שתף קטע נבחר

"רב אישר לצעירים יהודים לנקום על הפיגוע"

ערוץ 1 דיווח כי קבוצה גברים יהודים קיבלה היתר הלכתי לבצע פיגוע נקמה בעקבות פיגוע הירי בישיבת "מרכז הרב" בירושלים. לפי הדיווח, לאחר שהגיע למסקנה כי צה"ל לא יגיב על הפיגוע, אמר להם הרב: תגיבו אתם

קבוצה של גברים יהודים נפגשה עם רבנים וקיבלה היתר הלכתי לבצע פיגוע נקמה בעקבות פיגוע הירי בישיבת "מרכז הרב" בירושלים, בו נרצחו שמונה מתלמידי הישיבה - כך דיווח אמש (יום ג') ערוץ 1.

 

לפי הפרסום, יומיים לאחר הפיגוע התקיימה פגישה בין כמה גברים יהודים לבין שני רבנים, אחד מישיבת "מרכז הרב" והשני דמות משפיעה ביותר בחוגי הימין הקיצוני, הקשור מאוד ל'נוער הגבעות'. הגברים שנכחו בפגישה, בני 25-35, הם ברובם בוגרי ישיבות, בוגרי צה"ל, הנושאים נשק ברשיון.

 

בפגישה דנו הנוכחים בשאלה האם צה"ל יגיב לפיגוע בישיבה, והגיעו למסקנה כי לא תהיה תגובה ישראלית. לכן, אומר אחד הרבנים לגברים: תגיבו אתם. הרב צייד שלושה מהנוכחים בכמה ספרים שעוסקים ברעיון גאולת ארץ ישראל ואמר להם: דעת תורה שתגיבו.

 

למחרת נסעו השלושה להיפגש עם רב בבני ברק, ראש ישיבה ממוצא ספרדי, המחובר מאוד לעולם הליטאי, ושטחו בפניו את רעיון הנקמה. הוא בירך אותם ואמר להם: תבוא עליכם הברכה. לפי הדיווח, הרעיון שגיבשו השלושה הוא לפגוע באישיות ערבית שקשורה להר הבית.

 

מישיבת "מרכז הרב" נמסר כי הישיבה מכחישה מכל וכל את הידיעה כאילו מישהו מתלמידי הישיבה או רבניה תכנן לבצע פיגוע לאומני. "אין שחר לידיעה, הראייה שלא בוצעו שום מעצרים", נמסר.

 

"קשה לחזות פעולות יחיד כמו של נתן-זאדה"

במערכת הביטחון עוקבים בדריכות אחר התארגנויות אפשריות לפיגוע נקמה מצד גורמים יהודים. חשש זה הועלה מיד לאחר הפיגוע ב"מרכז הרב", ובקרב כל העוסקים בתחום הוגברה הדריכות.

 

גורמי ביטחון הדגישו כי יש קושי רב לאתר מבעוד מועד גורמים יהודים שמבקשים לפגוע בערבים. כך, למשל, הפיגוע שביצע החיל עדן נתן-זאדה בשפרעם לפני כשלוש שנים, היה פעולת יחיד שלא ניתן היה לדעת עליה מראש. הגורמים מסרו כי לעת עתה נבדקו מספר דיווחים של גורמים שונים שהביעו רצון לנקמה, אולם לפי שעה אין מידע מוחשי. אם מידע כזה יתקבל, לא יהססו במערכת הביטחון לבצע מעצרים.

 

ביום ראשון ביקרה בישיבת "מרכז הרב" שרת החינוך, יולי תמיר. כשיצאה מהישיבה, התחלפה האווירה הטובה מהביקור בצעקות גנאי וקריאות נאצה שהפנו לעברה עשרות צעירים. "רוצחת", קראו לעברה, "תסתלקי מפה. זה הכל בגלל השמאל". רב הישיבה התיכונית שהתלווה לתמיר ניסה להרגיע את הקהל, אך ללא הצלחה. תמיר גם ספגה בעיטה בגבה לפני שהוברחה מהמקום.

 

עוד בראשית השבוע, ראש הישיבה, הרב יעקב שפירא, נשא מניפסט נוקב על ערכי שלמות הארץ ועל האיסור לוותר על שטחי ארץ ישראל.

 בתדרוך עיתונאים בעקבות הפיגוע שבו נרצחו שמונה מתלמידי הישיבה, אמר: "תחת הנעצוּץ יעלה ברוש, ותחת שלטון נבוב תקום ממשלה חזקה. ממשלה המבטאת את הרצון האמיתי של העם".

 

בליל הפיגוע, האשים ועד רבני יש"ע את הממשלה באחריות לפיגוע. "האחריות לטבח מוטלת על ממשלות ישראל שמגלות כבר שנים חולשה ורפיון ואף דאגו לחמש את האויב", נכתב בהודעת הרבנים.


פורסם לראשונה 11/03/2008 21:58

 

חנן גרינברג ונטע סלע השתתפו בהכנת הידיעה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפיגוע ב"מרכז הרב"
צילום: AP
צילום רפרודוקציה: תומריקו
עדן נתן-זאדה, שביצע את הפיגוע בשפרעם
צילום רפרודוקציה: תומריקו
מומלצים