שתף קטע נבחר

ישי ידון עם אולמרט בהעלאת שארית הפלשמורה

שר התמ"ת, אלי ישי, קיים התייעצויות תכופות עם הרב הראשי עמאר בנוגע להעלאת כ-800 בני הפלשמורה הממתינים באתיופיה, והרב נתן גיבוי מלא לצעד מבחינה הלכתית. ישי יוועד עם ראש הממשלה בתקווה שזה יוביל את המהלך במסגרת החלטות הממשלה

שר התמ"ת, אלי ישי, ידון הערב (יום ב') עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בהעלאת שארית יהודי אתיופיה, המחכים במחנות באדיס אבבה ובגונדר. סגן ראש הממשלה ישי יבקש מאולמרט להוביל את המהלך במסגרת החלטות הממשלה.

 

הדיון סביב העלאת הפלשמורה לישראל נקשר במידה רבה לשאלת יהדותם. השר ישי קיים התייעצויות תכופות בנושא עם הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, שהחליט לתת גיבוי מלא לצעד מבחינה הלכתית.

 

הרב עמאר פסק בסוגיה לפני כחמש שנים, לאחר שביקר באתיופיה כיד לבחון את הנושא מקרוב. הוא קבע כי בני הפלאשמורה הינם צאצאים של יהודים, ולפיכך ניתן להעלותם לישראל, בתנאי שיעברו "גיור לחומרה". גיור מסוג זה חל על צאצאי יהודים אשר ישנה הוכחה לגביהם.

 

לאחר חג הפסח, אמורים השר ישי והרב עמאר לנסוע לאתיופיה על מנת לבחון את הנושא מקרוב ואת הדרכים לקידומו. בנוסף צפויים השניים לגבש תוכנית פעולה שתביא לאיחוד הכוח הממשלתי עם הסמכות ההלכתית.

 

עד כה, העלתה מדינת ישראל כ-3,000 עולים מבני הפלשמורה. העולים מגיעים לישראל שלא מתוקף חוק השבות, אלא על פי חוק הכניסה. הם אינם זכאים לקבל סל קליטה, אך מדינת ישראל קולטת אותם במרכזים של הסוכנות היהודית ומשרד הקליטה.

 

כיום, נמצאים 800 איש הממתינים לעלייתם במחנות המעבר של הפלאשמורה בגונדר ובאדיס אבבה. מלבדם, ישנם בין עשרת אלפים ל- 15 אלף בני אדם נוספים, שלא זכו לקבל את אישור העלייה המיוחל. אלה מקווים כי המתנתם במחנות באתיופיה תיצור ליצור לחץ פוליטי על ממשלת ישראל בתקווה שתאשר גם את הבאתם.

 

דרישות להעלאתם נשמעות גם מקרב בני העדה האתיופית שעלו לישראל ואשר מבקשים להתאחד עם משפחותיהם הממתינים במחנות המעבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגבש תוכנית. ישי
צילום: ודים דניאל
צילום: אילן מרסיאנו
גיור לחומרה. הרב עמאר
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים