שתף קטע נבחר

כך נראה אתמול ליקוי הירח

עבור צופים בישראל הירח נראה שוקע במהלך שלב הליקוי החלקי. בעת זריחת החמה, הירח הלוקה עדיין ריחף מעל האופק וניתן לראותם יחדיו בשמיים במשך שתי דקות

אמש נראה ליקוי ירח מלא בשמי ישראל, מעל האוקיינוס האטלנטי, מרבית שטחה של יבשת אמריקה, מערב אירופה וצפון-מערב אפריקה. מידע נוסף על הליקוי וכן על אירועים אסטרונומים שנראים בשמי ישראל בלוח השנה האסטרונומי. עבור צופים בישראל הירח נראה שוקע במהלך שלב הליקוי החלקי. בעת זריחת החמה, הירח הלוקה עדיין ריחף מעל האופק וניתן לראותם יחדיו בשמיים במשך שתי דקות.  

 

צילום: AP

 

 

 

מהו ליקוי ירח?

ליקוי ירח נגרם בעת כניסתו של הירח אל אזור הצל שמטיל כדור הארץ. הירח, בהיותו עולם אפל, מקבל את אורו מהשמש ואנו רואים למעשה את אור השמש המוחזר מפני הירח. כאשר הירח נכנס לאזור הצל שמטיל כדור הארץ, נמנע ממנו אורה של השמש והוא לוקה. מכאן, ליקוי ירח יתרחש רק בעת שכדור הארץ מצוי בין השמש לירח, קרי, בעת שהירח מלא או מאוד סמוך לכך.

 

בעת שהירח מצוי בתוך צל כדור הארץ, מצליחות חלק מקרני השמש לחדור מבעד לאטמוספירה ולהישבר

אל תוך הצל. כיוון שלקרניים האדומות יש סיכוי רק יותר לעבור את האטמוספירה ולהכנס אל חרוט הצל, הן תצבענה את הירח הלוקה בצבע אדמדם, שיעמיק ככל שנתקרב לשוליו הדרומיים (התחתונים) של הירח (לכיוון מרכז חרוט הצל). ליקוי זה הוא עמוק; קרי, הירח מצוי עמוק בתוך חרוט הצל ולכן כמות קרני האור שתגיע לשולים הדרומיים של הירח בעת שיא הליקוי תהיה קטנה. ברם, בגלל התלות בתנאים האטמופיריים, כל ליקוי שונה ממשנהו.

 

ליקוי ירח, שלא כמו בליקוי חמה, נראה לעיני כל מי שרואה את הירח מעל האופק בעת הליקוי. הואיל וליקוי ירח מתרחש, סמוך או בעת המילוא, זורח הירח סמוך או בעת שקיעת החמה. מכאן, ליקוי ירח ייראה תמיד לצופה בו לאחר השקיעה או לפני הזריחה.

 

בעת הליקוי, הירח, כדור הארץ והשמש מצויים כמעט על קו אחד. ליקוי זה מהווה הזדמנות נדירה להבחין בתופעה זו כיוון שבמשך שתי דקות לאחר זריחת השמש באופק המזרחי, נמצא הירח בדיוק מול השמש מעל האופק המערבי עד שקיעתו (בעיני צופים בישראל).  

 

פרטים נוספים על הליקוי פורסמו באתר האינטרנט קוסמוס.

 

הכל על תופעת הליקוי באנציקלופדיה של ynet

 

ד"ר יגאל פת-אל מהחוג לגיאופיזיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת תל-אביב הוא מנהל פורום אסטרונומיה ב-ynet, מנהל מצפה הכוכבים בגבעתיים ויו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליקוי הירח כפי שנצפה
צילום: AP
מומלצים