שתף קטע נבחר

אולמרט באשקלון: אין דרך למנוע ירי גראד

ראש הממשלה ביקר באשקלון ואמר לתושבים כי עליהם להתרגל לרעיון שירי הרקטות לא היה חד-פעמי: "אין לנו דרך למנוע מדברים כאלה לקרות שוב". בבית משפחת בנאי, ששכלה את בנם לירן, שמע אולמרט מההורים כי יקדישו את חדרו לאירוח חיילים בודדים ובבי"ס בעיר הדגימו בפניו תלמידי כיתה ד' כיצד הם מתחבאים מתחת לשולחן ב"צבע אדום"

"אל תתנהלו כאילו ירי הגראדים היה חוויה חד-פעמית. זו המציאות של מדינת ישראל כבר 60 שנה, זה דורש עוצמה ואיפוק" - כך אמר היום (ג') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לחברי הנהלת בית החולים "ברזילי" שם ערך ביקור רשמי. במהלך ביקור בבית ספר באשקלון שאל ראש הממשלה את תלמידי כיתה ד' מה הם עושים בזמן אזעקת צבע אדום, ובתגובה כולם יחד התחבאו מתחת לשולחנות.   

 

בביקורו ב"ברזילי" שמע אולמרט מהנהלת בית החולים על מצוקות המוסד הרפואי, שאינו ממוגן, ואמר: "אין טעם לעשות השוואות ולדבר על מקומות אחרים כמו שדרות שעומדים בפני הירי כבר שנים. אמנם הגראד כבד יותר מהקסאם, אבל אין לנו דרך למנוע מדברים כאלה לקרות שוב. צריך להתמודד מולם". 

 

בימים האחרונים הכחיש אולמרט רגיעה עם חמאס, ובפני הנהלת בית החולים התייחס לשקט מרצועת עזה: "אולי העובדה שהם לא יורים זה לא מאהבת ישראל, ולא בגלל שיש שליטה על משגרי הרקטות. גם להם כואב שאנחנו מכים אותם מכה כואבת וגם הם עושים חושבים, זה לא אומר שהם לא יתחילו מחדש".

 

"אין לנו תשוקה להכות בתושבי עזה. אנחנו עושים זאת בגלל מציאות של אין מנוס על-מנת שהכאב שלהם יהיה כזה שיגרום להם לעצור. אין לנו מדיניות של מבצעים, אלא לחימה שיטתית לאורך זמן בכל מקום שבו הטרור נמצא, גם בירושלים. אין אף מקום במדינת שהוא לא מספיק חשוב ולכן לא נגן עליו. במדינת ישראל יש ממציאות קשה עימה אנו מתמודדים בחריקת שיניים, לא באתי עם צ'קים לחלק ובמציאות קשה עושים מה שצריך".

 

אירוניה מרה

לאחר מכן ביקר אולמרט בבית משפחת בנאי שבנם, לירן, נהרג. בביקור סיפרו לו ההורים על הבן ששימש להם כפה ועל כך שיום לפני מותו קנה לו אביו זוג נעליים חדשות, במקום זוג שאבדו לו במהלך סיור.

 

"ביום חמישי הוא נפגע בעיקר ברגליים, וחשבנו שיש בזה אירוניה שהוא לא יוכל לנעול יותר נעליים", סיפר האב גיא. "אז חשבנו שהמצב שלו עוד ישתפר". האם גילה אמרה כי הם מתכוונים להשאיר את חדרו של לירן כמות שהוא ו"כל חייל בודד או חבר יוכלו לבוא ולהתארח בחדר שלו".

  

אולמרט בעיקר הקשיב להורים ואמר: "הממשלה תעשה הכל כדי להפסיק ירי של רקטות לעבר אשקלון, אבל אין לנו פתרונות קסם". 

 

באתי לעודד...

עם תום ביקורו אמר אולמרט: "באתי לאשקלון ויצאתי מעודד. לא באתי להבטיח הבטחות לתושבים, אלא לראות שהמצב מסובך ואין לו פתרונות מיידיים, אבל יצאתי מעודד מכך שהנהלת העיר, התושבים והתלמידים, אינם חרדים ומתפקדים

כראוי גם במצב זה".

 

במהלך הביקור גם נועד ראש הממשלה עם חברי מועצת עיריית אשקלון ושמע מהם טענות על המצב הביטחוני ומוכנות העיר לפגיעות הרקטות. ראש העירייה, רוני מהצרי, אמר לראש הממשלה במהלך הדיון שיש בעיה רצינית בנושא המיגון ויש לטפל בה לצד הטיפול החברתי-כלכלי.

 

ממלא מקומו של מהצרי, לוי שפרן, אמר לראש הממשלה: "המיגון היחידי שיש לתלמידי אשקלון, כפי שראית בעינייך אדוני ראש הממשלה בתרגול שעשינו בכיתה בה היית, הוא כניסת הילדים אל מתחת לשולחנות. יש 15 שניות והמיגון האמיתי של התלמידים הוא השולחן. צריך להגן, לא למגן. צריך לטפל בקסאם ובגראד ולא במיגון שעלותו הוא 15 שנות תקציב בעירייה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט ביקר באשקלון
צילום: AFP
בנאי ז"ל. החדר נשאר
צילום: דובר צה"ל
מומלצים