שתף קטע נבחר

פינס למזוז: אינך יכול לשתוק עוד לפרידמן

הראיון שהעניק שר המשפטים ל"ידיעות אחרונות" מעורר סערה פוליטית: ח"כ פינס קורא לבדיקה של היועץ המשפטי, בטענה כי מדובר ב"הסתה פופוליסטית". גלאון: "יש כאן איש שבא לרסק את בית המשפט". מנגד, יש שדווקא מצדדים בשר השנוי במחלוקת: "צריך גבולות בין סמכויות ביהמ"ש לסמכויות הכנסת והממשלה", אומר דוד דותם

חבר הכנסת אופיר פינס (עבודה) הודיע היום (ראשון) כי בכוונתו לפנות ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיבחן את אמירותיו של שר המשפטים, דניאל פרידמן, נגד בית המשפט העליון. זאת, בעקבות ראיון שהעניק פרידמן בסוף השבוע ל"ידיעות אחרונות" בו התבטא בחריפות נגד המוסד.

 

לדברי פינס, דבריו של פרידמן מהווים הסתה קשה נגד בית המשפט.

"מדובר בסיכול ממוקד שפרידמן עושה בבית המשפט העליון והעומדת בראשו, ואינו עולה בקנה אחד עם תפקידו. יש בו כדי לגרום לזילות בית המשפט ולפגיעה באמון הציבור במוסדות המשפט. יש בדברי פרידמן אלמנטים קשים של הסתה פופוליסטית כנגד בית המשפט, הפוגעת באופן שהוא כמעט בלתי ניתן לתיקון בתדמית ומעמד מערכת המשפט בישראל", אמר. 

 

בראיון שהעניק לרגל מלאת שנה לכהונתו, מתח שר המשפטים ביקורת קשה על פעולותיו של בית המשפט. "בית המשפט העליון פועל בעצם כמפלגה. יותר מזה: הוא פועל כמפלגה בעלת אופי דתי. הוא עושה דברים שאני לא מאמין שבית משפט כלשהו במערב מעז לעשות: מנהל תעמולה, עושה לובי אצל עיתונאים וחברי כנסת, מקיים פגישות עם חברי כנסת. הלובי פוגע בנייטרליות של בית המשפט. נוצר מצב שיש מפלגות שאיתו ויש מפלגות שאינן איתו. אחר כך פונות המפלגות האלה בעתירות לבג"ץ", טען פרידמן.‭

 

הפנייה ליועץ המשפטי לממשלה באה, לטענת פינס, על רקע הנזק שהסבה שורה ארוכה של התבטאויות מצידו של פרידמן לבית המשפט העליון. "אני רוצה שהיועץ המשפטי לממשלה יחווה דעתו על ההתבטויות של פרידמן. מזוז לא יכול להמשיך לשמור על זכות השתיקה לנוכח המתקפה רבתי של שר המשפטים אשר עוברת כל גבול.

 

"היועץ המשפטי לממשלה הוא מוסד עצמאי לא כפוף לשר המשפטים, הוא לא פקיד מדינה שלא יכול לחוות דעתו כלפי שרים ואסור לו להמשיך ולהתעטף בשתיקתו לנוכח הנזק החמור שנגרם למערכת המשפט בישראל", הוסיף. 

 

גלאון: הוא מנסה לרסק את ביהמ"ש

גם יושבת ראש סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, זעמה על דבריו של שר המשפטים ודרשה להעבירו מהתפקיד. "אני מצפה מראש הממשלה שידיח את פרידמן מתפקידו, ואני קוראת לשר הביטחון אהוד ברק להודיע שמפלגת העבודה מתנה את המשך ישיבתה בממשלה בכהונתו של השר פרידמן. לא יכול להיות שיש כאן איש שבא לרסק את בית המשפט ועוברים על זה לסדר היום. ברק לא יכול לטמון את ראשו בחול יותר, ולהתעלם מכך שבממשלה שהוא מכהן יש שר שמבקש לרסק ולפגוע בבית המשפט העליון", טענה. 

 

עם זאת, ישנם חברי כנסת המזדהים עם הקו בו נוקט פרידמן, שטען בראיון כי "בית המשפט העליון לקח לממשלה את היכולת למשול", וכי הצעדים שנקט מאז כניסתו לתפקיד נועדו להשיב לממשלה את יכולותיה.

חבר הכנסת דוד רותם (ישראל ביתנו), חבר ועדת החוקה של הכנסת, סבור כי יש צדק בשדבריו של פרידמן. "אני חושב שצריך לקבוע גבולות ברורים בין סמכויות בתי המשפט לבין סמכויות הכנסת והממשלה. אסור שהדברים האלה יתערבבו ובנושא הזה אני חושב שפרידמן צודק. הוא צריך לבצע הפרדה מוחלטת ולקבוע מהן סמכויות בית המשפט, מה הן סמכויות הממשלה ומה הן סמכויות הכנסת", אמר.

 

לדבריו, יש נושאים שצריכים להיות מחוץ לתחום אחריותו של בית המשפט העליון. "בית המשפט לא צריך להתעסק בענייני ביטחון, החשכת עזה, גדר הפרדה וכדומה, ולמעשה בכל הנושאים שבהן אין לבית המשפט מומחיות והם עניינים שנוגעים לביטחון המדינה. אני מתנגד לאלה הקוראים להדיח את פרידמן. אני חושב שהאיש הוא משפטן דגול, והדרישות והפעולות שלו נכונות", הוסיף. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרידמן. מבקר בחריפות
צילום: עטא עוויסאת
פינס. דורש בדיקה
צילום: דודי ועקנין
רותם. הגבת סמכויות ביהמ"ש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים