שתף קטע נבחר

תלמידי שדרות בבירה: "שהשרים יסתכלו בעינינו"

תלמידי שלוש כיתות משדרות עלו לירושלים וקיימו מול הכנסת את יום הלימודים. בשיעור אזרחות דנו בזכותו של כל ילד לביטחון. מוראל דדון הייתה בין העולים לבירה, בדיוק ביום הולדתה ה-11: "באנו לעשות קצת כיף, לצאת קצת מהשגרה"

"שדרות זו לא סתם עיר קטנה איפשהו בארץ - זה מקום שחשוב להרבה אנשים. הרבה ילדים נולדו שם, ואי אפשר לעזוב סתם ככה". למעין (10), תלמידת כיתה ד' בבית-הספר למדעים "אלון" בשדרות, ברור למה הגיעה הבוקר (יום ה') לירושלים הקרה. יום הלימודים של מעין וחבריה הועתק למאהל המחאה מול משכן הכנסת, ביום הראשון למהלך שעליו הכריז אתמול ועד ההורים המרכזי בעיר מוכת הקסאמים.

 

בכל יום יעלו לבירה שלוש כיתות משדרות. היום היו אלה תלמידי כיתות ד'-ו' מ"אלון". במאהל המחאה - שבו מוצגים שברי רקטות קסאם - הותקנה גם מערכת כריזה שמחוברת למערכת "צבע אדום". לילדים שבאו להעביר את יום הלימודים בכיתה הלא-שגרתית המתינו מתנדבי ארגון "לב אחד". המתנדבים העבירו לתלמידים פעילויות העשרה בנושאי אזרחות ותיאטרון.

 

בני מרקוביץ', יו"ר ועד ההורים ב"אלון", אמר כי היום התקיים הפיילוט למהלך החדש, וכי ביום ראשון יגיעו לירושלים כ-1,000 תלמידים נוספים. "באנו לעשות פה את מה שנמנענו מלעשות עד כה", אמר מרקוביץ' ל-ynet. "הבאנו את הילדים למאבק כדי שהשרים יסתכלו להם בעיניים, ולא לנו. אנחנו רוצים שיוציאו אותנו מהחזית. אנחנו לא הצבא. מישהו פה התבלבל. אנחנו לא באים נגד, אלא בעד. אנו אומרים: 'תנו לנו בבקשה פיתרון. תנו לנו לישון בלילה. אנחנו עייפים'".

 

מרקוביץ' אמר כי התלמידים עברו שיעור באזרחות, שבו דנו, בין היתר, בזכות הילד לביטחון. "יש להם יום של רגיעה, למרות שפתחנו את היום בצורה קשה. עלינו על האוטובוסים, וכבר היה 'צבע אדום'. היינו צריכים לרדת מהאוטובוסים ולרוץ. הפחד בעיניים של הילדים הוא מראה קורע לב".

 

מוראל דדון חוגגת היום את יום הולדתה ה-11. לירושלים עלתה עם אמה, דורית. מוראל סיפרה ל-ynet ששמחה לצאת קצת משגרת היום-יום בשדרות.

 "באנו לעשות קצת כיף, לצאת קצת מהשגרה. קשה ללמוד בשדרות. באמצע שיעור או מבחן יש 'צבע אדום' ואנחנו צריכים לרוץ. זה כל מיני דברים קטנים, למשל ללכת לחברות אני לא יכולה בלי שאמא תסיע אותי. לפעמים ה'צבע האדום' תופס אותי במקלחת וזה קשה".

 

האם דורית: "יש לי ארבעה ילדים בני 17-3. זה קשה מאוד. אנחנו מתרוצצים כל היום להסיע אותם, כדי שלא ייסעו בתחבורה ציבורית. את מוצאת את עצמך מבטלת את החיים שלך כדי שהם לא יאבדו את הילדות שלהם. זה מצב בלתי אפשרי. אני מבקשת מהממשלה שתמצא לנו פיתרון בכל דרך אפשרית. שייתנו לנו לחיות בשקט, ושימגנו לנו את הבתים. כשאת מרגישה לא בטוחה בבית שלך - זה בלתי אפשרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ילדי שדרות בירושלים. "מישהו פה התבלבל"
צילום: אלי מנדלבאום
יום של רגיעה לילדים
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים