שתף קטע נבחר

חשד: לוחמים התעללו בנערים פלסטינים שעצרו

חיילי חטיבת כפיר עלו לכותרות בעבר כאשר חטפו וכפתו נהג מונית פלסטיני ובסרטון שהנציח אותם חושפים ישבנים בגדה המערבית. ל-ynet נודע כי חיילי החטיבה מכים כעת פעם נוספת: שלושה לוחמים נעצרו בחשד שהתעללו בשני נערים פלסטינים והצמידו מפזר חום לפניו של אחד מהם

חיילי חטיבת "כפיר" מכים בשלישית? אחרי פרשת נהג המונית הפלסטיני בדהרייה ולאחר שסרטון שנחשף ב-ynet הנציח התערטלות של חיילים מול פלסטינים ופעילים בינלאומיים בגדה, התעורר חשד להתעללות חמורה בעצורים פלסטינים. ל-ynet נודע כי שלושה לוחמים מגדוד "חרוב" נעצרו ביום רביעי על-ידי מצ"ח בחשד שהיכו שני נערים פלסטינים, ואף הצמידו מפזר חום לפניו של אחד מהם.

 

גם בפרשה זו עולה חשד לניסיון לטייח את האירועים. שופט צבאי שעיין בחומר הראיות ציין כי מדובר ב"תמונה מזעזעת של עשייה בצוותא של השלושה" והאריך את מעצרם של החיילים - כולם בדרגת סמל ראשון ועל סף שחרור מצה"ל - בחמישה ימים.

 

חקירת הפרשה החלה לאחר שחיילת המשרתת בגדוד פנתה למג"ד וסיפרה לו כי שלושה לוחמים היכו שני נערים פלסטינים בני 16 וחצי, זמן קצר לאחר שאלה נעצרו בחשד כי הבעירו צמיגים. לטענת החיילת, שני העצורים הפלסטינים היו כפותים בידיהם ומכוסי עיניים.

 

שניים הודו, השלישי מכחיש

על פי עדות החיילת, שראתה חלק מן הדברים, החיילים בעטו בפלסטינים, הצליפו בהם באמצעות אזיקונים וקיללו אותם. בחומר הראיות שהוגש לבית הדין מופיעה גם עדות, שלפיה החיילים הצמידו לאחד מהם מפזר חום סמוך לפניו.

במצ"ח תיחקרו את שני הנערים הפלסטינים וחיילת נוספת שהיתה במקום בעת האירוע - בסיס הגדוד בשבי שומרון - אז התברר כי החיילים הורו לה לא לספר דבר על מה שאירע.

 

אחד החיילים ניסה לשכנע אותה למסור לחוקרים גירסה שונה ממה שראתה. על פי הצעתו, הגירסה לא תחשוף שום דבר שאינו חוקי או אינו הומאני. בעקבות דברים אלה צפוי כי החיילים יועמדו לדין גם בגין עבירה של שיבוש מהלכי משפט.

 

שניים מתוך השלושה הודו במעשים, השלישי הכחיש מעורבותו. עורך דינו טען כי העצורים הפלסטינים קיבלו יחס הולם וכי נפרס בעבורם שק שינה על הרצפה ומפזר החום הוצמד לאחד מהם משום שהיה לו קר. הוא התנגד לבקשה לעצור את החייל וטען כי אין עילה לכך. "מאוד חורה לי שכך מתנהגים כלפי לוחמים", ציין.

 

התובע הבהיר כי כבר בשבוע הבא יוגש כתב אישום נגד החיילים שעניינו התעללות בנסיבות מחמירות, ובאותו מועד יבקש את מעצרם עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. נשיא בית הדין הצבאי ביפו, אל"מ אבי לוי, היה נחרץ בהחלטתו. "השלושה נהגו מנהג בלתי אנושי בעצורים כבולים ומכוסי עיניים", אמר.

 

"המעשים פוגעים בתדמית צה"ל"

לוי הוסיף כי החשדות מבוססים היטב בחומר הראיות. "המעשים אשר מיוחסים לשלושה מהווים פגיעה פיזית באנשים חסרי אונים, לאחר שעיניהם כוסו וידיהם אזוקות באזיקונים", כתב לוי. "המעשים מאופיינים באכזריות ובאלימות... עניין לנו במעשים אשר פגיעתם בצה"ל, בתדמיתו ובתדמית המדינה, הינה פגיעה קשה, ואשר נוגדים וסותרים את ערכי היסוד, אשר עליהם ממוסד כל צבא מסודר, ועל אחת כמה וכמה, צבא הגנה לישראל".

 

גורם צבאי בכיר שמכיר את הפרשה אמר: "מה שראוי לציון בפרשה הזאת הוא שהחקירה החלה בעקבות פנייה של חיילים למג"ד. הבהרנו היטב כי לא נסבול כל חריגה ערכית בעת ביצוע משימות צבאיות, נביא כל דבר לידי חקירה ומיצוי הדין, כך גם במקרה הזה. אני סבור שטוב שחיילים אחרים לא שמרו לעצמם את מה שראו, טוב שהיתה חקירה ומן הסתם בית הדין יעמוד על טיבן של החשדות והראיות".

 

מעצרם של השלושה הוארך עד ליום שני, המועד שבו יוגש נגדם כתב אישום בגין המעשה. בפרשה דומה, שנחשפה באחרונה ב-ynet, הורשע לוחם חטיבת גבעתי בהתעללות בעציר פלסטיני. החייל הוליך את הפלסטיני שהיה אזוק ועיניו מכוסות במהירות הולכת וגוברת, תוך שהוא לועג לו ביחד עם חיילים אחרים, עד שזה נתקע עם ראשו בעמוד ברזל ונפגע במצחו ובשפתיו. בית הדין הצבאי של פיקוד דרום גזר עליו ארבעה וחצי חודשים מאסר בפועל.


פורסם לראשונה 08/02/2008 14:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל בחטיבת כפיר. למצולם אין קשר לכתבה
צילום: ירון ברנר
עצורים פלסטינים. ארכיון
צילום: איי פי
אל"מ לוי. "תמונה מזעזעת"
מומלצים