שתף קטע נבחר

הפגנה בעד ונגד המרצה שסירב ללמד מילואימניק

המרצה לקולנוע ממכללת ספיר, ניזאר חסן, שסירב ללמד חייל מילואים לבוש מדים, זכה להפגנת תמיכה. הסיבה: נשיא המכללה דרש ממנו להצהיר שהוא מכבד את מדי צה"ל. מול תומכיו, הפגינו מתנגדיו ובהם פעילי ימין קיצוני

פרשת ניזאר חסן, המרצה לקולנוע ממכללת ספיר שסירב ללמד את חייל המילואים אייל כהן, לאחר שזה הגיע להרצאה במדים - מסרבת לגווע. היום (ד') הפגינו במכללה כמה עשרות סטודנטים בעד ונגד המרצה לקולנוע, ניזאר חסן.  

 

דבר המחאה השנויה במחלוקת, בה נקט המרצה, נחשפה ב-ynet. ההפגנה באה בעקבות שימוע שנערך לו ובו נקבע שהוא חייב להתנצל בפני הסטודנט, אייל כהן, לאחר שפגע בו. מכתב של נשיא המכללה, פרופ' זאב צחור, ובו דרישה לפיה ניזאר חייב להצהיר שהוא מכבד את מדי צה"ל, הצית את הוויכוח מחדש.

 

תומכיו של חסן, מספר סטודנטים הלומדים אצלו, הפגינו כשפלסטר כיסה את פיהם, ובידיהם שלטים שבהם נכתב "המפקדה האקדמית ספיר" ו"צחור מי לוחץ עליך?" "ליבוביץ' לא היה ערבי" ועוד.


הפגנת התמיכה (צילום: עידו הרמן)

 

אחת הסטודנטיות שארגנו את ההפגנה אמרה ל-ynet: "המחאה שלנו היא בעד חופש ביטוי אקדמי והעובדה שניזאר חייב להצהיר שהוא מכבד את מדי צה"ל שזה אולטימטום. ברור שהוא לא יגיד את זה. אין לנו דבר נגד חיילי צה"ל ומדי צה"ל, אבל יש פה גם לא יהודים ולכן המכללה חייבת לכבד את חופש הביטוי. יש פה סטודנטים עם דעות שונות".

 

לטענת תומכיו של חסן הצבא לחץ על צחור לכתוב את המכתב, טענה שהמכללה מכחישה. המפגינים התעמתו מילולית עם המתנגדים לחסן שבהם גם חלק מחברי אגודת הסטודנטים של המכללה וסטודנטים נוספים. עורכת דינו של חסן, אתי לבני, שלחה מכתב לפרופ' צחור: "אני רואה במכתב הזה שלך דרישות בלתי לגיטימיות, משפילות גזעניות ומפלות. הן מבטאות כניעה ללחצים כבדים, פוליטיים ומכיוון הצבא שהודית שמופעלים עליך. דרישות אלה הן בלתי קבילות על כל אדם באקדמיה המכבד את עצמו, ודאי לא על ניזאר. אנו רואים בהתנצלות בין המרצה ניזאר לסטודנט אייל סיום הפרשה האומללה הזאת".

 

מול תומכיו של המרצה, הפגינו מתנגדיו, שהחזיקו גם הם שלטים שבהם נכתב "אנו מילואימניקים גאים". מאבטחי המכללה מנעו מבן גביר להשתתף בהפגנה, אך בסופו של דבר הצליח להיכנס דרך אחת הכניסות האחוריות של המכללה. במכללה טוענים כי בן גביר אינו סטודנט ואינו רשאי להשתתף בהפגנה שמתקיימת בתוך המכללה.

 

גם ברוך מרזל השתתף בהפגנה נגד חסן. לדברי השניים, הם נרשמו באחרונה לקורס שלו, אולם לא יוכלו ללמוד משום שלדברי המכללה, הם עדיין לא שילמו עבור הלימודים ולא עמדו בכל הקריטריונים.  

 

בן גביר: "הגענו לכאן, כי לדעתנו הנהלת המכללה אינה יכולה לאפשר בשם חופש הביטוי לאדם כמו חסן להמשיך ללמד במכללה. בכל מדינה דמוקרטית היו מעמידים אותו לדין על הדברים הללו. אנחנו זוכים פה לתמיכה רבה של הסטודנטים במקום וגם של קיבוצניקים מהאזור כיוון שהדברים שלו היו מאוד מקוממים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה במכללת ספיר
צילום: עידו הרמן
צילום: ליז אבוטבול
אייל כהן, הסטודנט שגורש
צילום: ליז אבוטבול
מומלצים