שתף קטע נבחר

פרץ על חלוץ: אדם אמיץ וראוי לפוליטיקה

אחרי שיצא מוכה וחבול ממלחמת לבנון השנייה ומדו"ח ועדת וינוגרד, הגיש הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, את כתב ההגנה שלו בראיון ל"ידיעות אחרונות", שבו החמיא לשר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ. פרץ לא נותר חייב, התקשר להודות לו, ואמר ל-ynet: "בנורמות של יושר והגינות, הציב חלוץ רף חדש"

שר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, קרא בסוף השבוע את הדברים החמים שהרעיף עליו הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, בראיון ל"ידיעות אחרונות", ולא נשאר אדיש. הוא טילפן והודה לו. בראיון ל-ynet, אמר אמש (שבת) פרץ כי "בנורמות של יושר והגינות, הציב חלוץ רף חדש. הרף הזה חשוב יותר מכל החוכמולוגיות ומכל הניסיונות של פוליטיקאים להופיע כחכמי הדור. נורמת ההגינות חשובה לפוליטיקה, ואולי בבוא העת, אחרי פסק זמן מסוים, חלוץ יהיה ראוי להיות חלק מהמערכת הציבורית והפוליטית". 

 

עד למלחמת לבנון השנייה, נחשב חלוץ לכוכב עולה ולמועמד כמעט בטוח להצטרף לחיק הפוליטיקה, אך מאז המלחמה השתנו פני הדברים. כעת, מתברר שלפחות עמיר פרץ סבור שחלוץ ראוי לפוליטיקה. בכך גומל פרץ לדברים יוצאי הדופן שאמר עליו חלוץ: "בניגוד לטרנד הכללי", אמר חלוץ בראיון לסימה קדמון.

 

"לא תשמעי ממני מילה וחצי מילה בגנות שר הביטחון. ההיפך הוא הנכון. אני חושב שההשתלחות בו וההתנפלות עליו אינה במקומה... אני יכול לזקוף לזכות עמיר פרץ את תקיפת הטילים ארוכי הטווח בלילה הראשון, בניגוד לעמדתם של חלק מאנשי הצבא - החלטה חכמה מאוד לטעמי, וצריך להגיד את זה".

 

חלוץ גם אמר ששר ביטחון לא חייב להיות אדם עם רקע ביטחוני: "עם כל הכבוד לנו, אנשי הצבא, שר ביטחון יכול לבוא מהמערכת האזרחית. צריך רק לוודא שיהיו לו הכנה והכשרה, שייתנו תשובה לפערים". 

 

פרץ אמר ל-ynet בתגובה: "הדברים של הרמטכ"ל לשעבר הם מסמך חשוב בפני עצמו בכל מה שקשור לתפיסת הביטחון העתידית של ישראל. לחלוץ היה את האומץ לדבר על הצלחות ועל כישלונות והיה לו אומץ ציבורי להוציא לאור את היחסים האמיתיים שהיו ביני ובינו. פתאום מתברר כי בניגוד למה שכולם אמרו וחשבו - אנחנו שמרנו על יחסים ענייניים לאורך כל הדרך. עשינו זאת לטובת ישראל. אין לי ספק כי חלוץ עשה את מה שעשה במלחמה מתוך הקרבה ולטובת המדינה, גם אם חלק מהדברים לא מומשו כפי שרצינו. אין לי ספק כי לדן חלוץ לא היה שום אינטרס אישי בהתנהלותו".

 

בראיון ל"ידיעות אחרונות", זעם חלוץ בעיקר על ההאשמות של הרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון כי חיילים נשלחו למבצע הקרקעי כחלק מ"ספין מושחת". יעלון אמר בשעתו כי "המהלך הזה היה מהלך ספיני. לא היתה לו מטרה ביטחונית-מדינית מהותית אלא מטרה ספינולוגית. הוא נועד להשיג את תמונת הניצחון החסרה. לא עושים דבר כזה. לא שולחים חיילים למבצע סרק אחרי שהתוצאות המדיניות כבר נקבעו. בעיני זה מושחת".

 

חלוץ הגיב בזעם: "איזו רשעות. איך אדם כמוהו יכול לרדת לנמיכות כזאת"? גם פרץ הצטרף אליו ותקף בחריפות את יעלון ואת שר הביטחון לשעבר, שאול מופז. לדבריו, חלוץ נוהג בדרך שונה לחלוטין משני אלה: "הוא הציב נורמה חדשה בזמן שכל האחרים ובראשם מופז ויעלון מחפשים כל דרך לצלול למעמקים כדי לגרום לכך שנשכח את העובדה שהם אחראים בצורה גורפת לתהליך ההתנוונות של צה"ל".


פורסם לראשונה 16/02/2008 23:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טילפן להודות. פרץ
צילום: חיים צח
צילום: אלכס קולומויסקי
אין מילה רעה על פרץ
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
של מי הספין המושחת? יעלון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים