שתף קטע נבחר

תושבים באשקלון: לא מוכנים להפוך לשדרות

העיר הגדולה מצפון לרצועת עזה ספגה פגיעות של רקטות גראד, שהגיעו עד למרכזה. עשרות לקו בחרדה ו-3,000 תושבים מהאזור פנו למוקד 100 של המשטרה בשל הבהלה והבלבול הרב. כעת, משהופעלה מערכת "צבע אדום" בעיר, חוששים התושבים לשלוח את הילדים לבתי הספר, ועתידם - לוט בערפל

אשקלון עברה אתמול (ה') את אחד הימים הקשים מאז החל ירי הרקטות לעבר יישובי עוטף עזה לפני כשבע שנים. בעבר אמנם נורו רקטות לעבר אשקלון ופגעו בדרומה, אולם אתמול פגעו בעיר עשר רקטות, חלקן במרכזה, וגרמו לעשרות רבות של נפגעי חרדה. הנפגעים הרבים שהגיעו לבית החולים "ברזילי", מעידים עד כמה חרדה העיר הדרומית הגדולה.

 

במשטרה מספרים כי למוקד 100 הגיעו במהלך היום כ-3,000 קריאות של תושבים, בעיקר מאזור אשקלון. רוב הפניות נגעו לבלבול הרב ולעובדה שהתושבים לא ידעו מה קורה, לאור קולות הנפץ הרבים שנשמעו ברחבי העיר. בעקבות הירי החליט שר הביטחון, אהוד ברק, להפעיל את מערכת ההתרעה "צבע אדום" בעיר.

 

הורים רבים אמרו שלא ישלחו את ילדיהם לבתי הספר. אחת התושבות סיפרה כי העבירה את ילדיה לממ"ד, שם יעבירו את הלילה. רוב מוסדות החינוך בעיר אינם ממוגנים במלואם, למעט מקלטים, אך חלק מהם ישנים מאוד. במהלך הלילה תקיים העירייה הערכת מצב נוספת, אולם ככל הנראה יתקיימו הלימודים כרגיל. אם יימשך הירי, ייתכן שתיאסר על התלמידים היציאה להפסקות בחצר.

 

"הפעלת צבע אדום תמוטט את העיר"

מועצת העיר קיימה ישיבה מיוחדת בהשתתפות אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן. בישיבה טענו חלק מחברי המועצה כי העיר אינה מוכנה לירי וכי יש בלבול רב בקרב התושבים. חבר המועצה, אלי דיין, אמר בדיון: "אנחנו פשוט לא מוכנים. העיר לא ערוכה ומי שטוען את ההיפך, צריך היה לראות את מאות האנשים המבוהלים שפשוט לא ידעו מה לעשות".


ההריסות שגרמה רקטת גראד לבית באשקלון (צילום: אמיר כהן) 

 

ממלא מקום ראש העיר, לוי שפרן, אמר כי הוא מתנגד להפעלת "צבע אדום". לדבריו, השפעת המערכת נוסתה עד כה על מספר קטן של תושבים. "אף אחד לא בדק מה ההשלכות של הפעלת המערכת על 160 אלף תושבים. זה יהיה הרסני ואף אחד לא חושב מה יקרה אחרי שמאות נפגעי חרדה יגיעו בבת אחת לבית החולים ברזילי. זה פשוט ימוטט את העיר".

 

תושב העיר, רן ידעי, העביר מנשר בקרב חברי המועצה שבו האשים את העיר בהפקרת תושבי שדרות. "הפקרנו את אחינו וכעת נלמד שגם תושבי הערים במרכז המדינה יפקירו גם אותנו". האלוף גולן אמר בדיון כי צה"ל תקף כמה פעמים ברצועה, וכי הוא מניח שתהיה לכך תגובה מהצד הפלסטיני, שימשיך את הירי לעבר אשקלון.

 

"יש קפיצת מדרגה ביממה האחרונה באשקלון, אנו לא באותו מצב שהיינו בו והיינו צריכים להיערך בצורה חדשה", אמר גולן. "השעה היא שעת חירום". הוא הוסיף כי יש להיערך למצב חדש שיימשך שבועות ארוכים.

 

"איך חיים ככה בשדרות שבע שנים?"

תושבים רבים התאספו בכניסה לבית החולים "ברזילי" בעיר, בניסיון לברר אם קרוביהם פונו לקבלת טיפול לאחר שלקו בחרדה. תושב העיר, מוטי גבאי, סיפר ל-ynet: "אחיינית שלי בת 17 וחצי פצועה קל מפגיעת רקטת גראד ליד הבית שלה. אנחנו מצליחים להבין, לצערי מקרוב, את מה שעובר על שדרות. איך הם חיים ככה שבע שנים - לא ברור.

 

"לא ברור איך נשארו אנשים בשדרות, זו בעיה מאוד גדולה. לפני כחודשיים נולד לי תינוק - אם זה ימשיך ככה אני אקח את התינוק שלי, את אשתי ואעוף מפה. אני לא אשאר פה, לא רוצה שיגדל עם חרדות", אמר גבאי. הוא מתח ביקורת על נסיעתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ליפן ואמר: "שראש הממשלה ייהנה מהסושי שם ביפן וייתן לנו לדאוג לעצמנו בארץ".

 

התושבים סיפרו כי הם מעוניינים שמערכת ההתרעה תופעל בעיר. אחת התושבות, אורה ארביב, אמרה: "אני רוצה שתהיה פה התרעה, שיהיה פה צבע אדום. אני רוצה שיעדכנו אותנו כדי שנדע מה לעשות". נסים סעדה סיפר: "אני עובד בשדרות ואני רואה איך הם סובלים. שיעשו פה לפחות את מערכת ההתרעות, שאנשים יידעו מה קורה. עד שלא יהיה נזק לא יעשו כלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניין שנפגע מרקטה באשקלון
צילום: אמיר כהן
עשן מיתמר מעל העיר
צילום: אלי
פינוי נפגעי חרדה. עשרות הגיעו לבית החולים
צילום: אמיר כהן
צילום: גיל יוחנן
האלוף גולן. "זוהי שעת חירום"
צילום: גיל יוחנן
צילום: טל אביטן
מוטי גבאי. "שאולמרט ייהנה מהסושי"
צילום: טל אביטן
מומלצים