שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תושבים פונו במושב ליד קריית גת בגלל שריפה
  לאחר שדליקה פרצה בסמוך למחסן חומרי הדברה במושב שדה משה, פונו תושבים מבתיהם. הריח החריף נישא למרחקים, מכיבוי האש נמסר שהמקום פעל ללא רישיון, מה שגרם למשך פעולות הכיבוי. בעל המחסן מכחיש. תושב המקום סיפר בעת הלהבות: "כל המשפחה שלי עזבה, אבל יש לי פה כלב עם חרדת נטישה שאני חייב להוציא"

  שריפה גדולה השתוללה הערב (יום א') בסמוך למחסן חומרי הדברה במושב שדה משה, סמוך לקריית גת. לפני הכיבוי, המשרד לאיכות הסביבה הורה לפנות תושבים שגרים ברדיוס של 200 מטרים מהמחסן. תושבי המושב שאינם מתגוררים בסמוך נקראו להישאר בבתים ולסגור את כל הפתחים, מחשש לדליפת חומרים מסוכנים.

   

  שבעה צוותי כיבוי מאזור אשקלון פעלו במשך שעות ארוכות לכיבוי האש, והצליחו למנוע את התפשטותה למחסן החומרים המסוכנים. בשעות הליל ערכו אנשי המשרד לאיכות הסביבה בדיקות ניטור אוויר, כדי לוודא שאין חומרים מסוכנים באזור.

   

  המבנה שבער היה צמוד למחסן ההדברה, וכלל כמויות גדולות של מוצרי פלסטיק, גרוטאות וקרטונים. הבעירה הפיקה ריח חריף ביותר, שנישא באוויר והגיע עד לקריית גת.


  השריפה בשדה משה, הערב (צילום: אמיר כהן) 

   

  מכיבוי אש נמסר כי בדיקות העלו כי בעל המחסן לא פנה מעולם לקבל רישיון מכיבוי אש, מה שגרם למשך פעולות הכיבוי. בעל המחסן סירב להגיב לדברים ואמר רק: "הכל ברישיון, אני לא רוצה לדבר אתכם".

   

  מפקד תחנת קריית גת, רב-פקד מאיר לנקרי, אמר כי בעל המחסן מסר עדות ובה גרס כי אינו יודע כיצד פרצה האש. מחר תמשיך החקירה כדי לנסות ולפענח את הגורם לשריפה, והאם הייתה רשלנות בהחזקת המקום.

   

  "לא אפקיר את הכלב בבית"

  במושב בחבל לכיש, שבו מתגוררים כ-350 בני אדם, הוצבו שוטרי מג"ב שחסמו את הכניסה ולא איפשרו לאנשים לעבור, גם לא לתושבי המקום. אנשי האזור סיפרו שהלהבות הגיעו לגובה של כמה עשרות מטרים ונשמעו פיצוצים.

    

  אבי מימון, תושב שדה משה, סיפר: "הייתי באשדוד. קיבלתי טלפון שיש שריפה בתוך המושב. כל המשפחה שלי עזבה אבל יש לי פה כלב עם חרדת נטישה שאני חייב להוציא מפה. אני אלך מפה אפילו ברגל עד שאוציא אותו כי הוא סגור בתוך המרפסת ולא אפקיר אותו".

   

  בעל חוות סוסים הקרובה מאוד למקום הדליקה, רן קרון, אמר לאחר שהלהבות פרצו: "ראינו פה ממש גשם של מטאורים כתוצאה מהפיצוצים שנמשכים. זה התחיל כעמוד עשן ענק, ריח מאוד לא טוב באוויר ומאז יש כל הזמן פיצוצים. יש כאן ריח מאוד לא טוב ולא נעים להיות כאן".

   

  יום של דליקות גם במרכז

  מוקדם יותר כובו שריפות שהשתוללו במרכז הארץ - בעיקר באזור השרון ופתח תקווה. צוותי מתחנות כפר סבא, נתניה ופתח תקווה הוזעקו לאזורים השונים כדי להשתלט על הלהבות. ההערכה היא כי הדליקות פרצו בשל השרב הכבד. איש לא נפגע.

   

  בתל מונד נעצרו הלהבות ממש בפתח בית העלמין. עשן סמיך כיסה את האזור כולו, לאחר שעצי אקלפיטוס בחורשה קטנה, עצי הדרים ושטח קוצים שביניהם, עלו באש. למזלם של תושבי תל מונד, האש התפשטה צפונה ולא דרומה לכיוונם.

   

  שריפה נוספת פרצה במבנה אסבסט בכפר מל"ל. כוחות של מד"א שהוזעקו למקום איבטחו את האזור מחשש להתפשטות האש וחומרים רעילים. צוותי כיבוי מתחנת נתניה כיבו שתי שריפות קוצים גדולות שפרצו באזור נתניה. האחת פרצה סמוך למושב חבצלת השרון, והשנייה בשדה פתוח בין נתניה למושב נורדיה. הצוותים הצליחו למנוע את התפשטות השריפות ולכבות אותן, ההערכה היא כי בין היתר השריפות פרצו כתוצאה מהשרב הכבד.

    

  בנוסף, פעלו צוותי מתחנת פתח תקווה וכיבו שבע שריפות בשטחים פתוחים באזור פתח תקווה, ראש העין ואלעד. בשעות הערב, פרצה בבית הספר מעלה הזיתים בקריית מטלון שריפה במקלט תת-קרקעי. דובר תחנת הכיבוי בפתח תקווה, אורן שישצקי, אמר כי הכבאים רצו משריפה לשריפה ולפעמים פעלו במספר שריפות במקביל. התנאים לכיבוי היו קשים - מלבד השרב הכבאים נאלצו להתמודד גם עם העשן והחום הכבד של האש. "זו משימת כיבוי שדורשת מהכבאים כוחות פיזיים גדולים במהלך כיבוי השריפות".


  פורסם לראשונה 23/03/2008 19:00

   

  בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כוחות הכיבוי השתלטו על האש
  צילום: אמיר כהן
  מומלצים