שתף קטע נבחר

לקראת אישור: התיק נסגר? הרישום הפלילי יימחק

ועדת החוקה של הכנסת אישרה לקראת קריאה שנייה ושלישית הצעה חוק לפיה יימחק הרישום הפלילי למי שתיק החקירה נגדו נסגר. יוזם ההצעה, ח"כ ארדן: "החוק בא למחוק 'אות קין' שדבק במצחם של רבבות אזרחים, אשר לא נשפטו מעולם על האשמות שהועלו נגדם לפני שנים רבות"

בשורה לבעלי רישום פלילי. המשטרה תבטל רישומים פליליים בתיקים שנסגרו בגלל העדר ראיות או חוסר עניין לציבור - כך על פי הצעת חוק פרטית של ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) שאושרה היום (ג') בוועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת לקראת קריאה שנייה ושלישית.

 

אם הצעת החוק תאושר סופית בכנסת - היא תשים קץ למנהג של מעסיקים לבקש מידע מהמרשם הפלילי של המשטרה, במסגרת בדיקת עברם של מועמדים לעבודה. החוק מאיים בעונש מאסר עד שנתיים על מי שידרוש או ישיג מידע מהמרשם לצורך קבלת החלטה אם להעסיק אדם.

 

עד כה ניתן היה לבטל רישום פלילי לפי בקשה. המשטרה מסרה לוועדה כי במאגר שלה ישנם רישומים פליליים ל-280 אלף אזרחים. אבל במסגרת החוק החדש יוכל כל אדם שנחשד בפלילים לבקש את ביטול הרישום הפלילי שלו בלי להמתין שבע שנים, אלא מיד לאחר שקיבל הודעה על סגירת התיק מחוסר עניין לציבור או בהעדר ראיות.

 

הבקשה תיבחן על-ידי קצין משטרה בדרגת סגן ניצב וההחלטה תתקבל תוך בחינת גיל האדם בזמן האירוע, רישומים קודמים, הרשעות קודמות ומשך הזמן שחלף מאז הרישום האחרון.

 

עוד נקבע בחוק כי ראש אגף החקירות במשטרה יוכל לקבוע מקרים חריגים שלגביהם לא תחול המחיקה האוטומטית של הרישום. בלחץ יו"ר הוועדה, ח"כ מנחם בן-ששון (קדימה), נסוגה המשטרה מהתנגדותה לכך שהחריגים יופיעו בתקנות אשר יובאו לאישור הוועדה. הוא אמר לאחר אישור החוק כי נפגש עם חיילים מצטיינים ערב שחרורם, אשר שטחו בפניו את חרדותיהם מפני הצפוי להם בחיים האזרחיים בגלל הרישום הפלילי בעברם, שהוכתם עקב מעשי שטות שבו שגו כשהיו נערים.

 

ח"כ ארדן אמר לאחר הדיון כי הוא בא למחוק "אות קין" שדבק במצחם של רבבות אזרחים אשר לא נשפטו מעולם על האשמות שהועלו נגדם לפני שנים רבות, עקב תלונות שווא או מעשי שטות בגיל צעיר - ולמרות סגירת התיק, הרישום הפלילי ממשיך לרדוף אותם ומשבש את חייהם לאורך שנים.

 

הביטול יופעל לאחר אישורו הסופי של החוק במליאת הכנסת וכניסתו לתוקף. הביטול יחול אוטומטית על עבירות שאינן בגדר פשע, שבתום החקירה החליטה המשטרה שלא להעמידם לדין את החשודים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוזם ההצעה. ח"כ גלעד ארדן
צילום: אהוד קינן
מומלצים