שתף קטע נבחר

הנשק שהתפוצץ בניסוי: שלל שנלקח מחיזבאללה

ל-ynet נודעו פרטים חדשים על נסיבות התקרית הקשה שבה נפצעו שלושה חיילים בבסיס ניסויים של הצבא ליד ראשון לציון. פצצת אר. פי. ג'י, שנלקחה שלל במלחמת לבנון השנייה, התפוצצה בעת ניסוי. מטרת הניסוי היתה לבחון את עוצמת הנשק שאיים על טנקים של צה"ל במלחמה

סיבת הפיצוץ שארע אתמול (יום ב') בבסיס הניסויים "מטווח 24" ליד ראשון לציון טרם הובררה סופית, אך ל-ynet נודעו כמה פרטים על הנסיבות שבהן התרחשה התקרית. הפיצוץ ארע כאשר קבוצת חיילים וקצינים בחנה חימוש נגד טנקים מסוג אר. פי. ג'י. הקצין שנפצע קשה בפיצוץ איבד חלק מידו.

 

החימוש שבו נערך הניסוי הינו נשק שלל שנלקח משטח לבנון במהלך מלחמת לבנון השנייה. נשק זה מצוי בין היתר בידי צבא סוריה ואנשי חיזבאללה בדרום לבנון, והוא נחשב איום משמעותי על כלי רכב משוריינים וטנקים. מטרת הניסוי הייתה לבחון את עוצמת הנשק ומידת יכולתו לחדור מיגון שיריון.

  

הניסוי נערך במסגרת מאמץ לפתח אמצעי מיגון ושיטות התגוננות בפני רקטות שחדרו את השריון של טנקי המרכבה של צה"ל במלחמת לבנון השנייה. רקטות אלה, המשוגרות על ידי לוחם בודד, נחשבות לאחד מכלי הנשק הישירים, המתקדמים והקטלניים ביותר בעולם נגד שריון ואדם. רקטות מסוג זה גם חדרו טנקים בריטים חדישים בעיראק וגרמו אבידות לצוותיהם.

 

חימוש מסוג זה הועבר לחיזבאללה על ידי סוריה, שקנתה אותו ברוסיה. אחרי מלחמת לבנון השנייה אמרו הרוסים שהם אינם מבינים כיצד הגיעו רקטות אישיות שכאלה לידי חיזבאללה, והודיעו שפתחו בחקירה. במערב מתאמצים עכשיו לפתח תשובה לנשק הזה.

 

ידו של הקצין נקטעה; אין סכנה לחיי הפצועים

הפיצוץ התרחש תוך כדי טיפול באותה פצצה, ככל הנראה ללא שליטה של החיילים שהיו מעורבים בביצוע הניסוי. צה"ל הודיע שפתח בתחקיר הארוע, המנוהל בידי זרוע היבשה.

 

שלושת הפצועים, נגד, קצין וחייל הובהלו במסוק לבית החולים "שיבא". מצבו של הקצין מוסיף להיות קשה אך יציב, הוא עבר ניתוח לקטיעת ידו.

מצבו של הנגד בינוני ויציב והוא מנותח בעיניו. מבית החולים נמסר כי מצבו של חייל נוסף מוגדר קל ולא נשקפת סכנת חיים למי מהשלושה. שלושת הפצועים נפגעו ככל הנראה מהרשף שנוצר בעת התפוצצות החימוש. 

 

הבסיס ממוקם בשטח שנמצא על חוף ימה של ראשון לציון, מדרום לחוף העירוני. בשנים האחרונות פועלת העירייה בניסיון לפנות את הבסיס כדי לאפשר בנייה במקום.


פורסם לראשונה 25/02/2008 22:03

 

בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור בית אור
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי הפצועים מבסיס הניסויים
צילום: ירון ברנר
צילום: רויטרס
מטולי אר פי ג'י. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים