שתף קטע נבחר

צה"ל חשף משגרי קסאם טמונים באדמה ברצועה

כדי לחמוק מאש צה"ל החלו הפלסטינים לחפור בורות, בהם הם מניחים את רקטות הקסאם ומשגרים אותן בשלט רחוק. בפעילות צה"ל לפנות בוקר נחשפו שני משגרים שהוטמנו מתחת לאדמה. בחמאס הכחישו שיגור מבורות, אולם בצה"ל סבורים כי יש ברצועה עמדות מוסוות נוספות

חמאס מחקה את שיטות הפעולה של חיזבאללה: כוחות צה"ל שפעלו לפנות בוקר (יום ה') בצפון רצועת עזה חשפו לראשונה שני משגרים שהוטמנו בתוך עמדה מחופרת באדמה. בכך, נחשפה שיטת פעולה של ארגוני הטרור לשיגור קסאמים באופן מתוחכם, מתוך מטרה לחמוק מאש תגובה של צה"ל לאחר השיגור. שתי העמדות, שהיו קרובות זו לזו, נחשפו בפאתי העיירה ג'בליה שבצפון הרצועה. 

 

בצה"ל מעריכים כי ברצועת עזה קיימות עמדות מוסוות נוספות, וכי שיטות פעולה נוספות "יובאו" לרצועה מתורת הלחימה של חיזבאללה. 

 

הלוחמים מיחידת אגוז שפעלו באזור, גילו בורות באדמה בהם היו המשגרים המשמשים לירי קסאמים באופן מוסווה. על-פי הערכת צה"ל, חוליות המחבלים חיברו מערכת המופעלת בשלט רחוק למשגרים. הרקטה שוגרה מתוך האדמה וכך, גם כאשר זיהו בצה"ל אזור ממנו נורו הרקטות, המחבלים כבר היו רחוקים מהמקום.

 

העמדות שנחשפו בפעילות האחרונה היו מוסוות והן מזכירות במידה רבה את שיטת הפעולה של חיזבאללה בדרום לבנון, שאנשיו שיגרו קטיושות לעבר ישראל מתוך משגרים שהוטמנו בתוך הקרקע באזור של צמחייה עבותה. גורמים צבאיים ציינו כי חשיפת עמדות אלה ממחישה את הניסיונות ההולכים ומתקדמים של ארגוני הטרור לשכלל את דרכיהם תוך ניסיונות לחמוק מצה"ל.

 

"הדבר גם ממחיש עד כמה חשובה הפעילות הקרקעית של צה"ל", אמר גורם צבאי. "מבלי שנהיה בתוך השטח ברגל ונסרוק בעיניים את אזורי השיגור לא נוכל לגלות דברים כאלה, ולכן חשוב מאוד שהחיילים נמצאים במקום ממנו משגרים את הקסאמים ובוחנים בעצמם את השיטות של המחבלים".

 

לדבריו, הנושא גם ממחיש מדוע בקרב ארגוני הטרור ישנה התנגדות רבה כאשר חיילים מגיעים לאזורים אלה ומתנהלת לחימה קשה. הוא ציין כי למחבלים יש אינטרס להדוף את חיילי צה"ל שנכנסים לאזורים אלה כדי לא לחשוף את השיטות שלהם ולכן לא פעם יש ברצועה קרבות קשים מטווח קצר.

 

בג'יהאד האיסלאמי ובחמאס אמרו ל-ynet כי בבורות הם מסתירים אמצעי לחימה, אך הכחישו שירו מתוך הבורות. "הלוואי שהיתה לנו יכולת לירות מתוך בורות", אמרו.

 

ברק: נגביר את הפעילות

מוקדם יותר היום אמר שר הביטחון, אהוד ברק, בביקור בבסיס צאלים כי "אם יימשך ירי הקסאמים מעזה - נגביר ונגביר עוד את פעילותנו, ואת הפגיעות בצד השני. עד שנביא לפתרון". לדברי ברק, הפעילות הצבאית, יחד עם הסנקציות והמיגון לבתי התושבים - יביאו יחד את הפתרון לנושא.

 

מאז שעות הבוקר נורו לעבר הנגב המערבי 13 רקטות - חלקן גרמו לנפגעי חרדה ולנזק למחסן הצמוד לבית בשדרות. רקטה נוספת נחתה בסמוך לבית-ספר במועצה האזורית אשכול.

 

הבוקר נהרגו לפחות שבעה פלסטינים, ביניהם מורה, בשורה של תקיפות צה"ל בצפון רצועת עזה. לאחר השעה 8:00 דיווחו הפלסטינים כי מורה נהרג מפגיעת טיל בבית ספר בבית ספר חקלאי ושלושה מתלמידיו נפצעו. מצה"ל נמסר כי הותקפה חוליית משגרי רקטות. מוקדם יותר נהרגו חמישה אנשי חמאס ואיש ג'יהאד איסלאמי בתקיפה משולבת של כוחות גולני, שריון וחיל האוויר.

 

בתוך כך, החל מהלילה ובמהלך עשרת השבועות הקרובים, יופחת בכל שבוע כחצי מגה-ואט מהספק החשמל של עשרת הקווים המעבירים אנרגיה מישראל לרצועת עזה. הפחתת אספקת החשמל, לפי תוכנית של מתאם הפעולות בשטחים, תצטרף לסנקציות הנוספות הקשורות בצמצום אספקת הסולר, הבנזין והסחורות 

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיגור קסאמים. ארכיון
צילום: אמיר כהן
מומלצים