שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  על סדר היום בבחירות: הנושאים הירוקים
  ארגוני הסביבה השיקו קמפיין שמטרתו להחדיר לסדר היום של הבחירות המקומיות את האג'נדה הירוקה. הם הציבו דרישות שונות למועמדים - כדי שיתחייבו ליישמן - והבטיחו שיעקבו אחר הביצוע בפועל, ויאפשרו לתושבים "לתפוס את הפוליטיקאים במילה"

  הבחירות ברשויות המקומיות ייערכו רק בסתיו אך בתנועה הסביבתית מתחילים כבר עכשיו "לחמם מנועים" (היברידים כמובן). תחת הכותרת "ירוק עכשיו!" יוצאים ארגוני הסביבה אלה לקמפיין ציבורי שמטרתו להחדיר לסדר היום של הבחירות את הנושאים הסביבתיים.

   

  במסגרת הקמפיין הציבו הארגונים דרישות למועמדים השונים, ואמרו כי בכוונתם גם לעקוב אחר ההבטחות. בין השאר דורשים הארגונים להרחיב את השטחים הירוקים בערים כך שכל תושב יוכל להגיע לגן ציבורי או פארק טבע עירוני בחמש דקות הליכה. הם דורשים גם לשפר את התחבורה הציבורית ושבילי האופניים כך שכל תושב יוכל להגיע מביתו בפאתי העיר למרכזה ברבע שעה.

   

  בנוסף דורשים הארגונים שיפור של איכות האוויר בעיר והפחתה של 15 אחוז בשיעור פליטת הפחמן הדו-חמצני, וכן הגדלת ההשקעה השנתית בתשתיות סביבה בשכונות חלשות בלפחות 25 אחוז.

   

  התושבים בערים: אין מספיק גינות ציבוריות  

  הארגונים - "חיים וסביבה", "מגמה ירוקה", החברה להגנת הטבע ומרכז השל לחשיבה ומנהיגות סביבתית - הציגו במעמד השקת הקמפיין סקר שגילה כי נושאי בריאות סביבתית ואיכות סביבה נחשבים בעיני התושבים למשפיעים ביותר על איכות חייהם בעיר.

   

  כשליש מתושבי הערים (ת"א, ירושלים, חיפה, באר שבע, מודיעין ונצרת) רואים בנושאי בריאות את הדבר המשפיע ביותר על איכות החיים שלהם (אחרי ביטחון וכלכלה). בהמשך הדירוג מופיע נושא איכות הסביבה כסוגיה המשפיעה ביותר על איכות החיים בעיר. 

   

  מה הדבר שהכי מפריע לתושבים? ראשית המחסור בגנים ציבוריים ושטחים פתוחים, הפערים הגדולים בין השכונות, הלכלוך, הידרדרות מרכזי הערים והתגברות התחלואה באסטמה ובסרטן. כמחצית או יותר מהנשאלים הביעו רצון שהעירייה תיתן עדיפות משמעותית לשכונות החלשות על פני השכונות החזקות, וכמחצית מתושבי הערים הגדולות מעדיפים השקעה בפיתוח תחבורה ציבורית על-פני פיתוח חניה.

   

  תמיכה בנושא - לא באף מועמד או מפלגה 

  עו"ד אלונה שפר (קארו), מנכ"לית "חיים וסביבה", ארגון הגג של ארגוני הסביבה, הדגישה כי אין בקמפיין משום הבעת תמיכה במועמד או מפלגה כזו או אחרת, אלא בנושא הירוק באופן כללי, כדי להביאו למרכז הבמה. היא אמרה שהארגונים יסייעו למועמדים השונים לגבש את הרעיונות הסביבתיים, אך גם יבקרו אותם במידה והדבר יידרש.

   

  שפר-קארו ציינה כי זוהי הפעם הראשונה שבה ארגוני הסביבה בישראל מתארגנים ליצירת קמפיין נושאי משותף לבחירות המקומיות. "בכך הם יוצרים סינרגיה של כוחות אזרחיים לקידום סדר יום חיוני בבחירות הקרובות", אמרה.

   

  אורלי רונן, סמנכ"ל מרכז השל לחשיבה ומנהיגות סביבתית, ציינה כי בתקופה האחרונה ישנה תחושה כי הרבה פוליטיקאים למדו "לדבר ירוק", אולם כי עדיין קיים פער בין אמירותיהם למעשיהם בשטח. 

   

  בשלב הבא של הקמפיין יציגו ארגוני הסביבה למועמדים השונים את היוזמות הסביבתיות, ויצויינו בפניהם הפעולות הספציפיות שעליהם לנקוט. כדי לעמוד ביעדים. זו תהיה הזדמנות עבור המועמדים להתחייב בפני הבוחרים לבצע יוזמות סביבתיות - והזדמנות עבור הארגונים והתושבים "לתפוס אותם במילה".

    

  גיל יעקב, מנכ"ל ארגון הסטודנטים הסביבתי "מגמה ירוקה", קרא לציבור הרחב, ובעיקר לסטודנטים ומצביעים צעירים, להצטרף לקמפיין ולדרוש מהמועמדים להתחייב למדיניות סביבתית לאחר שיבחרו. "אנחנו נתייצב מולם ביום שאחרי הבחירות ונדרוש מהם לקיים את הבטחות הבחירות שלהם", אמר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "על סדר היום בבחירות: הנושאים הירוקים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים