שתף קטע נבחר

יוזמה בכנסת: הלוואות גם לסטודנטים בתואר שני

למרות התנגדות הממשלה, החליטה ועדת החינוך של הכנסת לקדם את הצעת החוק שאמורה לסייע לסטודנטים שלא ניצלו את זכותם להלוואה למימון התואר הראשון. הבעיה: גם החוק להלוואות לתואר ראשון מעוכב כבר 4 שנים על-ידי הממשלה

סטודנטים לתואר שני, שלא ניצלו את זכותם להלוואה למימון לימודי התואר הראשון, יוכלו לממן את לימודיהם בהלוואה ממשלתית שתוחזר שנתיים אחרי קבלת התואר - כך עולה מהצעת חוק פרטית שוועדת החינוך החליטה היום (ב') לקדם לקריאה ראשונה, למרות התנגדות הממשלה.

 

ההצעה של חברי הכנסת דני יתום (עבודה) וגלעד ארדן (ליכוד) מרחיבה את החוק שהתקבל לפני כארבע שנים והסדיר את ההלוואה למימון התואר הראשון. החוק טרם יצא לפועל כי שרי החינוך והאוצר מעכבים את פרסום התקנות ליישומו.

 

הצעת החוק החדשה אמנם אושרה בישיבה הקודמת של הוועדה, עם תוספת פטור מריבית על ההלוואה, אך משרד האוצר ביקש לטרפד אותה כשהודיע שאומדן עלות החוק יהיה בין 40-50 מיליון שקלים, בעיקר לסבסוד הריבית. הכנסת אינה יכולה להעביר חוק אם עלותו התקציבית היא יותר מחמישה מיליון שקלים, אלא בהסכמת האוצר או בתמיכה של 51 ח"כים לפחות.

 

מאחר שגיוס התמיכה הוא בעייתי, החליטה הוועדה לעקוף את המכשול הזה ואישרה מחדש את החוק ללא הפטור מריבית, כך שהעלות תפחת ותעמוד על ארבעה-חמישה מיליון שקלים.

 

כשנשאל ח"כ דני יתום, מה הטעם להרחיב חוק שטרם הוחל לפי הנוסח המקורי מלפני ארבע שנים - השיב: "אנחנו מקווים שהתיקון ידרבן את השרים ליישם את החוק המקורי. השרים מתחייבים בעת השבעתם לקיים את חוקי המדינה והם לא ראויים לפרס על הזלזול שלהם בחובה זו".

 

התיקון לחוק התקבל פה אחד אצל נציגי הקואליציה והאופוזיציה. יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל מלכיאור (עבודה), מקווה שבמהלך הכנתו לקריאה שנייה ושלישית תגיע הוועדה להסכמה עם האוצר על יישום כל החוק המורחב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
סטודנטים. ימתינו להלוואה?
צילום: טל כהן
מומלצים