שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  החוק עבר: סוף לעישון בבסיסי צה"ל ובמשטרה
  הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים. 11 חברי כנסת הצביעו בעד, ורק חבר כנסת אחד התנגד - משה שרוני מהגמלאים, שמסביר: "זה חוק טפשי ביותר. מי יאכוף את החוק? יקימו משטרה צבאית מיוחדת לעישון? תראה לי צבא אחד בעולם שלא מעשנים בו"
  הקץ לעישון בבסיסי צה"ל: מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ג') בקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים וקבעה כי האיסורים החלים על עישון במקומות ציבוריים יחולו מעתה גם בבסיסי צה"ל, בתחנות משטרת ישראל, בשירות בתי הסוהר וכן ביחידות ביטחוניות אחרות. החוק אושר ברוב של 11 חברי כנסת נגד מתנגד אחד - ח"כ משה שרוני מהגמלאים. 

   

  הצעת החוק קובעת עוד כי כוחות הביטחון יחויבו לקבוע הנחיות ברורות ופומביות בנוגע לאכיפת החוק, למותר ולאסור בכל הנוגע לעישון בבסיסים.

   

  יוזם החוק, ח"כ יואל חסון (קדימה): "למעשה, הכנסת אישרה העתקה של כל הגבלות העישון ממקומות ציבוריים לבסיסי צה"ל, לתחנות המשטרה לבתי הסוהר ועוד. העישון בקרב חיילים גבוה וצעירים רבים מתחילים לעשן בתקופת הצבא. על-פי החוק החדש, אסור יהיה לעשן בכיתות בבסיסי צה"ל, בחדרי אוכל, באולמות הרצאות ובעוד מקומות סגורים בעלי אופי ציבורי. חייל יוכל לעשן בחדר מגוריו וברחבת הבסיס, אבל לא במקומות שציינתי. אסירים למשל לא יוכלו לעשן בחדרי אוכל ובאולמות, אבל בתא שלהם הם יוכלו לעשן.  

   

  "מדובר במהפכה של ממש. הגיעו אלי תלונות רבות של חיילים ושל עובדים בגופים המנויים בחוק אשר הלינו על כך שחוק העישון לא חל במקומותיהם, דבר שהסב להם נזק בריאותי. החוק הזה, יחד עם החוק הקודם שאוסר עישון במקומות ציבוריים, מביא לשינוי הנורמה של העישון בחברה הישראלית. מאז אישור החוק הקודם ישנה ירידה של 12 אחוז בקניית סיגריות במדינת ישראל. אני בטוח שעם הזמן, כמות המעשנים בישראל תפחת באופן משמעותי ולכן בעיני החוק הזה הוא חוק מציל חיים וחיוני".

   

  ח"כ משה שרוני (הגמלאים), שהתנגד לחוק, הסביר: "אני אדם מעשן, ואני לא יכול להצביע נגד מצפוני. לי אין בעיה שחיילים יעשנו. תאמין לי, אף אחד בבסיסי צה"ל לא יוכל לאכוף את החוק. זה חוק טפשי ביותר. מי יאכוף את החוק? אדון יואל חסון? יקימו משטרה צבאית מיוחדת לעישון בכל היחידות כדי שיתנו דוחות? תראה לי צבא אחד בעולם שלא מעשנים בו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיילים מעשנים. ארכיון
  צילום: גלעד קוולרצ'יק
  צילום: גיל יוחנן
  אדם מעשן. שרוני
  צילום: גיל יוחנן
  יוזם החוק. חסון
  מומלצים