שתף קטע נבחר

ממציא קנדי טוען שהמציא מנוע "פרפטום מובילה"

טאיין היינס, חובב מכונות מאוטוואה שבקנדה, התראיין לתקשורת המקומית והדגים מנוע חשמלי שלדבריו 'מוציא יותר אנרגיה מאשר נכנסת לתוכו'

התגשמות כל תקוותיה של האנושות, או ניסיון נוסף לתכנן 'פרפטום מובילה' בלתי אפשרית? תלוי את מי שואלים. טאיין היינס בן ה-46 השקיע את כל כולו בתכנון המנוע המהפכני שלו- הוא התגרש מאישתו, איבד את החזקה על שני ילדיו והשקיע כסף רב בציוד ובחומרים. אחרי מאמץ של עשרים שנה, הוא מאמין שהכל השתלם.

 

המנוע החשמלי של טאיין, אותו הוא מכנה 'פרפיטאיה', מסתובב מהר יותר ככל שהוא מתאמץ יותר:

 דהיינו, המנוע מייצר יותר אנרגיה מאשר נכנסת לתוכו משקע החשמל שבקיר.

 

בסדרה של הדגמות מול אנשי ומעבדה ומהנדסי חשמל, כמו גם בסרטונים שפירסם באתר Youtube, מראה טייאן את המנוע כשהוא מסתובב מהר יותר ויותר, עד שהממציא נאלץ לכבות אותו פן יתפוצץ או יעלה בלהבות. טאיין שיכלל מנוע חשמלי רגיל, הוסיף לו מגנטים קבועים, סליל חיצוני ומספר מוטות מתכת, לדבריו התוצאות מדברות בעד עצמן.

 

"אני יכול לומר בוודאות שהמנוע מפר את חוק שימור האנרגיה." אומר טאיין, ומודה, "זה נשמע טוב מדי מכדי להיות אמיתי, אבל זה עובד".

 

הממציא הקנדי הצליח לשכנע מספר משקיעים לתמוך בו, אולם הוא נאלץ לשחות כנגד הזרם. חוק שימור האנרגיה, אחד מחוקי הטבע הבסיסיים ביותר, קובע שאנרגיה אינה נוצרת יש מאין. במילים אחרות: אין ארוחות חינם- כדי לגרום למנוע להסתובב מהר יותר, צריך לקחת יותר חשמל מהשקע או לשרוף יותר דלק.

 

 

אם צודק טאיין בטענתו כי הצליח לבנות מכונה שמפירה חוק זה, הרי שהצליח במה שאלפי ממציאים

לפניו ניסו וניכשלו: תכנון 'פרפטום מובילה', מכונה של תנועה מתמדת. הפרפטום-מובילה היא 'הגביע הקדוש' של ההנדסה, ומי שיצליח לבנות מכונה שכזו יצעיד את האנושות לקראת עידן חדש של אנרגיה חופשית ובשפע, ייכתב בספרי ההיסטוריה בדף אחד עם איינשטין וניוטון ויהיה גם, כמובן, עשיר כקורח.

 

טאיין מודע לכובד המשא שעל כתפיו. "אני חייב להיות צנוע," אמר לכתב העיתון המקומי שראיין אותו, "אם אומר את הדבר הלא נכון בזמן הלא נכון, אני עלול לאבד תמיכה." אנשי מקצוע שבחנו את המנוע שלו מודים שלא הצליחו להסביר את אופן פעולתו הבלתי-שגרתית, אבל רחוקים מלהכריז על קיצו של כל המדע המוכר.

 

ניסיונות לתכנן פרפטום-מובילה המבוססת על מגנטים, כמו זו של טאיין, נעשו כבר מאז אמצע המאה ה-16 וכמה מדענים בולטים (ביניהם ליאונרדו דה-וי'נצי) ניסו את כוחם בפיצוח החידה הזו. עד כה, חוק שימור האנרגיה ניצח בנוק-אאוט בכל סיבוב.

 

הכותב הוא מהנדס חשמל ופירסם ספר בשם 'פרפטום מובילה' (הוצאת 'ספריית מעריב') העוסק בהיסטוריה של התנועה המתמדת.

 

קישורים רלוונטיים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלתי אפשרי?
צילום: רויטרס
"הידען"
מומלצים