שתף קטע נבחר

עלות המלחמה בעיראק: 600 מיליארד עד 4 טריליון

בפנטגון מעריכים כי עלות המלחמה בעיראק מסתכמת בכ-600 מיליארד דולר, פי 10 מהתחזיות הראשוניות של הממשל כשיצא להרפתקה במפרץ. אך לדעת גורמים חיצוניים: העלות למשק האמריקני - יותר מטריליון דולר

משלם המסים האמריקני מרושש: נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש צפה שהמלחמה בעיראק תעלה לארצות הברית בין 50 ל-60 מיליארד דולר, אך חמש שנים לאחר פרוץ המלחמה, הפנטגון מעריך שהעלות עד כה מסתכמת בפי 10 מהתחזית - בסביבות ה-600 מיליארד דולר. לעומת זאת, גורמים חיצוניים קבעו שהמלחמה עלתה לאמריקנים לא פחות מטריליון דולר.

 

חמש שנים למלחמה בעיראק:

 

כלכלנים מעירים שמחיר המלחמה כבד בהרבה מהנתונים שמספק הממשל, והאמריקנים מרגישים היטב בהשלכותיה על המצב הכלכלי הקשה והכניסה למיתון. כלכלנים תמימי דעים שארה"ב נכנסת למיתון, וחלוקים רק על משך הזמן שיימשך.

 

את ההערכה הקשה ביותר באשר לעלות המלחמה השמיע ג'וזף סטיגליץ, כלכלן שזכה בפרס נובל הנמנה על המבקרים החריפים של הפלישה לעיראק. לפי סטיגליץ, עלות המלחמה לטווח ארוך תהיה יותר מ-4 טריליון דולר. כלכלנים אחרים גורסים כי האומדן של סטיגליץ מוגזם.

 

הנשיא בוש אמר היום בנאום שנשא בפנטגון לרגל יום השנה החמישי לפלישה בעיראק בפנטגון כי ישנם שמגזימים בעלות המלחמה, אך לא סיפק הערכת עלות משלו. "בחודשים האחרונים שמענו מספרים מוגזמים על עלות המלחמה בעיראק", אמר אך ציין כי "העלות כבדה, אבל היא נחוצה להבסת האויב בעיראק".לפי סקר שפורסם ברשת CNN, יותר מ-7 מכל 10 אמריקנים סבורים כי הוצאות הממשלה על המלחמה בעיראק הן בין הגורמים לבעיות הכלכליות של ארה"ב.

 

מה היה אפשר לעשות עם הכסף?

המתמודדת על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, סנאטורית הילארי קלינטון, העריכה בנאום שלה על עיראק אמש שעלות המלחמה מסתכמת בהרבה יותר מטריליון דולר. קלינטון אמרה בנאומה שהסכום שבוזבז בעיראק "היה מספיק כדי לספק ביטוח בריאות לכל 47 מיליון האמריקנים שאין להם ביטוח בריאות, לספק פעוטונים לכל ילד בארה"ב, לפתור את משבר הדיור, לאפשר לימודים באוניברסיטה לכל דורש ולהוריד את המיסים לבני מעמד הביניים".


מפגינים נגד המלחמה ב"צעדת מתים" בארלינגטון, היום (צילום: AFP)

 

ה"ניו-יורק טיימס" כתב היום כי משרד התקציבים של הקונגרס ואנאליסטים אחרים קבעו שבסופו של דבר הערכה ריאלית של עלות המלחמה נעה בין טריליון דולר לשני טריליון דולר. המספר משתנה בהתאם למספר החיילים האמריקנים שימשיכו לשהות בעיראק ומשך הזמן שיימשך הכיבוש האמריקני בסופו של דבר.

 

העלויות של המלחמה בעיראק כוללות פעילות מבצעית, תמיכה בחיילים, תיקון והחלפת ציוד, משכורות לחיילים, הוצאות רפואיות לפצועים וסיוע ליוצאי המלחמה. ישנם כלכלנים המוסיפים לעלות הישירה של המלחמה את עליית מחירי הדלק והגדלת החוב הלאומי כדי לכסות את ההוצאות למלחמה.

 

למרות ההתנגדות של הדמוקרטים להמשך המלחמה בעיראק וההבטחה של מועמדיהם ברק אובאמה והילארי קלינטון, לפעול להוצאת החיילים האמריקנים מעיראק, הדמוקרטים שיש להם רוב בקונגרס לא צפויים להתנגד לאשר יותר מ-600 מיליארד דולר לפעילות המבצעית בעיראק בשנת 2008.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוש: העלות כבדה, אך נחוצה
צילום: רויטרס
מציעה חלופות. קלינטון
צילום :רויטרס
מומלצים