שתף קטע נבחר

צילום: יעל אילן, לע"מ

משתה פורים בטבע

חג הפורים השנה מציע שילוב נדיר של מזג אוויר טוב עם פריחה מרהיבה, וזה בדיוק הזמן לצאת לסעודת חג בחיק הטבע. הצטיידו לכם בסל פיקניק מפנק ובחרו אחד מהמסלולים הקלילים, הטבע כבר יעשה את כל השאר

חג פורים הוא זמן לשבירת השיגרה, ואם כבר, אז למה לא להזמין את החותנת לטיול של פריחה ופיקניק. הצטיידו בסל חגיגי המכיל כל טוב: מפה, יין טוב (מצוות החג), חלה טריה, מים לנטילת ידיים, כלים חד-פעמיים או כלי הפורצלן מהמטבח, ומאכל שיוכן בקדרה אחת (את הוואזה משאירים בבית - הפרחים באים עם הטבע), ולא לשכוח להביא שקית לאיסוף האשפה ולקחת אותה עימכם.

 

האביב השנה מתאפיין בפריחות בזק. היובש, הקרה, והאביב המוקדם עושים את שלהם, הצמחים ממהרים לפרוח, מקווים להניב פרי וזרעים פוריים, וקמלים בטרם עת. כדי ליהנות מהיופי לא צריך להרחיק מהבית, כל הארץ פורחת ויש מספיק יערות לכולם. בכל יער תוכלו לפתוח שולחן וליהנות מהנוף מרחיב הדעת. 

 

ההצעה שלנו היא לצאת לדרום הארץ בעקבות האירוסים אשר מועד פריחתם קצר, ונכון לימים אלה, למטילים מובטחת חוויה. כל המסלולים קלים ומתאימים לכל המשפחה, כולל ילדים קטנים. משך הסיור בכל תחנה כחצי עד שלושת רבעי השעה, תלוי במידת ההתעניינות.


אפשר לפתוח שולחן ממש בכל יער (צילום: יפה רזיאל)

 

שלושה אירוסים מפוארים

בימים אלה פורחים שלושה מיני אירוסים מפוארים מהסוג "איריס ההיכל". הראשון הוא איריס שחום הנמצא בעיקר בגבעות גורל וביער דודאים, וצפוי לפרוח עד סופשבוע הבא. ריכוזים נוספים נמצאים גם בבקעת באר שבע, בבקעת ערד, בגבעות הטרשיות של אזור יתיר וליד אנדרטת חטיבת הנגב בבאר שבע. השני הוא איריס ירוחם שהחל זה עתה לפרוח בשמורת ירוחם, והשלישי הוא איריס הנגב שנמצא בשיא פריחתו.

 

איריסי ההיכל הינם גיאופיטים בעלי קנה שורש, נחשבים מהיפים בצמחי העולם. הסוג איריס שימש כהשראה

לסמלי מלוכה, כמו השושלת ההאשמית בירדן ושושלות מלכי צרפת, וכן כחיקוי ודגם לעיצובים שונים.

 

פירוש המילה "איריס" הוא קשת בענן, וכמספר הרב של גווניה, כך גם לפרחי האירוס. השם היכל ניתן לסוג כיוון שבתוך המבנה המיוחד של הפרח הגדול, נוצר "היכל" המשמש גם כמלון לילה לחרקים מסויימים (אגב, האקדמיה ללשון עברית אישרה את השימוש בשתי המילים גם יחד - איריס ואירוס).

  

בעקבות האיריס השחום

האיריס השחום, כשמו כן הוא, כהה מאוד, כמעט שחור, עם גווני ביניים בצבעי בורדו כהים. תוכלו למצוא אותו ביער דודאים וגבעות גורל. במקום פורחים עתה גם דמומית משוננת, טופח אדום, עירית גדולה ועוד.

 

אל יער דודאים נכנסים מזרחה מכביש מס' 40 (צומת להבים-באר שבע) בין סימוני ק"מ 195 ו-196, צפונית לצומת גורל.  נוסעים בעקבות הסימון הירוק ב"דרך אירוס שחום", חולפים במקביל לסוללת הרכבת, אחרי כ-1.3 ק"מ פוגשים ריכוז גדול של פריחת אירוס שחום בתוך היער - הוא יער דודאים. המסלול טבעתי, מסומן בירוק ואורכו כ-2 ק"מ. 


אירוס שחום ביער דודאים (צילום: טלילה ליבשיץ)

 

אל אירוס ירוחם

השמורה שבה ניתן לראות את אירוס הירוחם נמצאת בדרך בין ירוחם לדימונה. השנה מדווחים לנו מהשטח על כמות עצומה של אירוס ירוחם בצבעים הרגילים וכן קבוצות שעברו מוטציות בצבעי צהוב (ג'ינג'י) וורוד. כל אלו צפויים לפרוח עוד כעשרה ימים. 

 

בשמורה פורחים עכשיו עשרות מינים של פרחים נוספים בגוונים מרהיבים האופייניים לאזור: צבעונים, מנתור, זהביות, חלמית גדולה, קדד האצבעות, קדד באר שבע, חרטומית ערבית, זמזומיות ועוד. ההליכה קלה בשבילים מסומנים, (קצת סינטטי) ובכל זאת מדהים.


זהביות פורחות (צילום: שרה גולד)

 

איריס הנגב

שווה להרחיק ולנסוע כדי לראות את איריס הנגב היפהפה, במקומו הטבעי וללא יתדות ושבילים מסומנים המפחיתים מההנאה שבטבע.

 

סעו עד לסימון ק"מ 133 מצומת טללים לניצנה, ועצרו לפני חורשת האקליפטוס. רדו מהרכב ושוטטו מעט לתוך השטח החולי המדברי. המקום עדיין לא המוני לכן מתפתחים בו האיריסים ושאר מיני הצמחים בשלווה וללא הפרעה. מאות קבוצות של איריסים צומחים שם בכיף, מלווים בקדדים: קהירי יפהפה מצילות שנהב ואחרים.

 

רבים שראו את הפרח נשבעו כי זהו האיריס היפה ביותר. גווניו יציבים למדי - רובו ורוד-בורדו וחלקים בורדו קטיפתי. למרות שהוא קטן מידות מהאיריס השחום, יש בו אלגנטיות עדינה. גם אני התאהבתי בו. התרוצצו בשטח בזהירות, שלא לרמוס, האירוסים נתונים לסכנת הכחדה, שמרו עליהם. וזה בדיוק המקום לפרוס שמיכה ומפה ולקיים את הסעודה כהלכתה.


שווה את הטרחה. אירוס הנגב (צילום: שרה גולד) 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרוב לבית או במרחק, איך שתבחרו
צילום: גילי סופר
מצילות שנהב
צילום: שרה גולד
אירוס הנגב
צילום: שרה גולד
מומלצים