שתף קטע נבחר

שוב מתיחות: ברק מדבר מלחמה, אולמרט מרגיע

בעוד שבלשכתו של שר הביטחון רומזים שהפור נפל והפעולה הקרקעית כבר בדרך, מסביבתו של ראש הממשלה נשלחים מסרים רגועים יותר. "הירי על אשקלון הוא קו אדום", אמרו מקורבי ברק. "לא ננהל ויכוח ציבורי, נקיים פגישה מסודרת ונחליט", אמר בכיר בפמליית אולמרט

חזית הדרום מתלהטת - ושוב ניכרת הבוקר (יום ו') מתיחות בצמרת המדינית והפוליטית. מסרים שונים יוצאים מלשכת ראש הממשלה, אהוד אולמרט ומלשכת שר הביטחון, אהוד ברק, על כוונות ישראל ואפשרות של יציאה לפעולה קרקעית נרחבת ברצועת עזה.

 

בעוד שאצל אהוד ברק מדברים על רוחות מלחמה, אולמרט לא שינה את הצהרתו המתונה משלשום בטוקיו, שרמזה על הסתייגותו ממבצע רחב היקף. זאת גם על רקע הודעתו של ראש המודיעין המצרי, עומר סולימאן, שהודיע כי הוא מבטל את ביקורו בישראל, שתוכנן ליום שלישי. במשרד הביטחון מעריכים כי הסיבה למהלך היא המתיחות שנוצרה בעקבות מטח הגראדים על אשקלון.

 

"זה לא היום או מחר, ולא עוד שבוע שבועיים, אבל הירי על אשקלון הוא קו אדום", אמרו אנשי ברק על האפשרות למבצע מקיף, שמשדרים כי הפור נפל. "רק בנס זה לא נגמר עם נפגעים רבים. אז מה? אם זה היה נגמר עם נפגעים רבים זאת כן היתה עילה להתקפה בעזה?".

 

בכיר בסביבתו של ברק אמר - תוך שהוא מבקר במרומז את הצהרת אולמרט בטוקיו - כי "בניגוד לאלה שסבורים אחרת, אסור לתת לחמאס להרגיש שהשוט של מבצע קרקעי רחב היקף אינו מונף מעל ראשו".

 

מחכים לישיבה

בסביבתו של ראש הממשלה, שנחת בשעות הבוקר המוקדמות לאחר חמישה וחצי ימים ביפן ו-14 שעות טיסה, אין אמירה כה ברורה. גורם בלשכת אולמרט מסר כי ביום רביעי הקרוב צפויה להיערך ישיבה נוספת של הקבינט לביטחון לאומי, שתעסוק בנושא עזה. "הגורמים הרלוונטים יציגו שם את עמדתם, לא ננהל ויכוח ציבורי בעניין זה עד שיפלו ההכרעות במקום שבו הן צריכות להתקבל", סיכם.

 

שלשום, שעה קלה לפני מותו של רוני יחיא מפגיעת קסאם במכללת ספיר, אמר ראש הממשלה לכתבים שנלוו למסעו בטוקיו: "לא זכור לי שהתרעתי ולו פעם אחת על מבצע קרקעי רחב בעזה. יש לחימה מתמשכת בעזה, ולא צריך לתת כל הזמן הגדרות חדשות לעוצמתה ולמשכה". 

 

היתה בכך משום אמירה יונית, שעות אחדות לאחר שנפגש אולמרט עם ראשי המערכת המדינית ביפן, ושעות אחדות לפני פגישתו עם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס. ייתכן כי ראש הממשלה ביקש להימנע מעימות, אך למחרת כבר נשמע מעט אחרת כשאמר לרייס לאחר מות יחיא: "הפלסטינים מותחים את סבלנותנו עד הקצה, הם לוקחים אותנו לגבולות הסבלנות".

 

כואב את המחיר

אך נראה שאולמרט לא שינה את הצהרתו המתונה. במהלך היומיים האחרונים, כולל בטיסה מיפן, עמד ראש הממשלה בקשר עם הארץ. הוא התעדכן, גם משר הביטחון ברק, על מטח הגראדים על אשקלון ועל ההסלמה סביב רצועת עזה. למרות זאת, ראש הממשלה החליט שלא לקצר את שהותו בטוקיו: הוא יצא לסיור במפעל המכוניות "ניסאן", שם הקדיש שעה ארוכה לשמוע מצגת על החברה ועל "הרכב הירוק" שהיא מייצרת. אחר כך פנה לעיתונאים הנלווים ואמר: "מה

שמשתרחש בעזה היום התרחש גם לפני שבוע. אנחנו בעיצומה של לחימה... זה תהליך ארוך וכואב. אין לנו אופציה להפסיק אותו ביום. אנו מקבלים מכות ומחזירים מכות כואבות יותר".

 

בכיר בפמליה הסביר: "הוא מודע למחיר הכואב מאוד והוא כואב אותו לא פחות, אבל הוא אינו רוצה לקבל החלטות מהבטן. כל החלטה צריכה להיעשות מהראש", אמר.

 

במהלך הטיסה חזרה לישראל שמר ראש הממשלה על שתיקה מול העיתונאים שליוו אותו. עם הנחיתה הסתפק בברכה לאלה שהתלוו למסע, באמצעות המיקרופון של רב הדיילים. לא היה בדברים שום קשר עם עזה ועם הירי על אשקלון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט ביפן. המשיך בביקור
צילום: משה מילנר, לע"מ
ברק. מסתכל לכיוון עזה
צילום: אריאל חרמוני
בדרך למלחמה?
צילום: צפריר אביוב
מומלצים