שתף קטע נבחר

בג"ץ הכשיר את השרץ

עסקת הטיעון של קצב צורבת את התודעה במסר המחדד את ארכיטיפ האשה החלשה, זו שהאונס שעברה הוא רק "טראומה אישית" שנגרמה לה במפגש טראגי, אקראי ונטול שיטה לכאורה

בשם הנייטרליות מוכרעות הסוגיות האכזריות ביותר בעולם. מדינות אינן מתערבות ברצח עמים, שכנים אינם פורצים לרשות הפרט על מנת להושיע ילד מוכה, חיילים אינם מתערבים באכזריות חבריהם. בשם הנייטרליות השתמש בית המשפט העליון של מדינת ישראל במכבסת מילים משפטית על מנת שבמבחן התוצאה יותר דם קורבנות האונס וההטרדה המינית של בעלי כח שלטוני בעתיד.

 

עסקת הטיעון של הנשיא לשעבר משה קצב צורבת את התודעה הציבורית במסר המחדד את ארכיטיפ האשה החלשה, המבוזרת, זו שהאונס שעברה הוא רק "טראומה אישית" שנגרמה לה במפגש טראגי, אקראי ונטול שיטה לכאורה.

 

קדמו לקצב שני קצוות אופייניים ל"מבחן בוזגלו": רמון, הנסיך ששב לחיים ציבוריים כמנהיג פוליטי כאילו לא קרה דבר, ומאידך – בקצה השני של הספקטרום – ההתעללות המתוקשרת באנס אחר, שאינו מקורב למסדרונות השלטון: בני סלע, שלעניינו כבר נדרשתי בעבר

 

סך המקרים מציג מגמה: אם אתה בני סלע, תיכלא לעשרות שנים. ניסיון בריחה יזכה אותך בהתעללות אישית ומתוקשרת. אם אתה משה קצב או חיים רמון – תזכה בעסקת טיעון אטרקטיבית שתשיב אותך ללב מוקדי ההשפעה ותשאיר אותך מחוזר, אמיד, שבע ונטול רבב. ואם את הנאנסת – עדיף להיאנס על ידי בני סלע ולא על ידי קצב. סלע ייענש לפחות על מעשיו. דעי לך – לא כדאי לך להתלונן נגד ההגמון, כי בעל המאה הוא בעל הדעה.

 

מי המרוויחים הגדולים מהחלטת בית המשפט? מני מזוז קיבל כאן רוח גבית להתנהלות מזגזגת, מפוחדת, שאפיינה אותו מראשית הפרשה. היועץ שלא היסס לומר דברים קשים בהקשרים של מעילות ושחיתויות כלכליות, גילה בלבול תמוה וניסיונות למזער את המעילה של קצב בתפקיד, באמון הציבור כולו, בחוק ובכבוד האדם של קורבנותיו.

 

בכך הוציא ההסכם של מזוז גם את בעלי השררה ברווח משני גדול: אין סנקציה ממשית על שימוש לרעה בכוח פוליטי לצורך ניצול מיני.

 

גם דורית בייניש יצאה כאן טוב – הנשיאה שמזערה בעבר את האשמות שנכללו בכתב האישום הראשוני ל"פחות מאלו של רמון" ושלחה את מזוז להכין שעורי בית, נמצאת בדעת מיעוט נגד עסקת הטיעון. היא יוצאת בסדר – עם ארגוני הנשים, עם הציבור. פוליטיקאית טובה, בייניש.

 

גם פרקליטי קצב ויועצי התקשורת שלו יוצאים וידם על העליונה. שוב נראה שמסע הכפשות נגד הקורבן, לובי פוליטי ומשא ומתן ציני, עומדים כאן מעל לחוק ולמשפט. ועוד לא דברנו על קצב עצמו, ועל הפנסיה המובטחת לו.

 

מי יצאו רע? כולנו, כנשים וכעם. מה שמופנה היום נגד נשים, יופנה מחר נגד כולם. ואולי כבר הופנה, בעצם.

 

זהו יום שחור למדינה בה בית המשפט העליון משתף פעולה עם המגמות האפלות ביותר נגד נשים וקורבנות אונס באשר הן, ונגד מי שנמצאים בעמדת חולשה, תוך שהוא מגן הגנת יתר על בעלי השררה. בשם הנייטרליות, כמובן.

 

שוב הוכשר השרץ. בית המשפט אמר את דברו: כל רע לא יאונה לכם.

 

חנה בית הלחמי, יועצת שיווק ואסטרטגיה, מנחה ומאמנת

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים