האתיקה, שנוזפת בחבר-הכנסת מהימין. הוא לא חוזר בו: "דבריי היו תיאור מדויק של המציאות"

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה לנזוף בח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי-מפד"ל), לאחר שבדיון במליאת הכנסת לפני כחודש הכריז שלראש הממשלה "יש דם על הידיים".

 

"...כיוון שממילא דנים כבר בשאלה הנכבדה הזו", אמר אלדד במליאה, "אני מציע עוד קריטריון אחד למונח 'דם על הידיים' - מי שתגבר ביודעין ארגון טרור רצחני, באופן שהוסיף מאות לוחמים לשורותיו, וצייד אותם בנשק ובתחמושת, יש לו דם על הידיים. לראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט יש דם על הידיים - דמם של הנרצחים בפיגועי הטרור הוא גם עליו".

 

בעקבות הדברים הגיש השר עמי אילון (עבודה) קובלנה נגד ח"כ אלדד. הוא טען כי האמירה "חוצה כל גבול של דיון לגטימי", ועל הכנסת "למתוח גבולות ברורים בשאלת המותר והאסור בדיונים טעונים אלו".

 

בתגובה אמר אלדד בוועדת האתיקה - שבעבר עמד בראשה - כי דבריו במליאה באו למחות על "העיוות המוסרי, הציבורי והמשפטי, המתבטא במדיניותה של הממשלה לשחרר מחבלים שנידונו באשמת רצח".

 

הוועדה לא קיבלה את הסבריו של אלדד, וכאמור - החליטה על נזיפה. "דווקא

 בימים בהם מתלהט הוויכוח הציבורי וקיימת נטייה להחריף את ניסוח הדברים", נימקה, "על חברי הכנסת להקפיד שלא לחרוג מגבולות ראויים של שיח פרלמנטרי. קיים קו גבול בין חופש הביטוי הפוליטי, הלגיטימי, של חבר-הכנסת, לבין הפקרות לשון אשר עלולה להוביל לאלימות ולליבוי היצרים".

  

בתגובה להחלטת ועדת האתיקה, אמר אלדד: "דבריי על אולמרט היו תיאור מדויק של המציאות, והחלטת הוועדה, אותה אני מכבד, משקפת את ניסיונה לשמר אווירה סטרילית בכנסת הנתונה בעולם בלתי שפוי". 

 

השר עמי אילון (עבודה) הגיב להחלטת ועדת האתיקה ואמר: "בראייתי, האשמת ראש ממשלה כי ידיו מגואלות בדם הנרצחים בפיגועי טרור חוצה כל גבול. מעבר לכך, העובדה כי אינו מוכן לחזור מהתבטאות הקשה

כפי שקבעה ועדת האתיקה, מדאיגה ומסוכנת".

 

אילון קרא לנהל את חילוקי הדעות הפוליטיים תוך קביעת גבולות והזהיר מפני "מדרון חלקלק של אלימות, עד לקרע בחברה ובעם". הוא הזכיר שבעבר דנה הוועדה בראשותו של אלדד בקובלנה שעסקה בהתבטאות זהה - והטילה עונש חמור על הח"כ שאמר את הדברים. "חמור שבמקרה של אלדד - המסית במומו מסית", סיכם אילון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הייתי מדויק": אלדד
צילום: דודי ועקנין
מומלצים