שתף קטע נבחר

העיר הערבית תוקם ליד היישוב ג'דידה בגליל

בדיון שנערך בוועדת הפנים של הכנסת הודיע הממונה על התכנון והבנייה במשרד הבינוי והשיכון על מיקומו של הכרך המתוכנן. לדבריו, תוכנית הבנייה של העיר כוללת 7,000 יחידות דיור ונמצאת בשלב ההכנה להפקדה - לאחר שכבר אושרה על-ידי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה. בד בבד נבדקות חלופות נוספות למיקום. ח"כ סוויד (חד"ש) פסימי: אולי יקימו אותה על הירח

העיר הערבית שעל הקמתה הכריז בשבוע שעבר שר הפנים, מאיר שטרית, תוקם סמוך ליישוב ג'דידה שליד כביש 70 בגליל המערבי - כך הודיע היום (ג') הממונה על התכנון והבנייה במשרד הבינוי והשיכון, אילן טייכמן, בדיון שערכה בנושא ועדת הפנים של הכנסת. עם זאת, טייכמן הדגיש כי מדובר באחת החלופות האפשריות למיקומה של העיר, וכי הממשלה וגורמי התכנון צריכים להכריע בעניין.

 

לדברי טייכמן, תוכנית הבנייה של העיר כוללת 7,000 יחידות דיור ונמצאת בשלב ההכנה להפקדה - לאחר שכבר אושרה על-ידי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה. במהלך הדיון הוסיף טייכמן כי כבר מזה חמש שנים נידונה תוכנית לבניית עיר

ערבית באזור כביש 70, אך לא ברור מדוע הרשויות עיכבו זאת.

 

למרות דבריו הנחרצים של טייכמן, רבים מהשמתתפים בדיון הביעו ספק גדול אם העיר הזאת אכן תקום. מנהל מינהל התכנון במשרד הפנים, שמאי אסיף, אמר בדיון כי "שטחי המדינה צפופים, הפסיפס כבר כמעט מלא, ובתוכנית המתאר הארצית אין הצעה ספציפית להקמת עיר ערבית. המועצה הארצית לתכנון ולבנייה היא לא לאפשר הקמת יישובים חדשים. אם העיר הזאת תאושר במועצה - היא תאושר כחריג משמעותי".

  

למרות ששר הפנים הוא הדוחף להקמת העיר, לא היסס אסיף - בעל תפקיד במשרדו - לומר: "יש חשש שאם יקימו עיר ערבית חדשה היא תמשוך אוכלוסייה מבוססת מהערים הערביות הקיימות ותחמיר את בעיותיהן, כפי שקרה לירושלים וללוד כשהקימו את מודיעין. בניגוד להצהרות (שנאמרו גם על ידי שטרית - ת"ג), מאז הקמת המדינה כבר קמו יישובים ערבים רבים".

 

שטרית מסר בתגובה לדברי אסיף כי "עם כל הכבוד לדרג המקצועי, מי שקובע את המדיניות הוא השר, ואם הודעתי שתקום עיר ערבית אז זה יקרה - ולא יהיה על כך ויכוח". ממשרד הפנים נמסר לאחר פרסום הדברים: "ראוי להבהיר כי אסיף הציג עמדה התומכת בתוכנית, ואף פירט כיצד יקדם אותה".

 

חברי הכנסת הערביים וגם ח"כ פינס הדגישו כי הם מברכים על היוזמה להקים עיר ערבית. אך גילו סקפטיות באשר לשאלה אם תקום. חבר הכנסת חנא סוויד מחד"ש: "אולי ימצאו מקום להקים אותה על הירח. לשר שטרית אולי יש כוונת טובות, אבל השרים מתחלפים ואילו הפקידים נשארים והם אלה שקובעים את המדיניות". ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הוסיף: "עיר ערבית לא תקום כי ממשלת ישראל לא מעוניינת בכך".

  

"עיר ככל עיר מודרנית"

לפני כשבוע, במהלך ביקור שערך באום אל-פחם סיפר שטרית כי הנחה את עובדי משרדו לבחון הקמת עיר ערבית חדשה בגליל. "השאיפה שלי היא הקמת עיר ערבית חדשה בגליל ואני מקדם את הקמתה ותכנונה", אמר אז. "הכוונה לעיר מודרנית שכל זוג צעיר יוכל לקנות בית ולגור בה. כמו בכל עיר מודרנית אחרת בעולם". שר הפנים אמר כי הוא מקווה שעד סוף שנת 2008 יובא הנושא לאישור הממשלה.

 

מאז קום המדינה לא הוקמה עיר במגזר הערבי וגם לא בוצעו הרחבות משמעותיות של ערים קיימות, למעט "עיר הכרמל", שהוקמה מאיחוד והרחבה של עוספיה ודליית אל כרמל והקמת שבע עיירות בנגב עבור בדואים, שפונו מאזורים בהם התגוררו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
שטרית. מקדם את התוכנית
צילום: עופר עמרם
צילום: חגי אהרון
סוויד. אולי על הירח
צילום: חגי אהרון
מומלצים