שתף קטע נבחר

ג'ומס ברגל שמאל

בפני יו"ר מרצ הטרי ניצבת משימה בלתי אפשרית כמעט. העובדה שהוא שם רק בזכות הקיבוצניקים צריכה להדליק לו נורה אדומה

כשעה לפני פרסום תוצאות הבחירות, רצה חיים אורון לרדת שמונה קומות - ממשרדו שבבית הקיבוץ הארצי בתל-אביב לאולם בו המתינו הפעילים ואנשי התקשורת. אורון, המצוי באוברדרפט רציני בכל הקשור לגינונים פורמליים וטקסיות, לבוש חולצה כחולה עם צווארון מעוך וכתם קטן, חשב להמתין להכרזה הרשמית ישוב על אחד הכיסאות, יחד עם הפעילים והחברים. לרגע לא עבר לו בראש שבתור מנצח, כדאי לו "לדפוק כניסה" בשביל המצלמות והמצב רוח. רק הפצרות היועצים שכנעו אותו להמתין עוד קצת, אבל גם זה לא ממש עזר.

 

לטוב ולרע, זוהי מרצ וזה החל מהבוקר היו"ר החדש של מפלגת השמאל

 האגדית, או מה שנשאר ממנה. אדם צנוע, לבבי, חם, חברותי, ישר, ישיר וחסר מניארות או הבנה בשטיקים תקשורתיים מתוחכמים. פשוט ג'ומס. והאיש הזה, ששיבה נאה זרקה בשיערו, יצטרך החל מהבוקר לשבור את הראש כדי למצוא דרך לשכנע את הישראלים האדישים שעם כל הכבוד לקדימה ולעבודה המתמרכזות, מי שרוצה שמאל מדיני-חברתי צריך להצביע למקור. למרצ.

 

ג'ומס לוקח על כתפיו משימה מורכבת ביותר, בלתי אפשרית כמעט: לקבל מהבוחר מספיק כוח כדי להישאר רלוונטי. אז נכון שמרצ לא שינתה את עמדותיה לאורך השנים, ונראה כאילו הציבור והפוליטיקאים נעו לעברה. אבל כוח המשיכה שלה הלך ונעלם. ממפלגה של 12 מנדטים ב-1992, הגיעה מרצ לשפל של חמישה מנדטים בבחירות האחרונות, ואין סיבה להאמין שדווקא ג'ומס מחזיק בכיסו את ההילה האבודה. מאידך, ייתכן וההילה הזו היא דווקא פשטותו של המנהיג הטרי, יושרו והדוגמה האישית שהוא נותן בצניעותו והליכותיו. כעת נותר רק להמתין שמישהו גם יראה את ההילה הזו ויסתנוור.

 

הסקרים וההערכות, אם כן, לא טעו: חיים אורון אכן ניצח בזכות

אנשי הקיבוצים וההתגייסות הכמעט מוחלטת שלהם למענו - כ-87 אחוזים בקיבוץ הארצי. במגזרים האחרים, לעומת זאת, רן כהן ניצח בגדול. האיש שהבטיח להביא קהלים חדשים למרצ אם ייבחר, ניצח גם במגזר הערבי וגם בערים הגדולות. או במילים אחרות: לולא הקיבוצניקים, ספק רב אם אורון היה יכול לנצח.

 

כעת נשאלת השאלה: מה זה אומר לגבי מרצ והעומד בראשה? האם לעובדה שמי שהכריע את הכף היו הקיבוצניקים, שבאופן כללי מוסיפים מעט מאוד מנדטים בבחירות הכלליות, יש משמעות לגבי אופיה העתידי של מרצ? והאם התגייסותם הכמעט מוחלטת של אנשי הקיבוצים עבור אדם אחד אינה מסמלת רצון עז להרחיק את מי שלא בא מתוכם, ומרמזת על ניתוקה של מרצ מהחברה הישראלית?

 

ג'ומס אמנם ניצח, אבל התוצאות בערים הגדולות ובמיגזר הערבי אמורות להדליק לו נורה אדומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
מחפשים את ההילה. ג'ומס
צילום: אלי אלגרט
מומלצים