שתף קטע נבחר

פרופ' אומן: "בין הים לירדן יקומו שתי מדינות"

התבטאות מפתיעה של פרופ' ישראל אומן, שקרא באחרונה לתמוך במפלגת הימין שהקימו אפי איתם ויצחק לוי. "אני תומך ברעיון של שתי מדינות לשני עמים - בשטח שממערב לירדן, אך ללא גירוש יהודי או ערבי מביתו". איך זה אפשרי? "צריך לחשוב 'מחוץ לקופסא'", אמר

"אני תומך ברעיון של שתי מדינות לשני עמים - בשטח שממערב לירדן - אך ללא גירוש אדם מביתו - לא יהודי ולא ערבי" - כך אמר אמש (יום ה') ל-ynet, זוכה פרס נובל בכלכלה, פרופ' ישראל אומן. לדבריו - הפתרון צריך להיות בעזרת חשיבה "מחוץ לקופסא" ועם הצעות שונות מאלו שמועלות היום בשיח הציבורי.

 

"כרגע אין עם מי לדבר, ולכן אי אפשר ליישם את הפתרון כרגע", הוסיף פרופ' אומן, "וצריך לעשות זאת בלי לגרש אף אחד מביתו, לא את היהודים ולא את הערבים לירדן".

 

פרופ' אומן התייחס לערביי ישראל ואומר כי הם אומנם 20 אחוז מסך כל האוכלוסייה, אך מדובר בגורם חשוב ביותר: "אני מתייחס אליהם בכבוד, הם יושבים בחלקים חשובים ועיקריים של המדינה, יש כאלה שנאמנים למדינה ויש כאלה שלא. יש בהם הרבה קולות של אי שביעות רצון מהמדינה".

 

"אזרחי ישראל מתרחקים מהדת"

פרופ' אומן אמר כי לאורך השנים הוא רואה בכאב איך מרבית אזרחי ישראל מתרחקים מהדת: "אני מסתובב במדינה למעלה מחמישים שנה, ובמרוצת הדורות הדת נשחקת יותר ויותר", אמר.

 

לדבריו, "היום כ-60 אחוז מהאזרחים במדינה לא יודעים לסיים את המשפט 'שמע ישראל'. יש נתק בין הציבור הדתי והחרדי מצד אחד לבין הציבור החילוני. יש לחלק מהציבור הרבה כבוד לדת אך אין מספיק ידע".

 

בשנת 2005 קיבל פרופ' ישראל אומן פרס נובל בכלכלה על ניתוח תורת המשחקים. לפני כחודשיים הוא כתב מכתב שבו קרא לציבור הלאומי דתי להצטרף למפלגה החדשה - אח"י, אותה ייסדו חברי הכנסת אפי איתם ויצחק לוי. בתקופה שמאז זכייתו קובל אומן ללא הרף דרך הטיפול של המדינה במפוני גוש קטיף. "הטיפול בפליטים המגורשים מהווה חרפה לאומית. הרבה מהפליטים נמצאים עדיין בבתי מלון, כמעט חצי שנה אחרי הגירוש, בלי תנאים מינימליים", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' אומן. "מחוץ לקופסא"
צילום: אורי מדמון, מכללת ספיר
מומלצים