שתף קטע נבחר

סערת פרופ' דרור: דבריי צוטטו באופן מעוות

חבר ועדת וינוגרד עורר סערה כאשר אמר בראיון: "מה אתה מעדיף? ממשלה של אולמרט וברק או בחירות חדשות שבהן יעלה נתניהו?". הבוקר ניסה להצטדק בראיון ל-ynet: "דיברתי כאדם פרטי, כפרופסור למדע המדינה". הדברים עוררו זעם בקרב האופוזיציה. הוועדה לביקורת המדינה תזמין את פרופ' דרור לדיון דחוף שתקיים בשבוע הבא בנושא

הוועדה לביקורת המדינה תזמן בשבוע הבא לדיון דחוף את פרופ' יחזקאל דרור, בעקבות הסערה שחוללו היום (ד') דברים שאמר בראיון עיתונאי - שבוע בדיוק לאחר שוועדת וינוגרד הגישה את הדו"ח המלא. בין היתר אמר: "אם אנחנו חושבים שראש הממשלה יקדם את תהליך השלום, זה שיקול מכובד מאוד. תהליך שלום, אם יצליח, יציל כל כך הרבה חיים שיש בזה משקל רב". פרופ' דרור מסר בתגובה ל-ynet כי "בדברים שצוטטו באופן מעוות בשמי לא הייתה כל הבעת דעה אישית. דיברתי כאדם פרטי, כפרופסור למדע המדינה". יו"ר הועדה לביקורת המדינה, חבר הכנסת זבולון אורלב, אמר גם כי ישקול לזמן לדיון גם את יו"ר הוועדה אליהו וינוגרד.

 

בראיון נשאל בין היתר חבר ועדת החקירה האם אולמרט צריך להמשיך בתפקיד ראש הממשלה: "צריך לחשוב מה התוצאות. מה אתה מעדיף? ממשלה של אולמרט וברק או בחירות חדשות שבהן יעלה נתניהו?" הבוקר נשמע קצת אחרת: "אני מציג עמדה מקצועית כפרופ' למדעי המדינה ומציג שיקולים בלי להביע כל עמדה פוליטית. אני מציג שיקולים לכאן או לכאן ללא כל נקיטת עמדה פוליטית, אין שום קשר לוועדת וינוגרד. אני יכול להגיד רק שבשאלות האלה אין לי עמדה מגובשת. צריך לקרוא את כל הראיון כדי לראות שאני מביע עמדה כפרופסור למדע המדינה. אלו דעותיי הכלליות".

 

בהודעה רשמית שפרסם בעקבות הפרסום מסר פרופ' דרור כי "הדברים נאמרו בשיחה עם הכתב שבה דנו באופן שבו הציבור אמור לחשוב בשאלות ערכיות ציבוריות. כאמור, לא הייתה בהם כל הבעת עמדה כזו או אחרת באשר לזהות חברי ממשלה כאלה או אחרים, הם אינם מבטאים כלל וכלל את עמדתי האישית ובוודאי שלא עלו בשום דיון שנערך במסגרת ועדת וינוגרד". 

 

הדברים עוררו זעם באופוזיציה. ח"כ סילבן שלום (ליכוד) אמר כי אם הדברים אכן נאמרו, יש להקים ועדת חקירה חדשה וממלכתית. "אחרי שהתאכזבנו מפוליטיקאים ומהתקשורת, לא האמנו שנתאכזב גם מהוועדה. אם חבר ועדה טוען שהשיקולים שהנחו אותו הם מי יביא שלום ומי יהיה ראש ממשלה, הדברים מחייבים הקמת ועידה ממלכתית. מי שציפה לרעידת אדמה בעקבות בדו"ח, קיבל עכשיו צונאמי".

 

חברו למפלגה, ח"כ גלעד ארדן: "היום נחשף השקר כי ועדת וינוגרד מושחתת ונגועה בשיקולים פוליטיים זרים. ברור כעת לכל, למה ויתרה על מסקנות אישיות ומדוע החלה את עבודתה במפגש עם אולמרט בלשכתו. הוועדה נבהלה מהשלכות דו"ח הביניים ושקלה שיקולים פוליטיים - צריך לזרוק את הדו"ח לסל האשפה. לאחר השבר הנורא שיובילו דברי דרור, מוטל על ברק ואלי ישי להציל את אמון העם בהנהגתו, לפרוש מהממשלה וללכת לבחירות".  

 

ביילין: הדברים מצמררים 

ארדן פנה ליו"ר ועדת ביקורת המדינה בבקשה להקים ועדת חקירה ממלכתית לנושא שתמונה על ידי נשיאת בית המשפט העליון. יו"ר הוועדה, ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל), הודיע שכבר הבוקר יכנס את הוועדה כדי לקבוע את סדרי הדיון הדחוף של הוועדה, שתזמן  לבירור את פרופ' דרור: "הדברים מעוררים חשדות כבדים להשחתה שלטונית חמורה".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' מהעבודה אמרה כי "אין מנוס מהקמת ועדת חקירה ממלכתית במקום ועדת וינוגרד. מתברר כי לפחות חבר אחד בועדה פעל ממניעים פוליטיים, וכי מגמת הפיכתו של אולמרט לאתרוג בשל האשליה שהוא מסוגל לקדם תהליך מדיני חילחלה גם אל הוועדה, כשהציבור סבר בתמימות שהיא נקייה מפניות".

 

יושב ראש מרצ, ד"ר יוסי ביילין, אמר כי "דברי פרופ' דרור מצמררים ומוכיחים שמדובר ב'וועדה מטעם'. השיקול באשר ליכולתו של ראש הממשלה להביא שלום, אסור שיהיה שיקול של חברי ועדת חקירת ציבורית שנועדה לבחון את כשלי המלחמה. זו שאלה שמפלגות פוליטיות והציבור הרחב צריכים להכריע בה על-פי תפיסתם הערכית, ואם אכן היה שיקול בהכרעת הוועדה, היא מאבדת כל תוקף". 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' יחזקאל דרור
צילום: יותם פרום
מתקפה מימין על ועדת וינוגרד
צילום: דודי ועקנין
זימן דיון מיוחד. ח"כ אורלב
צילום: ניב קלדרון
מומלצים