שתף קטע נבחר

הוגשה הצעת החוק לביטול המבחן הפסיכומטרי

הקץ למבחן הפסיכומטרי? שישה חברי כנסת הגישו הצעת חוק לפיה מוסד להשכלה גבוהה לא יוכל לדרוש ממועמד ללימודים לעבור בחינה פסיכומטרית כתנאי לקבלה ללימודים. תנאי הקבלה - תעודת בגרות. ומה אתם חושבים?

האם הכנסת תבטל את המבחן המהווה תנאי קבלה ללימודים אקדמיים? הצעת חוק חדשה שהונחה היום (ב') על שולחן הכנסת, מציעה לבטל את חובת הדרישה לבחינה פסיכומטרית כתנאי קבלה ללימודים אקדמיים.

 

את הצעת החוק הגישו שישה חברי כנסת - משה כחלון (ליכוד), יו"ר ועדת החינוך ח"כ מיכאל מלכיאור, יושב ראש סיעת קדימה ויו"ר הקואליציה ח"כ אלי אפללו, יו"ר סיעת ש"ס ח"כ יעקב מרגי, יו"ר סיעת העבודה ח"כ איתן כבל וכן חבר הכנסת סטס מיסז'ניקוב (ישראל-ביתנו).

 

על פי הצעת החוק, מוסד להשכלה גבוהה לא יוכל לדרוש ממועמד ללימודים לעבור בחינה פסיכומטרית כתנאי לקבלה ללימודים. הצעת החוק קובעת כי מוסד להשכלה גבוהה יוכל לדרוש תעודת בגרות ישראלית בלבד או תעודה שוות ערך.

 

בעבר כבר הוגשו הצעות חוק דומות, בין היתר בכנסת הנוכחית. רק אמש דחתה ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק זהה שהוגשה על ידי חברת הכנסת סופה לנדבר (ישראל ביתנו).

 

בדברי ההסבר להצעה כתבו חברי הכנסת: "הבחינה הפסיכומטרית מהווה עבור רבים המעוניינים להתקבל למוסדות להשכלה גבוהה מכשול מהותי וממשי ולעיתים אף מחסום לרכישת השכלה גבוהה. הצעת חוק זו מהווה שינוי יסודי בתהליכי המיון והקבלה באוניברסיטאות בישראל. שיטת המיון המיושמת היום מונעת מהאוניברסיטאות לפתוח את שעריהן מפני כל התלמידים בעלי יכולת לימוד ורצון להצליח, וודאי שישנם מועמדים פוטנציאלים ראויים אשר לא הצליחו במבחן הפסיכומטרי".

 

עוד כתבו ששת חברי הכנסת כי "תוצאה נגזרת מביטול המבחן הפסיכומטרי הינה מתן הזדמנות שווה ואחידה לכלל המועמדים מכל שכבות האוכלוסייה, מבלי שהלימוד באוניברסיטאות יהיה מנת חלקן של אוכלוסיות מסוימות בלבד".

 

יוזמי ההצעה התייחסו גם למכוני הכנה לבחינה הפסיכומטרית. "בשנים האחרונות מתפתחת תעשייה משגשגת של בתי ספר פרטיים, המלמדים את הנבחנים שיטות חשיבה על מנת להצליח בבחינה. בדרך זו המבחן הפסיכומטרי מציב קשיים נוספים למועמדים אשר ידם אינה משגת, שנאלצים להשקיע כמה אלפי שקלים בקורס הכנה. ביטול הבחינה הפסיכומטרית יאפשר מתן הזדמנות הוגנות למועמדים מכל שכבות האוכלוסייה, תוך צמצום ההשפעה של הרקע החברתי-כלכלי ממנו בא המועמד על סיכויי קבלתו ללימודים".

 

  • ומה אתם חושבים? סמנו "בעד" אם אתם תומכים בביטול המבחן הפסיכומטרי, או שאתם "נגד" הצעת החוק ותומכים שהמבחן יהיה אחד התנאים לקבלה ללימודים במוסדות להשכלה גבוהה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לומדים לפסיכומטרי. ארכיון
צילום: אוהד אבידן קינר
מומלצים