שתף קטע נבחר

ש"ס הכריעה נגד פיזור הכנסת

ישיבת מועצת החכמים של ש"ס שהתכנסה בצהרים הכריעה בניגוד לרצונו של בנימין נתניהו. חברי הסיעה יצביעו רק בעד "חוק נתניהו" - ויתנגדו לבחירות כלליות. בליכוד מאשימים: "ש"ס בגדו בציבור כולו"

ייתכן שבהחלטה הזו נקבע גורל הבחירות בישראל: מועצת חכמי התורה של ש"ס, הכריעה בצהרים (יום ב') נגד תמיכה בפיזור הכנסת. בכך, קבעה ש"ס כי תתמוך רק ב"חוק נתניהו", ותתנגד לבחירות כלליות בישראל.
בהודעה רשמית בעקבות הישיבה, מסר מזכיר מועצת חכמי התורה, הרב רפאל פנחסי: "מועצת חכמי התורה קוראת למר בנימין נתניהו להתמודד לראשות הממשלה, וקוראת לפעילי התנועה ותומכיה לפעול לבחירתו".
בקריאה זו מקווים בש"ס לשכך את הכעס במחנה נתניהו, בעקבות קבלת ההחלטה, העומדת בניגוד מוחלט לרצונו של נתניהו. הוא ואנשיו ניסו בימים האחרונים להשפיע על חברי ש"ס לתמוך בפיזור הכנסת, אולם הרב עובדיה יוסף הפגין עמדה אחידה של התנגדות להצעה - ועמדתו נתקבלה בישיבת מועצת החכמים.
יו"ר ש"ס אלי ישי אמר במסיבת עיתונאים בעקבות הכרעת התנועה: "אנחנו קוראים לנתניהו להגיש מועמדות ולהביא לשינוי". ישי הבהיר: "אם כל המועמדים אומרים, ברק שרון ונתניהו, שהם הולכים להקים ממשלת אחדות לאומית - אז זה הדבר הכי טוב לישראל שיהיה, ועדיף שיהיו רק בחירות לראשות הממשלה". ישי הבהיר כי אם יסיר נתניהו את מועמדותו, ימליץ לתמוך בשרון לראשות הממשלה.

תגובות פוליטיות

במפלגת העבודה הביעו שביעות רצון מהכרעת ש"ס. בליכוד, ובייחוד בקרב מחנהו של נתניהו, שררה אוירת הלם בעקבות החלטת מועצת החכמים. חברי הליכוד היו בטותו זמן בישיבת סיעה, וההחלטה מצאה אותם המומים.
ח"כ מיכאל איתן מהליכוד אמר בתגובה להחלטה: "ש"ס בגדו בבוחרים שלהם ובציבור כולו".
ח"כ לימור לבנת הבהירה: "סיעת הליכוד החליטה לדבוק בעמדתה ולנסות ולהעביר את החוק לפיזור הכנסת למרות ההתנגדות של ש"ס. חברי סיעת הליכוד החליטו גם להימנע או להצביע נגד חוק נתניהו".
ממפלגת העבודה נמסר: "ש"ס נהגה באחריות לאומית, ביודעה שבשעת חרום לאומית זו אין לגרור את המדינה למערכת בחירות ארוכה ויקרה, שעלולה לקרוע את העם מבפנים". במפלגה הוחלט להטיל משמעת סיעתית בעד חוק נתניהו.
ח"כ יוסי פריצקי משינוי אמר כי "חזרנו לברית המשולשת של העבודה-מרצ-ש"ס. ברית של סחטנים, שמעדיפים לשנות חוק יסוד, העיקר שלא יאבדו את כיסאם".

סדר היום הפוליטי

נציגי ש"ס לא הגיעו הבוקר לוועדת החוקה של הכנסת, שדנה בחוק פיזור הכנסת לקראת קריאה שנייה ושלישית. החוק עבר בועדה ברוב של 10 מול 9, והוא צפוי לעלות להצבעה הלילה. אנשי ש"ס הסבירו כי תמכו בחוק, אולם קיבלו הוראה להצביע נגדו במליאת הכנסת.
ועדת הבחירות של הכנסת קבעה כי אם תפוזר הכנסת, ייערכו הבחירות בשישה במרץ, י"א באדר. אם החוק לא יעבור (כצפוי, בעקבות החלטת ש"ס) ייערכו הבחירות תוך 60 יום ממועד התפטרותו של ראש הממשלה.
ב-11:00 בבוקר התכנסה המליאה, שעתידה לדון ב"חוק נתניהו", ולהצביע עליו בקריאה ראשונה. ההערכה בכנסת כי שני החוקים יובאו בסופו של דבר להצבעה בקריאות השנייה והשלישית רק ביום שלישי.
אם יעבור אחד מהחוקים, יוכל נתניהו להתמודד על ראשות הממשלה, דבר שנבצר ממנו לפי החוק כעת, מכיוון שהוא אינו חבר כנסת. נתניהו עצמו רוצה בפיזור הכנסת, ומתנגד "לחוק נתניהו". לדבריו, ללא פיזור הכנסת, הוא יתקשה להרכיב קואליציה יציבה, אם ייבחר. נתניהו אף הודיע כי אם הכנסת לא תפוזר, הוא יסיר את מועמדותו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עובדיה יוסף. הכריע נגד נתניהו
צילום: דודו פריד
נתניהו. עימות עם ש"ס
צילום: דודו פריד
מומלצים