שתף קטע נבחר

"הכשל בג'בל מוכבר - חוסר ניסיון ומוטיבציה"

מפקדי מחוז ירושלים בעבר מתחו ביקורת קשה על התנהלות המשטרה מול פעילי הימין שהתפרעו במזרח העיר. "היה מספיק זמן להתכונן והיה ברור מה הולך לקרות, זה פשוט אירוע שלא טופל נכון", אמר ל-ynet אריה עמית. "מה שקרה פשוט לא יעלה על הדעת, זה יוביל לאנרכיה", הוסיף מיקי לוי

"היה מספיק זמן כדי להתכונן לאירוע בג'בל מוכבר, והיה ברור לכולם מה הולך לקרות. זה פשוט אירוע שלא טופל נכון". כך אמר הבוקר (יום ב') ל-ynet מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניצב בדימוס אריה עמית, שעדיין מתקשה להבין איך לא הצליחה המשטרה לסכל את התפרעות אנשי הימין במזרח הבירה.

 

אמש אמרו בכירים במשטרה כי "הופתעו מעוצמת ההתפרעויות בכפר" - אך מפקדים לשעבר טוענים כי מדובר בכרוניקה של אירוע אלים ידוע מראש ולא ברור איך קרה שהשוטרים לא הצליחו למנוע אותו. 

 

"מדובר באירוע שמבחינה משטרתית אינו מסובך ואפילו קל לטיפול. הרי בקלות ניתן לסגור ולשלוט על ג'בל מוכבר. לכולם היה ברור מה הולך לקרות ולא היה צריך אפילו מודיעין, כי הם הודיעו בכרוזים מה הם מתכננים לעשות", מוסיף עמית, "אי אפשר להתמודד כמפקד משטרה עם אירועים סבוכים ללא ניסיון מספיק, וכשחסר ניסיון - צריך לצפות שיקרו תקלות. הכשל אתמול הוא שילוב של חוסר ניסיון של המפקדים, וחוסר מוטיבציה של השוטרים".


פעילי הימין בירושלים, אתמול (צילום: AP)

 

פעילי הימין, טוען עמית, רשמו אתמול הצלחה גדולה נוספת במאבקם. "לימין הקיצוני במדינת ישראל יש שתי חזיתות - הראשונה היא הערבים שנואי נפשם, והשנייה היא כוחות הביטחון של מדינת ישראל. בשנים האחרונות צברו פעילי הימין 'ניסיון מבצעי', יש בהם לא מעט אנשים שבאים מיחידות מיוחדות והם מכירים היטב את צורת החשיבה וההתנהלות ומצליחים להערים על כוחות הביטחון".

 

לדבריו, חלק ניכר מהצלחתם של אנשי הימין נגד כוחות הביטחון היא במציאת המפתח לפגיעה במוטיבציה של השוטרים. "אנשי הימין מביאים עמם צלמים מטעם ומקבלים גיבוי מחברי כנסת מסוימים בפעילויות שאינן חוקיות", הוא מסביר. "לעומתם, השוטרים אינם זוכים לגיבוי מצד פוליטיקאים, ופעמים רבות מוצאים עצמם נזנחים אחרי שהשתמשו באלימות הנדרשת לטיפול באירוע. פורעי החוק יוצאים בלי עונש ואילו השוטרים מתמודדים עם תלונות ונפגעים. זהו הישג מבחינת פעילי  הימין".

 

ניצב בדימוס לוי: בדרך לאנרכיה

גם ניצב (בדימוס) מיקי לוי לא הופתע מהתפרעות פעילי הימין. "במקרה הזה היה צריך להשקיע בהיערכות מבצעית", הוא אומר. "היו אירועים כאלה מהעבר, בפרט שמדובר בשוליים קיצוניים. בעבר, כשקרו אירועים דומים והפגנות לא חוקיות החלו

להתגלגל - מה שעשינו, על פי חוק, זה לאפשר 10 דקות להתפזר ולאחר מכן פיזור בכוח ומעצרים".

 

לדבריו, מבחינת החוק אין מקום לאפשר לפורעים - משני הצדדים - לבצע את זממם. "זה פשוט לא יעלה על הדעת, דבר שכזה יוביל אותנו לאנרכיה. אסור לנו להרשות זאת".  

 

לוי אומר כי הופתע לשמוע מהמשטרה על אלמנט ההפתעה בהפגנה. "זה לא מתאים למחוז ירושלים, שיש להם ניסיון אדיר בהיערכות לקראת הפגנות", אמר, "זו הרי העיר שבה נערכות הכי הרבה הפגנות, ולשוטרים אמור להיות ניסיון אדיר. אין לי תשובה איך דבר כזה קורה. אני מאוד מקווה שיבצעו תחקיר מבצעי ויבדקו כל המהלכים - החל במודיעין וכלה בהיערכות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
לוי. אין תשובה איך זה קרה
צילום: עמית שאבי
צילום: גבי מנשה
עמית. שוטרים ללא גיבוי
צילום: גבי מנשה
מומלצים